سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  حمل و نقل دریایی FCL چیست؟ ( راهنمایی کامل برای حمل دریایی سال 2020)

  image_pdfimage_print

  راهنمای کامل رویه حمل و نقل، نحوه قیمت‌گذاری و موارد دیگر

  حمل در حجم بالا؟ حمل وسایل بزرگ مانند مبلمان، وسایل شکننده مانند سرامیک یا موارد بسیار بزرگ و شکننده مانند تلویزیون‌های صفحه تخت؟شما به احتمال زیاد یک حمل‌کننده FCL هستید اما این بدین معنا نیست که همه چیز در مورد FCL واضح است!

  به همین دلیل است که کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس این راهنما کامل FCL را برای شما گردآوری کردند. در ادامه می‌توانید هر آنچه که در مورد حمل و نقل کانتینرها نیاز است را بخوانید.

  حمل و نقل FCL چیست؟

  FCL در واقع حمل و نقل دریایی است که محموله به اندازه‌ای بزرگ و کافی باشد که بتواند یک کانتینر حمل 20 تا 40 فوتی را پر کند.

  بر خلاف LCL (زیر ظرفیت کانتینر) که محموله‌های کشتی فضای کانتینر را با دیگر کالاها به اشتراک میگذارند، محموله‌های FCL از تمام فضای یک کانتینر استفاده می‌کنند. این به این معنی است که کانتینر در کارخانه بارگیری و مهر و موم می‌شود و هنگام رسیدن به انبار در مقصد تخلیه خواهد شد.

  FCL مخفف چیست؟

  FCL در واقع مخفف Full Container loadبه معنی ظرفیت پر کانتینر است.

  مزایا و معایب حمل و نقل FCL

  مزایای زیادی برای این مدل از حمل و نقل وجود دارد:

  • محموله‌های FCL همراه دیگر محموله‌ها بارگیری و تخلیه نمی‌شوند که باعث صرفه‌جویی در زمان ترانزیت می‌شود.
  • مهر و موم کردن کانتینرها در کارخانه یعنی بررسی و خسارت کمتر
  • قیمت هر واحد در حمل و نقل LCL بسیار بالاست، بنابراین برای محموله‌های بزرگ‌تر پرداخت هزینه حمل و نقل FCL موحب صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.
  • بدون شک حمل و نقل هوایی سریعترین راه برای حمل و نقل است اما اگر زمان کافی دارید FCL می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای صرفه‌جویی باشد.

  اما نباید از معایب آن غافل شد:

  • حمل مقدار بیشتر یعنی پیدا کردن و پرداخت هزینه بیشتر برای فضای موجود.
  • برای بارهای کوچک (تقریبا CBM13 یا کمتر) احتمالا هزینه بیشتری متحمل خواهید شد.
  • تحویل یک کانتینر پر به این معنی است که شما به تجهیزات و پرسنل بیشتری برای انجام کارها نیاز دارید که متاسفانه در بعضی از کارخانه‌ها با عدم وجود نیرو و تجهیزات کافی مواجه خواهید شد.
  • هنگامی که شما FCL را انتخاب می‌کنید، تحویل می‌تواند پیچیده‌تر شود زیرا در بازه‌های کوتاه زمانی با محموله‌های بزرگ سر و کار دارید.

  هزینه حمل و نقل یک کانتینر چقدر است؟

  هنگامی که FCL را انتخاب می‌کنید، بدون توجه به میزان موجود در یک کانتینر شما کامل آن را پرداخت می‌کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد کافی است که محموله شما بزرگ باشد (معمولا حدود 13 CBM)که ارزش پرداخت فی ثابت را پیدا کند زیرا هزینه هر واحد در LCL بسیار بیشتر خواهد شد.

  عواملی که در قیمت‌گذاری FCL تاثیر می‌گذارند

  • GRI (افزایش نرخ کلی). افزایش قیمت کانتینر در شروع یا اواسط ماه با توجه به درخواست توسط حاملان
  • افزایش قیمت فصل پرکار. فصل پرکار هنگامی رخ می‌دهد که کسب و کارها با حجم بالایی حمل و نقل انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که عرضه آن‌ها در تعطیلات به مشکل نخواهد خورد. برای FCl فصل پرکاری معمولا بین اوت تا نوامبر است.
  • تاخیرها در تعطیلات. حمل‌کننده‌ها از چین باید سال نو چینی که معمولا ماه فوریه و هفته طلایی پاییز است را باید در نظر بگیرند که این تعطیلات هفت روزه بر تقاضاها و قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. توصیه می‌کنیم که مبدا و مقصد هر کجا که هست تقویم محلی آنجا را بررسی کنید.

  نرخ و قیمت FCL در طول سال

  نرخ و قیمت FCL در طول سال

  در بالا نمونه‌ای از قیمت FCL یک کانتینر 40 فوتی از شرق آسیا (چین) تا ایران بنادری مانند بندرعباس یا بوشهر را مشاهده می‌کنید. توجه کنید که این قیمت‌ها به دلایلی که پیشتر ذکر شد از حدود 1200 دلار تا تقریبا 2100 دلار متغیر بوده است.

  شایان ذکر است که قیمت‌های LCL مشمول نوسان‌های قیمت یکسان با FCL نیستند در عوض در کل سال تقریبا پایدار باقی خواهند ماند. این بیشتر به دلیل این واقعیت است که ساختارهای قیمت‌گذاری برای LCL و FCL بسیار متفاوت هستند. در یک حمل و نقل FCL بیشتر هزینه‌ها از سفر دریایی ناشی می‌شود در حالی‌که هزینه بارگیری و تخلیه عمده‌ترین عامل تاثیرگذاری در قیمت LCL است. در حقیقت تغییرات قیمت بار تاثیر چندانی بر LCL ندارد.

  هزینه‌ها و مخارج اضافی FCL

  برچسب‌زنی و پالت‌گذاری

  آمازون برای بسته‌هایی که به انبارهای آن‌ها وارد می‌شود مقررات بسیار سختی دارد. در اولین قدم شما باید اطمینان حاصل کنید که این مقررات را به خوبی میدانید.

  سپس در مورد بهینه‌ترین روش برچسب‌زنی و پالت‌گذاری تصمیم بگیرید. شما می‌خواهید که هر وقت که توانستید برچسب‌زنی را در کارخانه انجام بدهید. برای پالت‌گذاری در بسیاری موراد کارآمدترین و ارزان‌ترین راه پالت کردن در کارخانه است البته باید توانایی تامین‌کننده را در نظر گرفت.

  در طرف دیگر، بعضی از حمل‌کننده‌ها ترجیح میدهند که از حداکثر فضا کانتینر با بارگیری از کف (بار به جای اینکه روی پالت چوبی قرار بگیرد روی کف انباشته می‌شوند) استفاده کنند و پس از ورود به بندر مقصد، پالت‌گذاری را انجام دهند. علاوه بر این برای محموله‌های FBA به ایالات متحده آمریکا یک گزینه تحویل بارگیری شده از کف وجود دارد که از نظر قیمت و ریسک صدمه رسیدن به بار بسیار ارزان‌تر و امن‌تر است. توصیه می‌کنیم که قبل از انتخاب قیمت‌ها را محاسبه کنید تا تصمیم بگیرید بهترین گزینه برای شما کدام است

  تحویل

  وقتی شما یک کانتینر را به یک کارخانه آمریکایی تحویل می‌دهید، آمازون لازم میداند که شما زمان یک قرار ملاقات را تعیین کنید. مدت زمان انتظار برای FCL بیشتر از LCL است که ممکن است باعث هزینه کردن برای توقیف و معطلی شود.

  برای جلوگیری کردن از این هزینه‌ها، با هماهنگی با کارگزار خود یک قرار ملاقات را از قبل به خوبی برنامه‌ریزی کنید.

  توجه داشته باشید که در برخی از انبارهای اروپا امکان تحویل بار FCL وجود ندارد بنابراین ممکن است که لازم باشد شما از روش LCL اقدام کنید. علاوه بر این، برخی از مراکز FBA  ایالات متحده در تحویل FCL مشکل دارند.

  اوراق گمرک

  شما به اوراق گمرک زمانی نیاز خواهید داشت که باری را به ایران ارسال کنید. اگر به ندرت این کار را انجام می‌دهید توصیه میکنیم که اوراق تکی را انتخاب کنید اما اگر این کار را مدام انجام می‌دهید سالانه انتخاب بهتری است.

  عوارض و مالیات و هزینه های گمرکی

  گاهی اوقات ممکن است که هزینه گمرکی و ترخیص کالا حمل‌کننده‌ها را غافلگیر کند پس بنابراین حتما از قبل برنامه‌ریزی کنید. این امر به ویژه در مورد حمل و نقل چین صادق است که احتمالا مشمول تعرفه‌های اعمال شده در سال‌های گذشته هستید.

  معطلی و توقیف

  زمانی که کانتینر شما وارد خاک ایران می‌شود یک دوره زمانی (معمولا چهار روزه) می‌تواند در بندر به صورت رایگان بماند. پس از این مدت تا زمانی‌که کانتینر خود را خارج کنید هزینه‌ای به نام هزینه معطلی به شما تعلق می‌گیرد. این هزینه در کشورهای مختلف متفاوت است و در ایران ممکن است بسیار سریع به روزی 10 دلار تبدیل شود. اطمینان حاصل کنید که کارگزار شما کارهای گمرکی را سریع انجام بدهد و کانتینر را به موقع خارج کند.

  به همین ترتیب شما زمان محدودی (معمولا چهار روز) فرصت دارید که کانتینر را به بندر بازگردانید که پس از آن هزینه توقیف محاسبه می‌شود و همانند هزینه معطلی ممکن است بسیار سریع اضافه شود.

  همچنین شما باید هزینه زمان انتظار را در نظر بگیرید. به طور معمول شرکت‌های حمل و نقل کامیونی اجازه می‌دهند که یک تا دو ساعت راننده منتظر بماند که کانتینر شما تخلیه شود و بعد از آن برای هر ساعت باید هزینه‌ای اضافه پرداخت کنید.

  نکته‌های مفید از جانب متخصصان گروه تجاری ققنوس برای رسیدن به بهترین قیمت FCL در شیوه حمل دریایی

  اگر شما FOB (تحویل روی عرشه کشتی) را انتخاب کرده‌اید مطمئن شوید که بندر مبدا را با فروشنده مشخص کنید.

  در بیشتر موارد حمل‌کننده‌ها FOB را تنها با مشخص کردن کشور مبدا رزرو می‌کنند نه یک بندر خاص! اما باید در نظر داشته باشید که قیمت ممکن است با توجه بندر مورد نظر تغییر کند پس مشخص کردن بندر باعث می‌شود که احتمالا قیمت پیشنهادی شما دقیق باشد.

  حداقل دو هفته قبل از تاریخ برداشتن محموله خود تاریخ مورد نظر را رزرو کنید، در صورت امکان حتی سه هفته!

  با پر شدن فضای حامل پیدا کردن بهترین قیمت به شدت سخت‌ می‌شود. از پیش رزرو کردن شرایطی را برای شما فراهم میکند برای رسیدن به بهترین قیمت به خصوص در زمان فصل پرکار.

  وزن دقیق محموله خود را بدانید!

  در صورت مشخص بودن وزن محموله شما و کارگزار شما می‌توانید تصمیم بگیرید که چه کانتینر و چه تجهیزاتی برای سفر دریایی و در کارخانه نیاز دارید. این امر به این دلیل حائز اهمیت است که محدودیت‌های وزنی دریایی با محدودیت‌های وزنی ریلی یا کامیونی متفاوت است به خصوص ایران که محدودیت‌های سخت‌تری برای حمل و نقل داخل کشور نسبت به اروپا دارد و اگر شما بدون برنامه جلو بروید ممکن است که هزینه‌ی اضافی بابت تجهیزات اضافی پرداخت کنید.

  از حمل و نقل در فصل پرکار اجتناب کنید!

  قیمت‌ها بالا می‌روند، عرضه کم می‌شود و تهیه سر وقت کالاهای شما سخت‌تر است. توصیه می‌کنیم که پیشاپیش برنامه‌ریزی کنید.

  روند حمل و نقل FCL

  نحوه تحویل و تخلیه در انبار من چگونه است؟

  دو نوع تحویل انبار وجود دارد: مستقیم و غیرمستقیم

  در مدل مستقیم کانتینر در حالی تخلیه می‌شود که راننده کامیون منتظر است. همانطور که در بالا اشاره شد یک یا دو ساعت رایگان برای تخلیه مستقیم در نظر گرفته شده است. اما شما ممکن است به دلیل شلوغی انبار به دلیل خاصی یا به دلیل عدم وجود تجهیزات کافی و لازم برای تخلیه سریع تحویل به روش غیرمستقیم را انتخاب کنید. در این روش راننده کانتینر را تحویل میدهد و یک تا دو روز بعد زمانی‌که بار تخلیه شد به سراغ آن میرود. روش غیرمستقیم به مراتب گرانتر از روش مستقیم است به این دلیل که راننده باید دو بار به خدمت گرفته شود. از طرفی اگر شما احتمال دارد که متحمل هزینه اضافی برای زمان انتظار شوید این روش مقرون به صرفه‌تر است. در ضمن گاهی اوقات اگر انبار نتواند در همان روز تخلیه کند تنها گزینه همان غیرمستقیم است.

  برای حمل‌کننده‌هایی که به اندازه کافی مکرر در حال کار هستند بهترین گزینه تخلیه و برداشتن است. در واقع یک کانتینر را تحویل انبار میدهند و کانتینر دیگری از یک محموله دیگر تحویل میگیرند.

  حمل و نقل FCL چقدر طول می‌کشد؟

  این حمل و نقل با توجه به مبدا و مقصد معمولا بین 3 تا 6 هفته طول می‌کشد.

  گاهی اوقات، محموله‌ها میتوانند اندوخته شوند. در واقع کانتینری در کشتی که قرار بود از طریق آن حمل شود به دلیل ظرفیت بیش از حد رزرو بارگیری نمی‌شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است که از قبل رزرو را انجام بدهید و مطمئن شوید که تمام مدارکتان آماده است.

  آیا FCL برای من مناسب است؟

  شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که با تمام این تفاسیر آیا FCL برای من مناسب است؟ اگر هنوز هم مطمئن نیستید که FCL مناسب نیازهای شماست یا LCL بهتر است که راهنمای ما را برای LCL مطالعه کنید. کارشناسان ما شما را تا رسیدن به بهترین تصمیم یاری خواهند کرد.

  معانی TEU و FEU

  TEU نام دیگر کانتینر بیست فوتی است که معادل بیست فوت است. به همین ترتیب FEU نام دیگر کانتینر چهل فوتی است که معادل چهل فوت است.

  سپردن تمامی فرایند به شرکت‌های بازرگانی برای جلوگیری از سردرگمی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها میتواند انتخابی هوشمندانه باشد.

  خوشحال میشویم از کانال‌های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  5 3
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  خرید اینترنتی بدون کارت بانکی ؛ معرفی بهترین روش‌های انتقال وجه بدون کارت

  امروزه خرید و فروش اینترنتی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از سایت‌های خارجی یا داخلی به صورت آنلاین خرید کنند. از آنجا که برای خرید کالا از سایت‌های خرید و فروش نیا...

  فروش در سایت ebay ؛ چگونه کسب درآمد موفق از سایت ebay داشته باشیم؟

  سایت خرید و فروش ebay از بزرگ‌ترین سایت‌های تجارت انلاین در سطح جهان است که با ارائه خدمات کاربردی در زمینه خرید، فروش، مزایده و حراجی‌های بی‌نظیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. اگر به دنبال کسب درآمد...

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  آموزش خرید از ایبی؛ آموزش مراحل ساخت اکانت جدید در سایت ebay

  شرکت ebay از جمله شرکت‌های معتبری است که در حوزه تجارت الکترونیک در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت با راه‌اندازی سایت خرید ایبی امکان مزایده، خرید و فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر ...

  خرید از وب سایت 1688 با استفاده از حساب کاربری تجاری علی پی {2021}

  kjb solution نوعی شیوه پرداخت برون مرزی است که به طور رسمی توسط وب سایت 1688 و علی پی رونمایی شده است....

  در سفر به چین به این 9 نکته توجه داشته باشید {راهنمای جامع 2021}

  در سالیان اخیر شاهد این بوده ایم که کشور چین تلاش های زیادی کرده است تا به قطب تجاری و اقتصادی در سراسر جهان تبدیل شود. جمعیت فعلی چین بیش از یک میلیارد می باشد که روز به روز در حال بیشتر شدن است. این...

  هر چیزی که لازم است درباره حساب کاربری تجاری علی پی بدانید

  برای این که بتوانید هزینه کالا و محصولات خریداری شده از سایت 1688 را پرداخت کنید به حساب کاربری علی پی یا Alipay Business Account نیاز دارید....

  هر چیزی که لازم است درباره پست هوایی چین بدانید {راهنمای 2021}

  پست مرسوله به صورت هوایی یکی از سرویس های ارائه شده از سوی اداره پست چین می باشد. در این شیوه، مرسوله به سه روش به دست مشتری می رسد....

  0

  دیدگاه کاربران عزیز