سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

ترخیص کالا | آموزش از 0 تا 100 | کاملترین راهنمای ترخیص کالا از گمرک در ایران

همه روزه مشتریان بسیاری با گروه تجاری ققنوس در رابطه با خدمات ترخیص کالا ، شرایط ترخیص کالا، هزینه ترخیص کالا و قوانین ترخیص کالا تماس میگیرند که کارشناسان گروه تجاری ققنوس با مشاوره های مناسب سعی میکنند بهترین اطلاعات مورد نیاز را به این مشتریان ارائه نمایند از این رو بران شدیم تا با اماده سازی این مقاله سعی کردیم کاملترین و جامعترین منبع برای حوزه ترخیص کالا در ایران را برای مشتریان خود مهیا کنیم تا حدی که فرایند در این مقاله شما میتوانید از شرایط ترخیص کالا، هزینه ها، قوانین و زمان فرایند ترخیص به صورت کامل آشنا شوید.

 

ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا به معنی انجام تشریفات مد نظر گمرک جهت آزاد کردن کالاهای وارداتی از گمرک میباشد که فرایند ترخیص کالا میتواند توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی صاحب کالا که گاها به نام ترخیص کار شناخته میشوند انجام میگیرد.

ترخیص کالا در واقع رویه ایاست كه براساس آن كالاهاي وارده براي استفاده در داخل قلمرو گمركي با پرداخت حقوق ورودي و هزينه هاي انجام خدمات و با انجام كليه تشريفات، ترخيص مي شود.

اين خدمت مربوط به انجام فرآيند واردات كالا به داخل كشور مي باشد بدين طريق كه ابتدا صاحب كالا اظهارنامه مربوطه به همراه اسناد الكترونيك را از طريق سامانه جامع امور گمركي به نشاني www.epl.irica.ir  براي گمرك  ارسال مي نمايد سپس گمرك با استفاده از مديريت ريسك اقدام به بررسي اسناد و كالانموده سپس با اخذ مجوزهاي مقرراتي و قانوني، پرداخت حقوق ورودي و عوارض متعلقه و صدور پروانه گمركي ، دستور اجازه بارگيري و در نهايت خروج كالا از گمرك را صادر مي نمايد

در  فرایند ترخیص کالا صاحب کالا و یا ترخیص کار موظف به پرداخت هزینه های قانونی که گمرک در نظر گرفته میشود که ما در این مقاله به صورت کامل به شرح این موارد میپردازیم.

انواع سامانه های مورد استفاده در فرایند ترخیص کالا

در فرایند ترخیص سامانه های بسیاری استفاده میگردند که صاحب کالا و یا ترخیص کاران معمولا باید از این سامانه ها استفاده نمایند که به شرح ذیل میباشند:

سامانه واحد تجارت فرا مرزی یا EPL

یکی از اصلی ترین سامانه های که در چند سال اخیر واردکنندگان کالا باید از ان استفاده کنند سامانه EPL گمرک میباشد که گاها سامانه واحد تجارت فرا مرزی نامیده میشود.

هدف از راه اندازی EPL  انجام مربوط به دور اظهاری واردات و صادرات و ترانزیت کالا میباشد که توسط صاحبین کالا و یا ترخیص کار انجام میگیرد

لینک ورود به سامانه EPL گمرک (کلیک کنید)

سامانه استعلام پروانه الکترونیک گمرکی

پس از خروج کالا از گمرک و تکمیل فرایند ترخیص صاحب کالا میتواند توسط شماره کوتاژ و رمز دستی با مراجه به سامانه استعلام پروانه الکترونیک گمرکی سند خود را استعلام نماید. این سند در واقع جایگزین برگه سبز گمرکی میباشد که از این سامانه دریافت میگردد و شامل کلیه کامنت های سایر سازمان های دخیل در ان سند هم میباشد

لینک ورود به سامانه استعلام پروانه الکترونیک گمرکی (کلیک کنید)

5 2.3
رضایت کاربران

4رای
رضایت خود را از این خدمت و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید