جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  واردات از چین: FOB، CIF یا EXW کدام ترم حمل را انتخاب کنید؟

  image_pdfimage_print

  کدام روش برای واردات از چین بهتر است؟ شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که بین تحویل روی عرشه کشتی ( اینکوترمز FOB) یا تحویل در محل کار (اینکوترمز EXW) یا اینکوترمز CIF کدام یک برای واردات از چین بهتر است؟

  بیشتر واردکنندگان تمایل بیشتری به به دست آوردن کمترین قیمت فروش دارند تا این حد که این مساله اولیت بیشتری برای آن‌ها دارد و جزییات دیگر را نادیده می‌گیرند. این اشتباه ممکن است گران تمام شود. با توجه به اثر مستقیم اینکوترمز بر هزینه‌های واردات کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس تصمیم گرفتند که نگاه دقیق‌تری به این سه ترم حمل بکنند.

  قیمت محصول با توجه به اینکواینکوترمز تغییر می‌کند

  قیمت کالایی که شما خریداری می‌کنید با توجه به واردات از طریق ترم FOB، ترمCIF یا ترم EXW تغییر می‌کند. بسیاری از تامین‌کننده‌های چینی هزینه حمل و نقل را مستقیما بر روی قیمت محصول اعمال می‌کنند به همین دلیل است که اغلب آن‌ها معمولا لیستی از قیمت‌ها را در نظر می‌گیرند که با توجه به اینکوترمز مورد استفاده متفاوت است

  در زمان مذاکره با تهیه‌کننده چینی بسیار مراقب باشید چون اختلاف قیمت همیشه با نرخ حمل و نقل دریایی مطابقت ندارد. این مساله ثابت شده است که تامین‌کننده‌ها از این دستکاری برای گمراه کردن خریدار و انتخاب یک اینکوترمز خاص که سودی بیشتر برای آن‌ها در پی خواهد داشت استفاده می‌کنند. زمان بررسی اینکوترمز CIF به این موضوع توجه کنید.

  اینکوترمزها میزان کنترل شما را تعیین می‌کنند

  کنترل شما در هر مرحله از روند حمل و نقل را اینکوترمزی مشخص می‌کند که انتخاب می‌کنید. هر کسی که کنترل حمل و نقل را در سر تا سر اقیانوس داشته باشد کنترل تمام هزینه‌ها را هم در دست دارد و قدرت چانه‌زنی بالاتری هم خواهد داشت.

  اگر مدیریت حمل و نقل دریایی خود را به تامین‌کننده بسپارید باید قیمت و شرایطی که وی با باربری توافق کرده است را هم بپذیرید. زنجیره تامین یک راه‌حل جایگزین است. در واقع شما تا جمع شدن محموله‌های بیشتر صبر می‌کنید. این مساله می‌تواند به یک اهرم فشار مناسب برای چانه‌زنی با حامل و کارگزار تبدیل شود.

  به غیر از اثر مستقیم اینکوترمز انتخابی شما بر هزینه‌ها، این انتخاب می‌تواند جنبه‌های مهم دیگر مانند بازده زنجیره تامین، زمان انتقال، شرایط کالا و… را هم تحت تاثیر قرار دهد. اینها عواملی هستند که شما می‌توانید با آن مسیر واردات خود را ایجاد کنید یا از بین ببرید.

  در ادامه شکل‌های مختلفی که شما می‌توانید برای واردات خود از چین استفاده کنید آورده شده است. با توجه به نقش مهمی که این شرایط در مسیر واردات شما ایفا می‌کنند بهتر است که با دقت مزایا و معایب هر شکل را که توسط کارشناسان گروه تجاری ققنوس تنظیم شده است را بررسی کنید.

  اینکوترمز FOB (تحویل روی عرشه کشتی)

  احتمالا اینکوترمز مورد علاقه شما است. در برخی موارد حتی تنها اینکوترمزی است که واردکننده‌ها انتخاب می‌کنند. ما در مورد واردات بی‌شماری با ویژگی‌های مختلف و نیازهای منحصر به فرد صحبت می‌کنیم.

  به نظر متخصصان گروه تجاری ققنوس، اگر تنها راه شما انتخاب یک اینکوترمز برای واردات از چین بود، این اینکوترمز یک انتخاب هوشمندانه است. چرا؟ به این دلیل که این اینکوترمز کنترل بیشتری بر حمل و نقل دریایی، هوایی و ریلی بار وارداتی به شما می‌دهد بدون مسئولیت‌هایی که همراه آن است.

  اینکوترمز FOB در یک نگاه

  • مسئولیت‌های خریدار: پرداخت هزینه بار، حمل و نقل دریایی، بیمه، هزینه ورود، ترخیص کالا از گمرک در مقصد، هزینه حمل و نقل داخل کشور از بندر به انبار و کلیه تعرفه‌های گمرکی و مالیات‌های مربوط
  • مسئولیت‌های فروشنده: تحویل کالاها با توجه به شرایط توافق شده با خریدار، ارائه گواهینامه‌های لازم تجارت در مبدا، مدیریت حمل و نقل در داخل کشور چین از انبار به بندر انتخاب شده توسط خریدار، مدیریت ترخیص کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های گمرکی مرتبط در چین و همچنین هزینه‌های بندر مبدا

  به طور خلاصه تحت اینکوترمز FOB مسئولیت پرداخت، بوکینگ و مدیریت حمل و نقل دریایی، هوایی و یا ریلی به عهده خریدار است. با این وجود این مساله یک عیب نیست چون پیشتر بیان شد که هر کسی که پرداخت‌ها را انجام دهد کنترل هم نیز دارد. شما به عنوان خریدار پس از انتخاب FOB می‌توانید موارد زیر را کنترل کنید:

  • زمان حمل، فورواردر در طول پروسه حمل
  • مذاکره مستقیم با شرکت حمل و نقل
  • فشار بر فروشنده برای کم کردن قیمت
  • کاهش هزینه‌ها با کاهش بار مالیاتی و تکس ریفاند
  • کنترل هزینه‌های نهایی خود به یاد داشته باشید که مسئولیت‌های کمتر نسبت به اینکوترمز EXW وجود دارد.

  مقایسه FOB و EXW برای واردات از چین

  همانطور که اشاره شد، کنترلی که شما در اختیار دارید مهم‌ترین مزیت اینکوترمز FOB است. در مقایسه با EXW شما همچنین با مسئولیت‌های کمتری مواجه هستید.

  از طریق Fob شما به عنوان یک واردکننده مسئول نرخ حمل و نقل، هزینه‌های ورود و تحویل هستید. این بدان معناست که هرگونه اتفاقی حتی یک عطسه در چین بر عهده تامین‌کننده شما است. در حالیکه با انتخاب EXW شما مسئول هر مشکل و هر هزینه پیش‌بینی نشده در مبدا و مقصد هستید.

  به طور خلاصه، حتی اگر FOB و EXW دو گزینه امن و مطمئن برای واردکننده در نظر گرفته شود، تفاوت‌های بسیاری در نحوه توزیع مسئولیت‌ها وجود دارد.

  توصیه کارشناسان گروه تجاری ققنوس

  واردات خود از چین را همیشه با FOB انجام دهید. علاوه بر هزینه‌های ارزان‌تر آن، شما مسئولیت‌های محدودی نسبت به EXW دارید.

  اینکوترمز CIF

  اینکوترمز CIF در یک نگاه:

  • مسئولیت‌های خریدار: پرداخت هزینه بار، هزینه ورود، ترخیص کالا از گمرک در مقصد، هزینه حمل و نقل داخل کشور از بندر به انبار و  مالیات‌های مرتبط واردات
  • مسئولیت‌های فروشنده: ارسال کالاها طبق شرایط توافق‌شده با خریدار، ارائه مدارک مورد نیاز صادرات، مدیریت حمل و نقل در چین، مدیریت ترخیص و پرداخت هزینه‌های مرتبط گمرکی در چین، استخدام و پرداخت حمل و نقل دریایی، بیمه و همچنین هزینه‌های بندر در مبدا

  پرداخت نکردن هزینه حمل و نقل برای تحویل، نداشتن مسئولیت در انتخاب یک شرکت حمل و نقل فرستنده یا مذاکره با آن‌ها،  بدون نیاز به سازمان‌دهی حمل و نقل بار و از همه مهم‌تر کالایی ارزان‌تر به نسبت خرید تحت دو اینکوترمز دیگر یک واردکننده تازه‌کار را به طمع می‌اندازد.

  اما این مسائل تنها ظاهر قضیه است. اینکوترمز CIF به هیچ عنوان برای هیچ وارداتی توصیه نمی‌شود زیرا شما هیچ کنترلی بر هزینه‌ها به خصوص هزینه‌های ورود ندارید که این به معنای از بین رفتن رقابت و کاهش هزینه است. هنگام واردات از چین این ترم توصیه نمی‌شود چون ممکن است در آخر باعث افزایش هزینه‌ها شود.

  شما برای مدیریت ترخیص کالا از گمرک هنگام واردات از طریق CIF باید یک نماینده را در مقصد استخدام کنید. طبق تجربه گروه تجاری ققنوس معمولا تامین‌کننده و این برای ارسال بار به مامور و تحمیل هزینه‌های اضافی فراتر از کنترل خریدار تبانی می‌کنند. از آنجا که نماینده مشخص شده در حال حاضر به عنوان تحویل‌گیرنده در بارنامه ثبت شده است، آزادسازی محموله هم اکنون در دست وی است و قبل از آزادی محموله شما باید هزینه‌های او را کامل پرداخت کنید.

  این بدان معناست که شما به عنوان خریدار حالا با هزینه‌های اضافی در مقصد روبرو هستید در حالیکه از طرف دیگر زیر فشار گرفتن محموله و ترخیص آن و جریمه‌های تاخیر قرار دارید. متاسفانه هر دو مساله توانایی افزایش هزینه‌های نهایی را دارند.

  توصیه کارشناسان گروه تجاری ققنوس

  اگر شما با تامین‌کننده‌ای کار می‌کنید که نه او را می‌شناسید نه به او کاملا اعتماد دارید بهتر است که واردات خود را از طریق FOB انجام بدهید.

  اینکوترمز EXW (تحویل در محل کار)

  اینکوترمز EXW در یک نگاه

  • مسئولیت‌های خریدار: پرداخت هزینه‌های بار، مدیریت حمل و نقل داخل کشور در مبدا و مقصد، هزینه‌های عزیمت و ورود، حمل و نقل دریایی، بیمه، مدیریت ترخیص کالا در مبدا و مقصد و پرداخت هزینه‌های مرتبط و پرداخت عوارض گمرکی.
  • مسئولیت‌های فروشنده: تحویل کالا طبق شرایط توافق‌شده با خریدار، ارائه اسناد و گواهنامه‌های مورد نیاز.

  کنترل از شروع تا پایان تنها مزیت واردات از چین تحت EXW است. اما به همان اندازه که این مساله مزیت به حساب می‌آید ممکن است که در آخر یک ضرر بزرگ باشد زیرا شما مسئول همه چیز هستید. در واقع با EXW شما از مبدا مسئول هر چیزی که اتفاق بیافتد هستید.

  به یاد داشته باشید که هنگام روند حمل و نقل ممکن است که مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای اتفاق بیافتد. بدون شک به هر شکلی شما مسئول این اتفاق‌ها هستید حتی اگر فراتر از کنترل و توانایی شما باشند.

  مشکلات مرتبط با حمل و نقل، بارگیری کانتینر و ترخیص کالا از گمرک تنها چند مشکل ساده است که امکان دارد در کارخانه یا نقطه بارگیری محموله با آن روبرو شوید. در صورت نیاز به بازرسی گمرک در مبدا هزینه‌های بازرسی و هزینه‌های تاخیر هم به عهده خریدار است.

  فاصله فیزیکی و تفاوت فرهنگی دیگر مساله مهمی که باید هنگام واردات از چین تحت EXW در نظر گرفته شود. خدمات استخدامی مانند حمل و نقل داخل یک کشور جایی که شما حضور فیزیکی ندارید همیشه خطرهایی به همراه دارد. اما وقتی که اسم چین به میان می‌آید مشکلات فرهنگی و اختلاف زمانی موانع دیگری را به وجود می‌آورند و در ضمن فراموش نکنید که شما همیشه نمی‌توانید برای مشکل‌های پیش آمده در دسترس باشید که این مهم‌ترین مساله‌ای است که در نتیجه آن خریدار هزینه‌های گزافی متحمل می‌شود.

  با تمام این تفاسیر بهترین اینکوترمز برای واردات از چین کدام است؟

  از نظر تئوری هر سه اینکوترمز گزینه‌های قابل قبولی برای واردات از چین هستند که هر کدام میزان متفاوتی از خطر، هزینه، مسئولیت و امنیت در برمی‌گیرند. کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس توصیه می‌کنند که به دنبال ایمن‌ترین اینکوترمز با بالاترین میزان کنترل باشید. شما می‌توانید با کارشناسان ما برای رسیدن به یک گزینه مطلوب صحبت کنید. فراموش نکنید که کسی که حمل و نقل را کنترل کند قیمت را هم کنترل می‌کند. 

  5 3
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  ای بی : دراپ شیپینگ {dropshipping} در ای بی {راهنمای جامع 2021}

  از آن جایی که با گذشت زمان تعداد مشتریان وفادار ای بی افزایش می یابد و کسب و کارها گسترش پیدا می کنند، این پلتفرم آنلاین یک بازار جذاب برای بسیاری از فروشندگان تازه وارد و صاحبان کسب و کارهای کوچک به ...

  8 راهبرد که قبل از وارد کردن کالا از چین باید بدانید

  فرقی ندارد که به دنبال خرید ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، پوشاک یا وسایل خانه هستید؛ بی شک هر چیزی را می توان در چین، تولید کننده پیشرو در سطح جهان، پیدا کرد. امروزه چین نقش "کارخانه جهان" را به...

  چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

  در مقایسه با نرخ های سال گذشته شاهد افزایش 42 درصدی در نرخ های سال 2019 بودیم. حتی در حمل و نقل های ارزان تر هم مسلما دل تان نمی خواهد که هزینه های بیشتری پرداخت کنید....

  چگونه از ebay خرید کنیم؟ {راهنمای جامع 2021}

  ebay {ای بی} یک پلتفرم مشهور خرید آنلاین است که افراد معمولی و بازرگانان می توانند کالاهای نو و دست دوم خود را از آن خریداری کرده یا به فروش برسانند....

  علی بابا : با این استراتژی ها با فروشندگان علی بابا مذاکره کنید {راهنمای 2021}

  یکی از آسان ترین شیوه هایی که سود کسب و کار را بیشتر می کند، خرید کالاها به قیمت های پایین است. گفتگو با فروشندگان سایت علی بابا تاثیر مستقیم بر روی افزایش سود و کارایی تان دارد. ...

  عمده فروشی : با این 7 وب سایت برتر عمده فروشی چینی آشنا شوید

  در این مقاله قصد داریم تا درباره وب سایت های برتر عمده فروشی در چین با شما صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره این شرکت ها با شما به اشتراک بگذاریم. در حال حاضر، در مجموع تعداد 7 وب سایت عمده عمده برتر و ق...

  نماینده سورسینگ در چین ؛ وظایف و مزایای همکاری

  منبع یابی مواد اولیه، نیروی کار ماهر و تکنولوژی از پیش نیازهای راه اندازی هر گونه کار تولیدی محسوب می شود. اهمیت نماینده سورسینگ در وسعت های بیشتر و سطح جهان پر رنگ تر می شود. کارخانجات تولیدی و شرکت ...

  ebay ؛ مدیریت سفارش ها در eBay {راهنمای جامع سال 2021}

  ebay نخستین وب سایت یا فروشگاه آنلاین خرید و فروش در سراسر جهان است که به واسطه ارائه امکانات بی نظیر به مشتریان توانسته همواره نظر آن ها را جلب کند....

  واردات از چین ؛ حمل دریایی یا هوایی؟ {راهنمای جامع 2021}

  شاید به نظرتان این طور بیاید که شیوه حمل و نقل دریایی برای واردات حجم بالایی از کالاها مناسب تر باشد؛ چرا که هزینه آن بسیار ارزان تر است. در حالی که به عقیده اشخاص دیگر، باید شیوه حمل و نقل هوایی را ...

  تائوبائو ؛ چگونه به صورت مستقیم از سایت تائوبائو خرید کنیم؟

  به احتمال زیاد کلمه تائوبائو {taobao} به گوش تان خورده است؛ تائوبائو نوعی وب سایت تجارت الکترونیک است که با ارائه تگ های ارزان قیمت خود توانسته میلیون ها خریدار را عاشق خود کند....

  0

  دیدگاه کاربران عزیز

  • Avatar Brigette 2020 اکتبر 25 یکشنبه

   Veery good post! We are linking to this great content on our site.

   Keep up the good writing.
   запчасти volvo web site запчасти акура