1

48 درصد صادرات ایران به عراق، افغانستان و امارات مواد غذایی است- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، کاوه زرگران دبیر کل کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی، عصر امروز  در پنجمین جشنواره برترینهای صنایع غذایی در محل اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: باید دقت داشت کشورهایی که در زمانی به خاطر جنگ داخلی و شرایط بحرانی، محصولات ایرانی را خریداری می کردند، به تدریج واحدهای تولیدی خود را راه اندازی خواهند کرد و به این ترتیب، بازارهای صادراتی صنایع غذایی ایران کاسته خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کنونی که افزایش هزینه تولید را به دنبال داشته است، گفت: در این شرایط خیلی از کارخانه ها دچار زیان انباشته شده اند، اما همچنان مراقب قیمت و کیفیت محصولات خود هستند.

زرگران اضافه کرد: در شرایط کنونی، دستورالعمل ها و بخشنامه های متعدد، باعث شده است همین صادرات غیرحرفه ای نیز محدود شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، اظهار داشت: در دنیای تجارت، 2 مقوله کیفیت و قیمت از شاخص های رقابت پذیری است و این مساله نه تنها در بازارهای خارجی، بلکه شاخص هایی قابل توجه برای به دست آوردن بازارهای داخلی نیز به شمار می آید. 

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در این نشست  اظهار کرد: در بخش صادرات محصولات صنایع غذایی خوب عمل کردیم و رشدمناسبی داشتیم، اما در  برندسازی برای میوه و سبزیجات هنوز عقب هستیم و نتوانسته ایم برندهایی جهانی ایجاد کنیم. با ظرفیت هایی که در داخل کشور وجود دارد، بتوان شرکت ها و برندهای معتبری ایجاد کرد.

خوانساری گفت:کارآفرینان حوزه در صنایع غذایی، نگاه صادراتی و رقابت پذیری از مهمترین دلایل رشد این صنعت به شمار می آید. 

وی با اشاره به شرایط حاکم براقتصاد کشور گفت: شاخص هایی مانند تورم و نوسانات نرخ ارز تولید را دچار مشکل کرده است؛ در این میان، صنایع غذایی از بخش هایی است که آسیب کمتری دیده و خواهد دید.

انتهای پیام/

[ad_2]