1

۹۰۰تن پیله‌تر ابریشم تولید می‌شود

[ad_1]

‌به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، علی اصغر داداش پور درباره تخم نوغان هیبرید گفت: در سال جاری نزدیک به ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در استان های کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد:امسال توزیع تخم نوغان در قالب ۱۰ واریته کرم ابریشم صورت گرفته که هشت واریته آن داخلی و دو واریته وارداتی است.

داداش پور به پرورش ۱۱۰ واریته کرم ابریشم در قالب بانک ژن ابریشم در سال جاری اشاره و تصریح کرد: این اقدام هر سال برای حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم انجام می شود.

وی درباره توسعه توتستان های کشور ادامه داد: سال گذشته در راستای احیای توتستان های بومی و ایجاد توتستان های جدید ۲۰۰ هزار اصله نهال توت به طور رایگان در ۱۸ استان توزیع شد.

داداش پور افزود:کاشت این نهال ها به صورت نواری و در حاشیه مزارع، شهر ها، جوار خانه ها و سایر مکان های عمومی انجام شده است

وی نوغانداری را فعالیتی مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت:نوغانداری در کنار سایر فعالیت های کشاورزی باید انجام گیرد.

رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال بر ایجاد زنجیره در زمینه تولید ابریشم تاکید کرد و گفت:به منظور توسعه و افزایش تولید نخ ابریشم در کشور، زنجیره تولید از نوغانداری تا محصول نهایی مانند پوشاک، فرش، صنایع دستی و محصولات نوین دارویی و بهداشتی باید تشکیل شود.

وی افزود:به منظور ایجاد این زنجیره با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، تاسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری را برنامه ریزی کرده ایم.

داداش پور افزود:طرح تاسیس این صندوق از طریق معاونت امور دام به صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ارائه شده است.

وی گفت:این صندوق با مشارکت نوغانداری، صنایع ابریشم، بافندگان، تولید کنندگان محصولات ابریشمی و تجار و بازرگانان ابریشم تشکیل خواهد شد.

داداش پور اعلام کرد: صندوق حمایت از توسعه نوغانداری با رویکرد ایجاد منافع مشترک و افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می‌شود.

[ad_2]

Source link