سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  ۴۸درصد گزارش ناظران افتخاری به ثبت تخلف منجر شده است

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس به نقل از ایرنا، «مجید ارغنده پور»  با یادآوری اجرای طرح جذب و فعال سازی داوطلبان با عنوان ناظران افتخاری، افزود: از این تعداد، 20 هزار و 704 مورد گزارش (معادل 36 درصد) غیرمتخلف شناخته شده و همچنین هشت هزار و 954 مورد (معادل 16 درصد) نیز به دلیل انجام مراحل دریافت نظر کارشناسی از نهاد‌ها و اتحادیه‌های ذی‌ربط در دست بررسی است.

  وی بیان داشت: در مدت یاد شده از هر 100 مورد بازرسی از بنگاه های اقتصادی خرد، هفت واحد متخلف شناخته شده، در حالی که از هر 100 گزارش ناظران افتخاری 48 مورد آن منجر به کشف تخلف شده است.

  «این مقایسه اجمالی بیانگر هدفمند بودن گزارش ناظران است و می توان با آموزش و اطلاع رسانی درست و مؤثر هدفمندی آن را نیز ارتقا داد.»

  ارغنده پور خاطرنشان کرد: در هشت ماهه امسال از 173 هزار و 196 مورد گزارش های مردمی واصله به ستادهای خبری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها، تعداد 59 هزار و 734 مورد مربوط به اطلاعات ارسالی ناظران افتخاری بوده که 34 درصد کل از گزارش های دریافتی را شامل می شود.

  این مقام مسئول اظهار داشت: این سازمان برای مشارکت اقشار مختلف مردم در نظارت و کنترل بازار از سال 1378 آیین نامه ای در این زمینه تدوین کرد تا از توان و مشارکت آحاد مردم در بحث نظارت و کنترل بازار استفاده کند.

  وی توضیح داد: در طرح مشارکت مردمی برای نظارت بر بازار (طرح ملی ناظران افتخاری) ارتباط دوسویه ای بین مصرف کنندگان و دولت به منظور تبادل نظر و دریافت اطلاعات و گزارش های مردمی از تخلفات بنگاه های اقتصادی پیش بینی شده و در آن استفاده از توان نظارتی عموم مردم در سطوح مختلف اجتماعی مورد توجه خاص قرار گرفته است .

  مدیرکل‌ دفتر هماهنگی امور استان ها و نظارت بر تشکل ها سازمان حمایت خاطرنشان کرد: متقاضیان همکاری در طرح ناظران باید با مراجعه به پورتال سازمان حمایت به نشانی http://cppo.mimt.gov.ir و انتخاب استان محل سکونت، نسبت به تکمیل فرم شناسایی و دریافت کد رهگیری اقدام و پس از یک هفته از نتیجه بررسی در پورتال آگاهی یابند.

  ارغنده پور ادامه داد: پس از تخصیص کد شناسایی و انجام آموزش های لازم ناظران قادرخواهند بود در زمینه نظارت بر عملکرد و رفتار بنگاه های اقتصادی، رصد بازار، ارزیابی شرایط بازار و احصای مشکلات و نارسایی های آن، بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت و ستادهای خبری سازمان های یادشده را در احقاق حقوق شهروندان یاری دهند.

  این مسئول درباره راه های ارتباطی ناظران افتخاری برای ارسال گزارش تخلفات اقتصادی نیز گفت: ناظر افتخاری با توجه به کدهای شناسایی تعریف شده می تواند در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل گرانفروشی، کم فروشی، تقلب و غیره یا موارد مرتبط از سوی برخی بنگاه های اقتصادی، از طریق سامانه تلفنی 124 گزارش های خود را ‌ به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان منعکس کرده و با دریافت کد پیگیری، از نتیجه اقدامات سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت آگاه شود.

  وی خاطرنشان کرد: البته برای ناظران دفترچه‌های ثبت تخلف نیز پیش‌بینی شده که این امکان را به آنان می دهد که گزارش ها و مشاهدات خود را در آن ثبت و به سازمان های صنعت، معدن و تجارت ارسال کنند، یا با مراجعه حضوری به دفاتر و ادارات مربوطه در سازمان های یادشده نسبت به اعلام گزارش تخلفات اقدام کنند.

  ارغنده پور، دفتر هماهنگی امور استان ها و نظارت بر تشکل های سازمان حمایت را متولی پیگیری مباحث مربوط به ناظران افتخاری در سراسر کشور معرفی کرد و گفت: ناظران می‌توانند، پیشنهادها، انتقادها و گزارش های خود را با شماره تلفن 26309194 در میان بگذارند.

  مدیرکل‌ دفتر هماهنگی امور استان ها و نظارت بر تشکل ها سازمان حمایت، گزارش های مردمی و گزارش های ناظران افتخاری را از یکدیگر متمایز دانست و اظهارداشت: ناظران به دلیل دوره های تخصصی تدارک دیده شده و به سبب امکان سنجش و رصد عملکرد دارای یک کد شناسایی مخصوص بوده و به صورت نامحسوس نسبت به اعلام وضعیت بازار، تخلف واحدهای صنفی، مشکلات و نارسایی های آن اقدام می کنند.

  «بر این اساس گزارش های ارسالی آنان همانند گزارش بازرسان صنعت و معدن موثق بوده و به عنوان گزارشی از طرف مدعی العموم تلقی می شود.»

  وی درباره تخصصی بودن بازرسی و نظارت و شیوه مشارکت ناظران افتخاری نیز توضیح داد: ناظران افتخاری به عنوان یک تشکل مردم نهاد با دریافت آموزش های حرفه ای و تخصصی، قادرند با ارائه گزارش های کاملتر و موثق تر در رصد و کنترل بازار نقش موثرتری نسبت به دیگر شهروندان ایفا کنند.

  ارغنده پور ادامه داد: در حالی که صاحبان برخی واحدهای اقتصادی در زمان بازرسی های عمومی تخلف های خود را مخفی می کنند اما شاهدیم حدود نیمی از گزارش های واصله از طریق ناظران افتخاری منجر به ثبت تخلف می شود.

  وی، نبود محدودیت زمانی و مکانی و امکان نظردهی در مورد همه کالاها و خدمات را از قابلیت ها و ویژگی های مهم ناظران افتخاری برشمرد و ادامه داد: گزارش های ارائه شده از سوی این افراد منعکس کننده زوایای مختلف مشکلات در سطح بازار است.

  این مسئول خاطرنشان کرد: اکنون پنج هزار و 770 ناظر فعال در حوزه نظارت بر بازار با سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور همکاری می‌کنند.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز