[ad_1]

مجتبی خسروتاج عصر چهارشنبه در آئین تجلیل از تولید کنندگان و صادرکنندگان برتر استان گلستان در گرگان اظهارکرد: اکنون ۴۲تا ۴۵ میلیارد دلار صادرات کالا از کشور بوده و با در نظر گرفتن اعتبارات لازم مشابه دیگر کشورها ،از صادرات کشورما نیز حمایت می شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی همچنین به حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رونق صادرات با لحاظ بودجه حمایتی اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس طی هفته های اخیر در بحث بودجه سال ۹۷ وارد شده اند و مسایل و مشکلات بخش صادرات و لازمه حمایت از این بخش را به آنان انتقال داده ایم.

به گفته وی؛ در دولت های نهم و دهم تعهداتی برای حمایت از صادرات کالا وجود داشت که عمل نشد ولی اکنون برخی نمایندگان مجلس بندهایی را در حمایت از صادرات کالا طرح کرده اند که اگر مصوب شود، می تواند کمک خوبی به رونق صادرات کالا از کشور کند.

خسرو تاج همچنین ابراز امیدواری کرد که سایر مشوق های صادراتی در کشور که بیشتر در راستای حمایت از توسعه صادرات است از سوی نمایندگان مجلس مورد تصویب قرارگیرد.

وی گفت: صادرات کالا از کشور نیازمند پشتیبانی جدی بوده و دولت با توجه به محدودیت منابع درآمدی و برخی مسائل مختلف نتوانسته حمایت های لازم را از صادرکندگان داشته باشد.

وی افزود: با وجود کاستی ها اما دولتمردان تمایل دارند که از صادرات کالا حمایت کنند.

*گلستان نیازمند ظرفیت سازی برای توسعه

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت که استان گلستان با داشتن مرز اینچه برون ، نیازمند ظرفیت سازی برای توسعه است و نباید این ظرفیت در یک بعد خلاصه شود.

به گفته وی؛ اگر زیرساخت ها در اینچه برون گلستان ایجاد شود این منطقه قطب ترانزیت با کشورهای آسیای میانه بوده و می تواند بازار خوبی در تعرفه ترخیص کالااز ۵ کشوراز جمله قرقیزستان، قزاقستان، روسیه و بلاروس شود که باید قدر این فرصت را دانست و برای اجرای امکانات زیرساختی تلاش شود.

اینچه برون از توابع شهرستان گنبدکاووس واقع در شرق استان گلستان دارای گمرک مرزی با کشور ترکمنستان است که بعد از استقلال کشورهای آسیای میانه از شوروی سابق فعال شده است.

آذرماه ۹۳ نیز خط ریلی ایران به کشورهای آسیای میانه با حضور روسای جمهوری ترکمنستان، قزاقستان و ایران به بهره برداری رسید.

استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور دارای ۸۰۰ بازرگان عضو اتاق بازرگانی است که در امر صادرات و واردات فعالیت دارند.

[ad_2]

Source link