سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  ۱۳۵ میلیارد تومان برای اکتشاف معادن هزینه شد

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تاکید بر اینکه گل گهر و تیتانیوم می تواند محور توسعه استان کرمان باشد، گفت: در سال گذشته ۱۳۵ میلیارد تومان در اکتشاف هزینه شده است.

  به گزارش ایسنا، مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت – امروز (۱۳ تیرماه) در همایش “معدن، فرصت ها و چالش ها” در اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: تا قبل از برجام  شرکت های معتبر بین المللی دعوت ما را برای حضور در ایران حتی برای مذاکره اگر می پذیرفتند در حد کارشناس بود و در مواردی کشور سومی را برای انجام مذاکرات پیشنهاد می کردند.

  وی افزود: به عنوان نمونه بعد از برجام بهترین مشاور برای تیتانیوم کهنوج انتخاب شد و امیدواریم به زودی به عرصه مهندسی جزئیات برود و پس از آن نیز تجهیزات خریداری شده و کار  آغاز شود.

  معاون وزیر صنعت در ادامه افزود: تکنولوژی بحث اساسی است و بعد از برجام توانستیم به تکنولوژی های روز دست یابیم.

  کرباسیان تصریح کرد: نکته اساسی در معدن این است که موضوع اول، اکتشاف است و باید دید که کشور ما چه دارد.

  وی با اشاره به اینکه موضوع آب یک چالش اساسی در دنیا است، بیان کرد: آنگونه که در دنیا گفته می شود جنگ اصلی در حوزه آب است.

  رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در دنیا ذخایر معدنی محدود است و معادن اصلی دنیا شناخته شده اند و اکنون شناسایی معادن در اعماق دریاها مورد بحث است.

  وی با بیان اینکه در منطقه ما که یک منطقه معدنی است، معادن شناخته نشده اند، گفت: ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی جدید در کشور تعریف شد.

  وی افزود: اکتشاف در کشور ما یک عقب ماندگی تاریخی دارد و دولتی بودن صرف سازمان زمین شناسی و وصل شدن آن به بودجه دولتی، موجب بروز مشکلاتی می شود.

  کرباسیان با اشاره به اینکه تعامل با دنیا در زمینه استفاده از تکنولوژی های روز و تجهیزات به روز یک نکته اساسی است، گفت: در کشور ما موضوع معدن به صورت ویژه دارای اهمیت است زیرا حداکثر اکتشاف ما در کشور در حدود ۱۰۰ سال گذشته ۱۰۰ هزار مترمربع بوده است و این در حالی است که مجموع پهنه های معدنی در کشور یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربع است.

  وی با بیان اینکه بیشتر اطلاعات معادن روباز را داریم، گفت: سه میلیارد تن سنگ آهن، سه میلیارد تن زغال سنگ و … از اطلاعات این معادن کشف شده است و با تکنولوژی های موجود می توان اطلاعات بیشتری را به دست آورد.

  رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: خوشبختانه استان کرمان یکی از اصلی ترین استان های معدنی کشور و دارای ذخایر است که عنایت خداوندی به مردم این استان است و یکی از کارهای خوب انجام شده در سیرجان و استان کرمان این بود که بر اساس سیاست های اکتشافی، نتایج اکشافات انجام شده خود را به گل گهر واگذار کردیم زیرا فکر کردیم بهتر عمل می کنند و در ادامه خمرود را به میدکو و نیزجلال آباد و کک سازی زرند را برای ۱۵ سال واگذار کردیم.

  وی با اشاره به اینکه مدل های واگذاری را نمی پسندم، تصریح کرد: نمونه این واگذاری ها، معادن زغالسنگ است و باید دید که با واگذاری آنها آیا مشکل حل شده است؟

  کرباسین گفت: در حوزه اکتشاف اقدامات اکتشافی خوبی در استان کرمان  شروع شده و  نشان دهنده این است که در شمال و جنوب استان پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی  وجود دارد.

  وی افزود: آماده هستیم به هر کدام از بخش خصوصی ها و مدلی که استاندار کرمان طراحی کرده اند (معین های اقتصادی)، چندین ۱۰ هزار هکتار را اطلاعات را بدهیم تا کار اکتشاف با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

  کرباسیان تصریح کرد: در کشوری مانند آمریکا در سال ۲۰۱۵ در بخش معدن ۷۸ میلیارد دلار کار شده است و این عدد وقتی به فرآوری و استخراج رسیده به ۶۳۰ میلیارد دلار رسیده و در نهایت ارزش افزوده آن دو هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار بوده است و برای ۱۰ میلیون نفر نیز اشتغال ایجاد کرده است.

  رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بیان کرد: صادرات فولاد در کشور نیز در سال گذشته شش میلیون تن بوده که با همت دولت و با وجود همه مشکلات انجام شده است.

  وی تاکید کرد: برای جلوگیری از خام فروشی و رسیدن به تحقق اقتصاد مقاومتی باید تعامل بین المللی را افزایش داده و سرمایه جذب کنیم.

  کرباسیان اظهار کرد: کشور ما کشور معدنی است و باید جذب سرمایه و تکنولوژی خارجی را دنبال کنیم و این مهم در   فضای امن و  آرام و با تعامل خوب امکان پذیر است.

  رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ادامه داد: چگونه بدون تعامل بین المللی، بدون وحدت قوا و بدون حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی می توان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در هر سال را در حوزه های کاری به اشتغال گماشت؟

  وی با اشاره به اینکه بروکراسی اداری را باید حذف کنیم، گفت: نکته اساسی که در دولت باید مطرح شود این است که امسال در بودجه وزارت صنعت، برای ایمنی معادن زغال سنگ رقم خوبی دیده و ابلاغ شده است.

  کرباسیان تصریح کرد: ما به عنوان سازمان توسعه و نوسازی معادن نباید مانعی برای بخش خصوصی باشیم و باید حامی و پشتیبان این بخش باشیم.

  انتهای پیام

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز