[ad_1]

وزیرامورخارجه کشورمان یکی از موانع موجود بر سر حضور و فعالیت‌های شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایرانی در عرصه تجارت خارجی و همکاری شان با دیگر کشورها را موانع بانکی عنوان کرد و گفت: یکی از راهکارهایی که برای حل این مشکل به کار برده‌آیم، استفاده از ارز ملی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمدجواد ظریف در حاشیه همایش مشترک تجار ایرانی و صربستانی که در بلگراد و با حضور او و تعدادی از وزرای صربستانی و همچنین تجار دو کشور برگزار شده بود، گفت: در این سفر تعدادی از بازرگانان از جمله از بخش خصوصی و همچنین حوزه دانش‌بنیان حضور دارند و ما در دستگاه دیپلماسی کشور تلاش می‌کنیم تا موانع حضور آنها در عرصه تجارت خارجی را برطرف کنیم.

ظریف با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود مسائل بانکی است، تصریح کرد: برای حل این مشکل استفاده ارز ملی را مورد توجه قرار داده‌ایم که با برخی از کشورها در این زمینه توافق کرده‌ایم و کار در حال انجام است و با  برخی دیگر نیز در حال رایزنی هستیم. همچنین از روش سنتی کارگزاری بین بانکهای ایرانی و خارجی در حال استفاده هستیم. این روش مدتها بود که متوقف شده بود که بار دیگر در حال شکل‌گیری است.

وی همچنین یکی دیگر از مشکلات را بحث ساختاری عنوان کرد و گفت: در این زمینه با نبود شرکت‌های بزرگ صادر کننده  مواجه هستیم و تلاش داریم که با کمک بخش خصوصی این مشکل را تاحدودی حل کنیم.

[ad_2]

Source link