سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  گذر از پيك مصرف تابستان با اجراي 3 برنامه استراتژيك

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: روابط عمومی گروه تجاری ققنوس:مديرعامل نيروگاه رامين اهواز با اشاره به اينكه در پيك سال 1398 توان توليد نيروگاه رامين اهواز بايد به بالای 97 درصد برسد گفت: براي تحقق اين موضوع سه برنامه داریم.

  به گزارش خبرگزاری روابط عمومی گروه تجاری ققنوس،مديرعامل نيروگاه رامين اهواز با بيان اينكه توليد نامي نيروگاه رامين1850 مگاوات با 6 واحد بخاری است گفت: نيروگاه رامين اهواز در زمینی به مساحت 50 هکتار توسط شرکت تکنوپروم اکسپورت روسیه ساخته شده است.

  محمدي افزود:اولين واحد اين نيروگاه در سال 1358 وارد مدار شد و به تدریج تا سال 1378 آخرین واحد آن هم شروع به توليد برق كرد كه در مجموع  واحد 6 واحد در اين نيروگاه برق توليد مي كنند.

  وي با اشاره به اينكه نيروگاه رامين اهواز1600 نفر نيرو دارد گفت: با توجه به اجراي قانون بازنشستگی اگر مجوزی صادر شود می توانیم در نيروگاه رامين اهواز نیروهای جدید را جذب کنیم.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز اضافه كرد: سوخت اصلی این نیروگاه گاز است و از مازوت به‌عنوان سوخت دوم استفاده می شود، همچنین این نیروگاه از قابلیت مصرف سوخت گازوییل در صورت عدم وجود گاز برخوردار است.

  محمدي در ارتباط با ویژگی های منحصربه فرد اين نیروگاه افزود: نیروگاه رامین اهواز دازای ویژگی های خاصی است که اولین ویژگی این نیروگاه پایداری تولید است به طوري كه در اين نيروگاه شاهد تولید برق بسيار بالايي هستيم.

  وي توان تولید نیروگاه رامین را از دیگر ویژگی های بزرگترین نیروگاه ایران دانست و خاطرنشان کرد: برای تثبیت مگاوات خصوصا در فصل تابستان و در استان خوزستان که مصرف وسایل سرمایشی بالاست، تامین ولتاژ لازم تحت عنوان نیروی ری اکتیو بسیار مهم است و نیروگاه رامین هر واحدش 180 مگاوات برق تولید می‌کند.

  مدیرعامل نیروگاه رامین ادامه داد: ویژگی سوم نیروگاه رامین بویلر سوپر کریتیکال (بالاتر از نقطه بحران در جدول بخار و آب) با فشار 245 اتمسفر و دمای بخار 500 درجه نصب شده در این نیروگاه است که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه نیز بی نظیر است.

  محمدی در خصوص میزان تولید برق در نیروگاه رامین گفت: میزان تولید سالانه نیروگاه رامین بالغ بر 10 میلیون مگاوات ساعت است و با توجه به تعمیرات میاندوره، اساسی و نیمه اساسی واحدها این میزان حداقل تولید است،

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز تصريح كرد:بالاترین میزان تولید در نیروگاه رامین به سال 1391 برمی گردد که 13 میلیون مگاوات ساعت بوده که در نوع خود بی نظیر است.

   وي با اشاره به اينكه نیروگاه رامین اهواز از لحاظ میزان تولید 4 درصد برق کل استان خوزستان را تامین می کند گفت: اگر صرفا تامین برق خانگی را در نظر بگیریم، این نیروگاه توان تولید برق برای بیش از 5 میلیون نفر یعنی جمعيت کل استانهاي خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد را دارد.

  محمدي با بيان اينكه در نیروگاه رامین تعمیرات دوره ای یا میان دوره ای واحدها از اوایل مهرماه 1397 شروع شده است و واحدهای یک، دو، سه، پنج و شش تعمیرات میاندوره ای را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند گفت: از مهمترین اقدامات این تعمیرات شامل رفع محدودیت های تولید، رسوب زدایی لوله های کنداکتور و سرویس برج های خنک کن است.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز اضافه كرد: همچنین واحد شماره 4 نيروگاه رامين هم براي انجام تعمیرات اساسی از اواسط آبان ماه از مدار خارج شده است که تا به امروز 40 درصد پیشرفت داشته است که طبق برنامه پیش رفتیم و امیدواریم طبق برنامه ریزی های انجام شده در زمان مقرر یعنی اواسط اسفندماه 1397 تعمیرات اساسی این واحد به پایان برسد تا با آمادگی کامل به استقبال پیک 1398 برویم.

  وي درباره پيك سال 1397 گفت:تابستانی که گذشت تابستان سختی بود که بعد از سال ها خاموشی های با برنامه در کشور اعمال شد، که از دلایل آن رشد مصرف سالیانه بود.در  استان خوزستان هم به دلیل کم آبی و کاهش بارندگی ها، نیروگاه های برقابی در حداقل تولید بودند و جبران این نقیصه بر عهده نیروگاه رامین بود.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز اضافه كرد:در استان خوزستان اگر قطعی برقی به خصوص در تابستان و در ایام گرم سال صورت بگیرد فشار مضاعفی به مردم تحمیل می شود، بنابراین تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

   محمدي افزود:در تابستانی که گذشت از 15 خرداد الی 15 شهریور ماه نیروگاه رامین با هر 6 واحد در مدار بود و با ضریب آمادگی 97 درصد تابستان را پشت سر گذاشت و 3درصد باقی مانده هم اگر واحدی از مدار خارج شد در حد چندساعت بوده است كه دلایلش هم عمدتا از خارج نیروگاه بوده است به طوري كه از جمله اين دلايل مي توان به ضربه ای که از شبکه وارد شد و یکی از پست های توزیع برق اهواز دچار مشکل شد اشاره كرد كه وقوع اين اتفاق باعث شد تا 2 واحد از واحدهای نیروگاه از مدار خارج شوند كه با برنامه‌هایی که بین نیروگاه رامین، استانداری و سایر سازمان ها انجام شد، علی رغم خاموشی های با برنامه‌ای که در سراسر کشور اعمال شد در استان خوزستان خاموشی با برنامه ای نداشتیم و نقش این نیروگاه از این لحاظ نقش بسیار مهم و استراتژيك بوده است.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز با اشاره به در پيش بودن پيك سال 1398 گفت:با توجه به بارش های خوب در سال جاری، امیدواریم بتوانیم از ظرفیت تولید نیروگاه های برقابی هم استفاده کرد اما با این حال با توجه به رشد مصرف شبکه، مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش ماست تا بتوانیم سال آینده تولید پایدار را داشته باشیم .

  وي با اشاره به اينكه در پيك سال 1398 توان توليد نيروگاه رامين اهواز بايد به بالای 97 درصد برسد گفت: براي تحقق اين موضوع سه برنامه داریم: 1- انجام تعمیرات میاندوره ای که بخشی ار آن انجام شده است. 2- انجام تعمیرات اساسی واحد 4 که این واحد با توجه به اینکه در تابستان سال گذشته بالای 35 هزار ساعت کارکرد داشته، نیاز به این تعمیرات دارد که در حال انجام است تا این واحد با تولید حداکثر در مدار قرار بگیرد. 3- رفع محدودیت تولید واحدها، اولین واحد این نیروگاه در سال 58 وارد مدار شده و نزدیک به 40 سال عمر و کار کرد دارد. بنابراین با افت تولید روبه رو هستیم و بخشی از تولید نامی‌شان را از دست داده اند.

  محمدي تصريح كرد:امسال با توجه به دستور وزیر محترم نیرو و برنامه ریزی های شرکت برق حرارتی در 4 نیروگاه کشور از جمله نیروگاه رامین قرار شده است که بخشی از محدودیت تولید واحدها برطرف شود كه به همين منظور تعویض لوله های کنداکتور، سرویس برج های خنک کن، تعویض قطعات یدکی مربوط به برج خنک برنامه هایی هستند که در نیروگاه رامین به صورت ویژه در دست اقدام است.علاوه بر این در تابستان 1398 هر 6 واحد نیروگاه در مدار تولید خواهند بود و ظرفیت تولید را هم افزایش خواهیم داد تا بتوانیم بخشی از فشار شبکه و رشد مصرف را تامین کنیم.

  وي با بيان اينكه در بخش تولید و ساخت قطعات نیروگاهی نيروگاه رامين اهواز یکی از نیروگاه های پیشرو كشور است گفت: ساخت داخل قسمت های اصلی و عمده نیروگاه را انجام داده ایم، از جمله ساخت داخل بخش الکتریکی سیستم کنترل توربین که توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی ساخته و بر روی 2 تا از واحدها قرار گرفته است، سیستم مانیتوورینگ هر 6 واحد نیروگاه توسط متخصصان داخلی مدرن سازی شده اند و بطور کلی ساخت بالای 60 هزار قطعه شامل چرخ دنده، شافت، قطعات الکتریکی و مانند این ها همه به دست متخصصان داخلی انجام شده است.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز  از دیگر اقدامات مهم بخش ساخت داخل نیروگاه رامین را ساخت شینه های ژنراتور عنوان كرد و افزود: ساخت شینه های ژنراتور یک تکنولوژی هایتک دارد و هر کسی قادر به ساخت آن نیست چون سینه های ژنراتور نیروگاه رامین آب خنک هستند یعنی آب از میان یک میله مسی عبور می کند و همزمان آب و برق با هم عبور می کنند و یک تکنولوژی خاصی دارد که این هم توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

   وي تصريح كرد: بطور کلی قطعات اصلی مورد نیاز نیروگاه رامین مانند پره های توربین بخار که در واحدهای 4 و 5 به کار گرفته شده اند همه توسط متخصصان داخلی ساخته شده است.

  محمدي درباره طرح توسعه پروژه ساخت واحدهای 7 و 8 نيروگاه رامين اهواز که از سال 1390 کلنگ آن بر زمین خورده شده بود گفت: اخیرا با حضور مدیرعامل محترم شرکت برق حرارتی و دستور وی مجددا ساخت اين واحدها فعال شده است و امیدواریم تا در سريع ترين زمان اين واحدها  که تحت عنوان نیروگاه ویس شناخته می شوند وارد مدار شوند.

   وي درباره نحوه كار واحدهای اين نيروگاه گفت: واحدهاي نيروگاه رامين اهواز سيكل تركيبي هستند كه در  آنها از توربین های 300 مگاواتی کلاس F استفاده شده است. البته نیروگاه اندیمشک هم مانند ویس دارای 2 توربین کلاس F است که سیکل ترکیبی خواهد بود و هزار مگاواتي است.

  مديرعامل نيروگاه رامين اهواز در پايان سخنان خود با اشاره به اينكه برق نعمتی است که نمی شود آن را نادیده گرفت گفت: صنعت برق در ايران مشکلات خاص خودش را دارد و باید به بخش تولید نگاه ویژه ای داشته باشیم چون واحدهاي نيروگاهي فرسوده هستند. از طرف ديگر مشکلات نقدینگی حاکم بر شرکت ها و مطالبات پیمانکاران همچنان حل نشده است كه اميدواريم در آينده‌اي نه چندان دور اين معضلات برطرف شود.

  محمدي اضافه كرد:کارون برای خوزستان یعنی زندگی و نیروگاه رامین اهواز بدون استفاده از رود کارون قادر به تولید برق نخواهد بود. من اميدوارم كه مشكل آب كارون هرچه زودتر حل شود تا در استان خوزستان شاهد قطعي برق نباشيم.

   

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز