[ad_1]

به گزارش اقتصاد آنلاین ، ماموران گمرک شهید رجائی بندر عباس با بازرسی از یک محموله ترانزیتی به پاکستان از مجموع ۵۱۰ کارتن سیصد و ده کارتن حاوی ضد یخ و مابقی حاوی مایع رقیق بی رنگ با بوی تند اسیدی کشف کردند.

بر همین اساس نمونه ماده مشکوک به آزمایشگاه سازمان ملی استاندارد ارسال و در نتیجه ماهیت کالا اسید انیدرید استیک اعلام شده است که نوعی پیش ساز مواد مخدر صنعتی است.

این محموله از طریق گمرک شهید رجائی بندرعباس جهت ترانزیت به مرز میرجاوه اظهار و مبدأ بارگیری این محموله بندر جبل علی کشور امارات متحده عربی بوده است.

آسیب شناسی به عمل آمده توسط مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک حاکی از آن است که قاچاقچیان مواد مخدر قبلاً محموله های پیش ساز را به صورت بشکه، گالن و در ذیل کالاهایی همچون ماشین آلات مستعمل و برش خورده جاسازی می کردند اما کنترلهای شدید گمرکات جمهوری اسلامی ایران و استفاده مؤثر از دستگاههای ایکس ری باعث تغییر روش قاچاقچیان شده است.

به همین منظور مافیای مواد مخدر برای حذف احتمال کشف جاسازی ها توسط دستگاه های ایکس ری اخیراً محموله های پیش ساز مواد مخدر را تحت عنوان کالاهایی که از نظر شکل، حجم و وزن با مواد پیش ساز مشابهت دارند (همچون روغن موتور، ضد یخ و …) بارگیری و قصد ترانزیت این محموله ها به پاکستان و افغانستان را داشته اند که با هوشیاری ماموران گمرک و به کمک دستگاههای پیشرفته کنترلی و رصد اطلاعات محموله ها کشف و ضبط شده اند  که آسیب شناسی مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک و ابلاغ بخشنامه های متعدد به گمرکات و هوشیاری، سلامت و مسئولیت پذیری کارکنان خدوم و زحمتکش گمرکات موجب کشف اینگونه جاسازی های بسیار مهم شده است.

در سال ۱۳۹۶ مجموعاً گمرک جمهوری اسلامی ایران ۴۵۴۶۹  لیتر اسید انیدرید استیک که پیش ساز مواد مخدر است کشف شده است. این مقدار اسید انیدرید برای تولید حداقل ۱۵ تن هروئین کفایت می کند. ضمناًقیمت قانونی اسید انیدرید استیک در هر لیتر تا ده دلار بوده و اقدامات کنترلی گمرک جمهوری اسلامی ایران باعث شده است که قیمت غیر قانونی این اسید در افغانستان به ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر لیتر افزایش یابد.

گمرک ایران موفق شد در سال ۲۰۱۷ رتبه اول دنیا را در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با قاچاق کالا کسب کند.

[ad_2]

Source link