سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  کتاب “دانشنامه خصوصی‌سازی و سهام عدالت” منتشر شد

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، کتاب “دانشنامه خصوصی‌سازی و سهام عدالت” به قلم مهدی حاجی‌وند توسط انتشارات دنیای اقتصاد در صفحه ۲۳۱ منتشر شد.

  در این کتاب که تنها دانشنامه موجود در این زمینه است، به بیان، توضیح و تشریح واژه‌های تخصصی و مرتبط با دو مقوله خصوصی‌سازی و سهام عدالت پرداخته شده است.

  همچنین در مقدمه این کتاب آمده: با وجود گذشت بیش از ۱۷ سال از تاسیس سازمان خصوصی‌سازی و نیز گذر بیش از یک دهه از ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور، بنظر می‌رسد شمار زیادی از مردم جامعه بویژه تصمیم‌گیران اقتصادی با برخی مفاهیم مرتبط با سیاست خصوصی‌سازی و طرح توزیع سهام عدالت غریب و ناآشنا هستند.

  البته این موضوع وقتی پررنگ‌تر می‌شود که با وجود تدابیری همچون تصویب‌نامه سازماندهی فعالیت‌های فرهنگی- تبلیغاتی برای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز نظام‌نامه فعالیت‌های فرهنگی- تبلیغاتی برای بسترسازی، بهبود و شفافیت امر واگذاری که بر فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص واگذاری‌های دولت تاکید دارند، باز هم خصوصی‌سازی، واگذاری‌های دولت و سهام عدالت واژگان و مفاهیم ناآشنایی برای برخی مردم، خبرنگاران، دانشجویان، پژوهشگران و برخی تصمیم‌گیران اقتصادی کشور است.

  بر این اساس تلاش شده در این کتاب مهم‌ترین واژگان و موضوعات مورد اشاره در خصوص اجرای اصل ۴۴، خصوصی‌سازی و طرح توزیع سهام عدالت پیشکش مخاطبان گرانقدر شود تا به نوبه خود سهمی در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص اجرای سیاست خصوصی‌سازی و سهام عدالت داشته باشیم.

  در این راستا مجموعه قوانین و مقررات اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز مجموعه قوانین، مقررات و مصوبات مرتبط با طرح توزیع سهام عدالت مبنای انتخاب واژگان این کتاب قرار گرفته است تا در پی آن افرادی که این مجموعه قوانین را مورد بررسی قرار می‌دهند و یا این که خبر، گزارش، تحلیل و … را در این زمینه مورد مطالعه قرار می‌دهند، در صورتی که با واژگان ناآشنایی در زمینه اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست خصوصی‌سازی، واگذاری‌های دولت، طرح توزیع سهام عدالت و … مواجه شدند، از کتاب حاضر به عنوان مرجعی برای یافتن توضیحاتی مفید استفاده کنند.

  همچنین در این کتاب تلاش شده برای برخی موضوعات، مفاهیم و واژگان مشترک مشترک میان بازار سرمایه و قوانین و مقررات مرتبط با خصوصی‌سازی و سهام عدالت توضیحاتی آورده شود؛ چرا که بخش قابل توجهی از واگذاری‌ سهام دولتی در کشور از مجرای بازار سرمایه صورت گرفته است.

  بعلاوه این که در جریان امور واگذاری سهام دولت و طرح توزیع سهام عدالت سازمان‌هایی چون برنامه و بودجه، امور مالیاتی، تامین اجتماعی، بهزیستی، اداره ثبت شرکت‌ها و …، حضور دارند و بنابر قانون برای آنها تکالیفی تعریف شده است؛ بنابراین در این کتاب تلاش شده به صورت مختصر در خصوص این سازمان‌ها و رسالت‌های آنها در راستای اجرای خصوصی‌سازی و سهام عدالت توضیحانی آورده شود.

  شایان ذکر است، تا کنون از مهدی حاجی‌وند کتاب‌هایی با عنوان‌های “نقش مطبوعات در اجرای خصوصی‌سازی”، “دانشنامه بورس کالای ایران”، “آزادسازی سهام عدالت؛ موانع و راهکارها” و “خصوصی‌سازی فوتبال” منتشر شده است.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز