انتظار می رود میزان مصرف نفت خام در چین در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیون تن و ظرفیت عرضه گاز طبیعی در کشور به ۳۶۰ میلیارد متر مکعب برسد.

چین در ماه می (اردیبهشت) امسال ۳۹ میلیون تن نفت وارد کرده است که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۵ درصد افزایش نشان می دهد.

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی در گزارش آماری در تارنمای خود آورده است به رغم افزایش واردات، میزان تولید نفت در داخل در ماه گذشته میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱/۶ درصد کاهش یافته و به ۱۶ میلیون تن رسیده است.

تولید گاز طبیعی چین در ماه می(اردیبهشت) امسال با رشد ۵٫۹ درصدی به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسید.

انتظار می رود میزان مصرف نفت خام در چین در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیون تن و ظرفیت عرضه گاز طبیعی در کشور به ۳۶۰ میلیارد متر مکعب برسد.

با اینکه چین رتبه بزرگترین وارد کننده نفت دنیا را دارد تلاش پکن بر این است اتکا به سوخت های فسیلی را کاهش دهد.

دولت و شرکت های چینی در سال های اخیر بر روی توسعه منابع تجدیدپذیر انرژی متمرکز شده اند، تولید بیشتر خودروهای برقی از دیگر برنامه های پکن در این زمینه است.

چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در زمینه واردات نفت از آمریکا پیشی گرفت و در رده اول جهان ایستاد و احتمال می رود این روند تا سال ۲۰۲۰ میلادی حفظ شود.

سازمان ملی انرژی چین اعلام کرد که این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز وارد کرده است که بیش از ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت وارداتی از آمریکا بوده است.

این گزارش می افزاید چین موفق شده است ظرفیت پالایش و همچنین انباشت نفت را در ذخایر راهبردی خود افزایش دهد و به همین دلیل، واردات نفت کشور بیشتر شده است.

در ادامه می نویسد در سال ۲۰۱۸ میلادی احتمالا هر بشکه نفت نزدیک به ۶۰ دلار خواهد بود که به این ترتیب رشد واردات چین حدود ۱۰ درصد پیش بینی شده است.

فدراسیون صنایع نفتی چین هم گزارش دیگری منتشر کرده است که بر اساس ارقام اداره کل گمرک، چین در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴۲۰ میلیون تن نفت وارد کرده که احتمالا با ۵ درصد افزایش، امسال به ۶۳۵ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

چین درصدد است میزان نفت وارداتی از خاورمیانه را کاهش دهد منابع بزرگ تامین نفت این کشور در سال جاری میلادی روسیه، آمریکا و برزیل خواهند بود.

آمار نشان می دهد چین دستکم ۶۷٫۴ درصد از نفت مورد نیاز خود را در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد کرده است.

کارشناسان گفته اند اگر این کشور نتواند منابع جایگزین پیدا کند میزان واردات در سال های پیش رو باز هم افزایش خواهد یافت و کماکان بیش از ۶۰ درصد خواهد بود.