سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  چگونگی مدیریت دارايي‌هاي صندوق توسعه ملی

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ، همواره اين نگراني وجود دارد كه منابع صندوق توسعه ملي همچون منابع موجود در بانك‌هاي دولتي به انحراف برود و بازدهي مورد انتظار از دارايي‌هاي اين صندوق خارج نشود. از اين رو نظارت وگزارش دهي مستمر يكي از مطالبات مردم جامعه است؛ گزارش‌هايي كه توسط صندوق توسعه ملي منتشر مي‌شود بايد جزئي‌تر و به همراه تفسير باشد تا عموم مردم به سهولت متوجه شوند كه دارايي‌هاي صندق توسعه ملي در كدام يك از بخش‌ها اعم از سپرده بانكي، بازار سهام، مشاركت در پروژه‌ها و… سرمايه‌گذاري شده است و ميانگين نرخ بازدهي دارايي‌ها و منابع صندوق توسعه ملي چه ميزان است. هم اكنون در بخش‌هايي چون سهام عدالت، ‌سازمان تأمين اجتماعي، صندوق‌هاي بازنشستگي و… و همچنين خود دولت دارايي‌ها به خوبي مديريت نمي‌شود و اين بيم همواره وجود دارد كه سهم صندوق توسعه ملي از صادرات سالانه نفت به خوبي مديريت نشود و به يكباره خبرهاي بدي از اين صندوق به مردم مخابره شود.

  از آنجا كه مديران دولتي بر صندوق توسعه ملي مديريت مي‌كنند، همواره اين نگراني وجود دارد كه نگاه صرفا دولتي به منابع صندوق و بوروكراسي‌هايي كه در ارائه تسهيلات و امتيازات تكليفي در اين بخش وجود دارد، منابع صندوق را سوخت دهد يا بازدهي مناسبي خلق نكند.

  7 پرده صندوق توسعه ملي در سال 94

  طبق قانون برنامه پنجم توسعه بايد سالانه حداقل ۲۰ درصد درآمدهاي ارزي ناشي از فروش نفت و فرآورده‌هاي آن به حساب صندوق توسعه ملي واريز شود، اين در حالي است كه در ادامه قرار شد علاوه بر اين ۲۰ درصد سالانه 3 درصد بر سهم صندوق از منابع نفتي اضافه شود كه در سال 95 گويا تصويب شد سهم صندوق تا 30 درصد از درآمدهاي نفتي جهش يابد.

  گزارش سال 95 ديوان محاسبات از عملكرد بودجه سال 94 از اين حكايت دارد كه صندوق توسعه سهمي حدود 6 ميليارد و ۶۷۲ ميليون دلار از محل صادرات نفت دريافت كرده است. حال اينكه اين رقم كل سهم ۲۰ درصدي بوده يا نه موضوعي است كه ديوان محاسبات به آن اشاره‌اي نداشته است. اما جزئيات بيشتر از عملكرد صندوق نشان مي‌دهد حدود ۱۴ ميليارد و ۶۴۵ ميليون دلار مصارف صندوق در سال 94 بوده كه در هفت محل هزينه شده است.

   

  بر اساس اين گزارش، تا 35/9 درصد يعني بالاترين حد از مصارف در تسهيلات ارزي بوده، تسهيلات ريالي صندوق حدود معادل 4/6 درصد و سهم سپرده‌گذاري ريالي تا 11/22 درصد از كل گزارش شده كه حدود 1/5 درصد بيشتر از سپرده‌گذاري ارزي است. بيش از 2 ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار از منابع صندوق براي انجام تكاليف قانوني و بودجه‌اي محول شده به آن و تا 2 ميليارد و ۹۲۰ ميليون دلار هم در قالب تسهيلات پرداختي بابت اجراي طرح‌هاي عمراني صرف شد. همچنين نزديك به 0/05 درصد از منابع صندوق سهم مصارف جاري آن در سال ۱۳۹۴ بود كه به مرز 6 ميليون دلار رسيده است.

  شائبه‌اي در رابطه با منابع تخصيصي به بخش خصوصي

  يكي از موارد شائبه‌دار آن است كه تسهيلات ارائه شده به بانك‌هاي عامل به كدام اشخاص حقيقي و حقوقي از بخش خصوصي تخصيص يافته است، انتشار جزئيات اين تسهيلات به بخش خصوصي از آنجا كه منابع صندوق توسعه ملي متعلق به 80ميليون ايراني است، مي‌تواند اين شائبه را برطرف كند كه آيا صندوق توسعه ملي بين بخش خصوصي تبعيض قائل شده است يا خير. گفته مي‌شود منابع صندوق توسعه ملي به بخش‌هايي از حوزه كشاورزي، صنايع تبديلي و  صنايع نو تخصيص يافته كه اين تخصيص اعتبارات با شائبه‌هاي جدي روبه رو است. نگراني از دولتي شدن صندوق توسعه ملي و به سرنوشت حساب ذخيره ارزي دچار شدن همواره وجود دارد و اگر نظامي غير از منطق اقتصادي بر نوع تخصيص منابع صندوق ملي به بخش‌هاي مختلف حاكم باشد، بايد فاتحه قلك صندوق توسعه ملي را هم خواند.

  سهم صندوق توسعه از صادرات نفت ۳۰‌درصد تعيين شد

  نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در مصوبه‌اي سهم صندوق توسعه از صادرات نفت را در سال ۹۶، ۳۰ درصد تعيين كردند و مقررشده است گزارش هزينه‌كرد وجوه صندوق هر سه ماه يك بار به كميسيون‌هاي برنامه و بودجه و انرژي مجلس توسط وزارت نفت ارائه شود، بدين ترتيب از نهادهاي نظارتي و وزارت نفت و همچنين صندوق توسعه ملي خواستار شفاف‌سازي در مورد منابع و مديريت منابع صندوق هستيم.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز