سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  وقتی پراید نباشد/ تولید خودروهای ارزان قیمت برای اکثریت مردم به تاریخ پیوست

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ،به گفته برخی فعالان صنعت خودرو، با کنار رفتن پراید از چرخه تولیددریک سال آینده، پروژه خودروهای ارزان قیمت زیر 30میلیون تومان در کشور عملاً تعطیل خواهد شد و ماندن تیبا با قیمت فعلی هم مستلزم اما واگرها و رعایت استانداردهای ایمنی جدید است.

  بر اساس آمارها در صورت توقف تولید پراید با قیمتی حدود 22میلیون تومان که در سال حدود 112هزار دستگاه از آن تولید می‌شود وهمچنین جایگزینی تیبا با قیمت فعلی حدود 25میلیون تومان (بدون در نظر گرفتن 22 استاندارد اجباری جدید) به طور مشخص بیش از 100هزار تقاضا در بازار خودرو از دست می‌رود، چرا که متقاضیان این خودرو را اغلب اقشار کم درآمد جامعه تشکیل می‌دهند و نبود استراتژی مشخص در صنعت خودرو بازار را با نوعی سردرگمی مواجه می‌کند.

  این در حالی است که هم اکنون نیز تولید خودروهای ارزان قیمت زیر 30میلیون تومان محدود به دو محصول مذکور است و تاکنون هم هیچ شرکت خودروسازی برنامه واستراتژی مشخصی برای پوشش نیازهای مشتریان خودروهای ارزان قیمت ارائه نداده است که دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان می‌شود.

  از سویی با توجه به اینکه اکثر حقوق ودستمزد بگیران با سختی هزینه‌های زندگی خود را پوشش می‌دهند، تهیه یک خودرو ارزان 22میلیون تومانی برای کارگری که در ماه حدود یک میلیون تومان درآمد دارد (بدون احتساب هزینه خوراک، مسکن و…) دو سال زمان می‌برد که با احتساب این شاخص‌ها اقشار کم درآمد برای تهیه این خودرو به بیش از پنج سال زمان نیاز دارند.   

  * رابطه اعمال استانداردهای جدید و گرانی خودرو
  در این زمینه دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه شرکت‌های خودروساز تنوع تولید را در دستور کار خود دارند به خبرنگار ما گفت: شرکت‌های بزرگ مانند ایران خودرو وسایپا وسایر شرکت‌ها این برنامه را در دستور کار دارند وبه عنوان مثال عرضه محصول خودرو کوییک به بازار تا اواسط امسال آغاز می‌شود و از سویی قرار است پروژه محصول مشترک این خودروساز با سیتروئن تا اواخر امسال روانه بازار شود.

  احمد نعمت بخش درپاسخ به این پرسش قدس که خودروسازان چه برنامه‌ای برای تولید خودرو ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد دارند، چرا که بیشتر مردم قدرت خرید خودروهای با قیمت گران را ندارند، تصریح کرد: شورای عالی استاندارد مصوباتی دارد که بر اساس آن استانداردهای روز وسختگیرانه‌ای برای تولید خودرو در نظر گرفته شده است که از تاریخ 1/10/97 خودروهای تولیدی باید مجهز به 22استاندارد جدید باشند که به احتمال زیاد خودروهای قدیمی مانند پراید و 405 نمی‌توانند این استانداردها را پاس کنند.

  وی ادامه داد: اما خودروسازان روی سایر تولیدات سرمایه گذاری خواهند کرد که به عنوان مثال ترمز اضطراری ویا سنسورهای تشخیص جاده جزو آپشن‌های اجباری خودروهای جدید است.

  نعمت بخش با بیان اینکه زیرساخت‌های چنین مسائلی در کشور فراهم نیست، خاطرنشان کرد: این 22استاندارد جدید از تاریخ مذکور اجباری می‌شود وبه همین علت شما نمی‌توانید خودرویی را در دنیا پیدا کنید که این استانداردها را داشته باشد، اما قیمت آن کمتر از 30میلیون تومان دربیاید که با این استانداردها قطعاً چنین خودرویی وجود ندارد.

  وی اظهارداشت: البته در این زمینه دو راه حل وجود دارد، یکی اینکه خودروهای تولیدی قدیمی این استانداردها را بگذرانند که نمی‌توانند و یکی دیگر اینکه مردم بتدریج از خرید خودروهای ارزان قیمت صرفنظر کنند، چرا که هرچقدر پول بدهید همان قدر هم آش می‌خورید.

  وی افزود: به عبارتی تأمین این استانداردهای سختگیرانه هزینه دارد که با اعمال این مسائل عملاً تولید خودروهای 20تا 30میلیونی وارزان وجود نخواهد داشت.

  وی تصریح کرد: از سویی به تنهایی در ردیف خودروهای ارزان یک خودرو تیبا می‌ماند که قیمت آن نیز به دلیل به روز کردن استانداردهایش افزایش خواهد یافت.

  وی با بیان اینکه یک مدل رنو کویید در بازار هند 30میلیون تومان عرضه می‌شود، اما کلی از استانداردهای آن زده شده تصریح کرد: اما وقتی رعایت استانداردهای اجباری درباره همین خودرو مصوب شود قیمت آن در کشور بین 40تا 50میلیون تومان تمام می‌شود.

  نعمت بخش راهکار ارائه خودروهای ارزان قیمت به بازار برای اقشار کم درآمد را کمک بانک‌ها ولیزینگ‌ها دانست وگفت: در این زمینه لیزینگ‌ها می‌توانند فعال شوند واز سویی بانک‌ها تسهیلات مناسب در اختیار خریداران قرار دهند تا مردم نیز به صورت نقد وقسط این محصولات را خریداری کنند واز طرفی باید در اقتصاد کاری کنند تا قدرت خرید مردم واقشار کم درآمد بالاتر برود.

  * سود بالای بانکی برای خودروسازان
  یکی از کارشناسان صنعت خودرو نیز با بیان اینکه سود بالای بانکی یکی از موانع تولید خودروهای ارزان قیمت در کشور است، تصریح کرد: هم اکنون از قیمت 22میلیونی پراید 6تا 7میلیون آن بابت عوارض، بیمه، شماره گذاری، مالیات و… می‌رود که حدود 25درصد این مبلغ شامل هزینه‌های مالی می‌شود واز سویی تولید کننده 30درصد بهره بانکی پرداخت می‌کند.

  داورپناه با بیان اینکه هم اکنون برخی خودروسازان برای یک خودرو 30میلیون تومانی 5/4میلیون تومان بهره بانکی می‌پردازند، گفت: در نهایت با این هزینه‌های بالا، تولید خودروهای ارزان وبا کیفیت برای اقشار کم درآمد میسر نخواهد بود وهیچ خودورساز خارجی هم نمی‌تواند برای ما وبا وجود این مشکلات خودرو 5000 یا 6000 دلاری تولید کند و به عبارتی نمی‌توان خودرو 20تا 30میلیونی به دست مصرف کننده رساند.

  وی خاطرنشان کرد: وقتی خودروساز می‌تواند محصول ارزان به دست مصرف کننده برساند که سیاست‌های کلان هم در جهت افزایش قدرت خرید مردم واقشار کم درآمد اعمال شود که با این هزینه‌ها وقیمت‌های کم در نهایت باید به خودروهای بی کیفیت فعلی رضایت دهیم.

  داورپناه اظهارداشت: هم اکنون هیچ حمایت مالی از خودروسازان نمی‌شود وهیچ بانکی نیز به غیر از وام سرمایه در گردش یک ساله وام بلندمدت پنج ساله‌ای به تولید کننده نمی‌دهد تا خودروساز نیز خود را به روز کند که به همین دلیل خودروساز هم سعی می‌کند با همین قیمت‌ها و کیفیت پایین خودرو تولید کرده وبه دست مصرف کننده برساند که در نهایت این مسئله برای تولیدکننده ومصرف کننده مشکل ساز است.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز