زمانی که قصد ارسال پول برای مقاصد خارج از کشور را داشته باشید، باید از یک سامانه انتقال ارز استفاده کنید. این سامانه‌ها با نام‌های مختلفی نظیر وسترن یونیون، مانی گرام و پی پال به مشترکین خود سرویس دهی دارند. ناگفته پیدا است که به دلیل تحریم‌های بانکی و مجموعه محدودیت‌های دیگر، من و شما نمی توانیم از مبدا ایران حساب وسترن یونیون باز کنیم و مبادلات تجاری را انجام دهیم. در نتیجه، باید سراغ شرکت‌های واسطه‌ای برویم که در خارج از ایران حساب بانکی دارند و شبکه‌های مانی گرام، پی پال و غیره را به آن متصل ساخته‌اند. با این تفاسیر، بازهم مهم است که شرکت طرف حساب ما، از چه طریقی حواله بانکی را انجام می‌دهد. در سطرهای پیش رو، کمی دقیق‌تر به این مساله پرداخته‌ایم.  

شاید وسترن یونیون قدیمی ترین پلتفرم انتقال پول در سراسر دنیا باشد

مقدمه؛ کدام پتلفرم حواله پول را انتخاب کنیم؟

برای ما ایرانیان، مهم ترین قسمت انتخاب ساختار حواله ارزی این است که در مقصد، چه شرایطی مطلوب ارزیابی می‌شود. به بیان دقیق‌تر و برای مثال، شیوه انتقال پول توسط پی پال با آنچه در مانی گرام روی می‌دهد تفاوت‌های زیادی دارد. در مانی گرام شما می‌توانید پول را به نام یک شخص حقیقی/حقوقی حواله کنید و او بدون داشتن هیچگونه حساب بانکی، تنها با در دست داشتن مدارک مراجعه و پول را تحویل بگیرد. از این رو، بسته به اینکه نیاز شما در مقصد چیست، چگونه معامله کرده‌اید و چه زمان و کارمزدی را برای انتقال در نظر دارید، پلتفرم حواله متغیر خواهد بود.

مقایسه بین وسترن یونیون، مانی گرام و پی پال

در این قسمت، به شکل کلی ویژگیهای خاص و منحصر به فرد هر یک از ساختارهای انتقال پول را زیر ذره بین قرار داده‌ایم:

وسترن یونیون

وسترن یونیون در کلورادو امریکا یکی از قدیمی‌ترین مراکز انتقال پول در سراسر دنیا به شمار می‌آید. آن‌ها کار حواله پولی را به صورت‌های مختلف نفر به نفر، ارسال پستی و شکل‌های مختلف تجاری و اقتصادی انجام می‌دهند. کار با آن‌ها راحت است، کافی است به پایگاه اینترنتی آن‌ها مراجعه کنید، شرایط پرداخت را مشخص کرده و پس از تایید کارمزدها، عملیات انتقال پول را قطعی سازید. در این پلتفرم، هم امکان انتقال وجه به حساب وجود دارد و هم طرف مقابل می‌تواند با مدارک شناسایی خود جهت دریافت پول نقد به شعب وسترن یونیون مراجعه کند.

مانی گرام

مانی گرام نسبت به پلتفرم معرفی شده در بالا چیزی در حدود صد سال جوان‌تر است. آن‌ها در میانه دهه نود میلادی کار خود را آغاز کردند و امروز با در اختیار داشتن بیش از دویست شعبه در سراسر جهان، یک غول تجاری-اقتصادی به شمار می‌آیند. حسن کار آن‌ها این است که روی پرداخت شخص به شخص تمرکز دارند. فرض کنید فرزند شما در ایتالیا مشغول تحصیل پزشکی است و همین حالا نیاز به پول دارد. شما در لحظه مبلغ مورد نظر خود را واریز می‌کنید و او با مدارک شناسایی، با وجه نقد از شعبه مانی گرام بیرون می‌آید. مشابه همین کار برای پرداخت قسط و قبوض صورت می‌گیرد. اگر ساکن خارج از کشور باشید و برای مسافرت به ایران بیایید، می‌توانید با مانی گرام در زمان اقامت داخلی، تمامی هزینه‌های خود را مدیریت کنید.

پی‌پال  

پی پال به لطف همکاری با شرکت معتبر eBay توانست برای خود اعتبار و آبرو بخرد. آن‌ها عمر زیادی ندارند اما از آنجا که انتقال پول را ساده، سریع و به شکل آنلاین انجام می‌دهند، محبوبیت زیادی به ویژه در ایران کسب کرده‌اند. اگر با روش‌های موجود، بتوانید تحریم‌ها را دور زده و برای خود یک حساب پی پال باز کنید، کار به این می‌ماند که یک کارت بانکی با قابلیت خرید بین المللی برای شما صادر شده است.

برای من کدام پلتفرم مناسب است؟

همان طور که در بالا اشاره شد، میزان تعرفه یا کارمزد، سرعت ارسال، شیوه دریافت پول و عواملی از این دست، انتخاب شما را مشخص می‌کنند. اما اگر توصیه دقیق می‌خواهید باید بگوییم همواره می‌توانید خود به سایت شرکت‌های معرفی شده مراجعه کنید، شرایط قیمتی، زمانی و کارمزد را مقایسه کنید و در نهایت، با علم و اشراف به شرایط ارسال، کار را به یک شرکت پیمانکار بسپارید. در صورتی که دوست داشتید، شرکت بازرگانی ققنوس همواره آماده انتقال وجه برای شما است. نه محدودیت زمانی و نه مکانی، مانع از ارائه خدمات ما به شما نخواهد شد.