[ad_1]

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «منصور پوریان» با بیان این که صنعت دامپروری با بحران مواجه است، افزود: در پیگیری های صورت گرفته معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از دامپروران با واردات گوشت گوسفندی در ازای صادرات دام زنده موافقت کرد.

وی اظهارداشت: به دلیل خشکسالی های پی در پی و نبود غذای کافی تولیدکنندگان دام زنده توان نگهداری دام زنده خود را ندارند؛ بنابراین ناچارند دام خود را با وزن پایین کشتار کنند که این امر در کاهش قیمت دام زنده گوسفندی تاثیرگذار است.

به گفته وی، اکنون لاشه ٢٣ کیلویی به بازار عرضه می شود، این درحالیست که کشورهای خارجی نیز دام زنده پرواربندی شده با وزن بالا را خواهان هستند؛ بنابراین توسعه صادرات می تواند به صنعت پرواربندی کمک کند.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده گفت: مردم نگرانی نداشته باشند گوشت قرمز گوسفندی گرم و منجمد مورد نیاز کشور برای شب عید و ایام نوروز تامین است و صادارت دام زنده تاثیری در قیمت این محصول نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: اکنون قیمت هرکیلوگرم دام زنده در دامپروری ها بین ١٣۵ تا ١۴٠ هزارریال است و با قیمت ١۶٠ هزار ریال در بازار عرضه می شود.

به گفته وی، نرخ هرکیلوگرم لاشه زنده گوسفندی ٣٢٠ تا ٣٣٠ هزار ریال به قصابی ها عرضه می شود که برای مصرف کننده ٣٧٠ هزاریال است.

پوریان براین باورست که سالانه ٧٠ درصد گوشت گوسفندی در داخل کشور تولید می شود و سالانه نزدیک ٣٠ درصد نیاز کشور را از طریق واردات تامین می شود.

وی اظهارداشت: اکنون برای تنظیم بازار گوشت قرمز علاوه بر گوشت منجمد روزانه بین ٨٠ تا ١٠٠ تن گوشت گرم گوسفندی وارد کشور می شود.

ماه رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز و تنظیم بازار در کنار واردات شرکت پشتیبانی امور دام کشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا ، ارمنستان، گرجستان، داغستان، مغولستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان کلید خورد.

در آن زمان قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی های سطح شهر با قیمت هایی بیش از نرخ مصوب بین ۳۸۰ تا ۴۵۰ هزار ریال عرضه می شد به طوری که با قیمت های بیش از ۵۰۰ هزار ریال به دست مصرف کنندگان می رسید.

سالانه ۸۴۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و ۱۰۰ هزارتن گوشت قرمز نیز وارد می شود.

[ad_2]

Source link