سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  واردات قاچاقی ۱.۵ میلیارد کالای ممنوعه

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به انتقاداتی که طی هفته های گذشته در خصوص غیرواقعی بودن آمارهای کاهش قاچاق مطرح شده است، اظهار کرد: برای بررسی حجم قاچاق کالا لازم است مطالعات متعددی صورت گیرد.

  به گزارش ایسنا، سید محمدرضا عبادی امروز (سه شنبه) در نشستی خبری به پاسخگویی به انتقاداتی که در حوزه کاهش حجم قاچاق مطرح می‌شود، پرداخت و با بیان اینکه کارگروه برآورد حجم قاچاق متشکل از ۱۰ نهاد از جمله نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت، سازمان تعزیرات حکومتی و …. است، گفت: آنچه در ستاد ارائه می‌شود، نتیجه بحث‌ها و آمار و اطلاعاتی است که از این منابع به دست می‌آید.

  معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به رقم ۱۲.۵ میلیاردی قاچاق کالا عنوان کرد: این رقم حدود ۲۰ درصد تجارت کشور را در بر می‌گیرد.

  به گفته عبادی، از میزان قاچاق مهارشده هفت میلیارد دلار مربوط به قاچاق خروجی از جمله سوخت است که آمار تولید و نیاز آن کاملا مشخص است.

  وی همچنین عنوان کرد: گاهی این گونه مطرح می‌شود که اگر حجم کالاهای مکشوفه به حدی که اعلام می‌شود کم شده بود، باید تاثیر آن در حوزه تولید را مشاهده می‌کردیم اما آیا در حوزه تولید تنها بحث قاچاق موثر است. همه می‌دانند که در خصوص موضوع تولید فاکتورهای مختلفی تاثیر دارد.

  لنج‌های معاف از مالیات، اندازه ۷۳ نیسان کالا وارد کشور کرده‌اند

  معاون فرهنگی و پژوهشی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در حال حاضر میان ایران  و ۱۴۰ کشور دنیا تبادلات تجاری وجود دارد، گفت: لازم است برای تفسیر دقیق این اطلاعات اقدام شود، چرا که اکنون در حوزه آمارها گاه اختلاف‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال در شرایطی که سنگاپور مدعی است ۳۰۰ هزار دلار صادرات به ایران داشته و در ایران اینگونه عنوان می‌شود که حجم صادرات این کشور بالغ بر ۲۰ هزار دلار بوده است.

  عبادی همچنین به بحث هایی مانند مرزنشین ها، کوله بران و لنج ها اشاره کرد و گفت: شاید تنها پنج درصد کالای قاچاق کشور مربوط به کولبران باشد اما در موارد متعدد شاهدیم به عنوان مثال لنج‌هایی که معافیت مالیاتی دارند به اندازه ۷۳ نیسان کالا وارد کشور کرده‌اند.

  معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به نکته‌ای که باید در این حوزه مورد توجه قرار گیرد آنکه آیا واقعا به میزانی که حجم قاچاق کشور اعلام می‌شود ظرفیت ترانزیت به حمل و نقل نیز وجود دارد؟ اکنون برخی آمارهای ما گویای آن است که در کشور ۴۰۰ هزار ماشین سنگین بین‌شهری وجود دارد که به گفته مالکان این خودروها در طول هفته آنها یک بار سفر می‌کنند حال حتی اگر این ظرفیت را دو برابر هم کنیم، به نظر می‌رسد ظرفیت ترانزیت ما برای قاچاق کالا در حدی نیست که گاه عنوان می‌شود.

  آمارهای اعلام شده برای قاچاق، واقعی نیست

  وی با تاکید بر اینکه به هر صورت نیاز به مطالعات کارشناسی جدی در حوزه واردات قاچاق وجود دارد، گفت: اکنون اعلام می‌شود که حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار حجم واردات رسمی کشور است حال اگر به گفته دوستان قاچاق کالا کنترل نشده و حجم آن همان ۲۵ میلیارد دلار قبلی باشد رقمی حدود ۶۰ میلیارد دلار کالای قاچاق نیاز به حمل و نقل و جابجایی دارد که به نظر می‌رسد در وضعیت حمل و نقلی ما امکان رخ دادن چنین موضوعی وجود نداشته و با توجه به ظرفیت های موجود نمی‌توان چنین ارقامی را واقعی تلقی کرد.

  عبادی همچنین عنوان کرد: از سال ۱۳۹۳ تاکنون درآمد گمرک سه برابر رشد داشته است که اگر واردات قاچاق کنترل نشده بودند، این افزایش درآمد توجیه چندانی نداشت.

  معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه در قالب کالای قاچاق ممکن است محصولات غیرفرهنگی و غیراخلاقی و یا حتی مواردی مانند سلاح‌های گرم و سرد وارد کشور شود، گفت: قطعا هیچ گاه قاچاق کالا به صفر نمی‌رسد اما اکنون حدود ۱.۵ میلیارد دلار از حجم واردات قاچاق مربوط به کالاهای ممنوعه می‌شود.

  طرح رجیستری موبایل حداقل یک میلیارد دلار از قاچاق کشور کم می کند

  وی با بیان اینکه اگر حجم کالاهای قاچاق کشور ۵۰ تا ۷۰ د رصد میزان فعلی کاهش پیدا کند، می‌توان گفت که شرایط به حالت عادی برگشته و دیگر شاید نیاز به ستاد برای این بخش نباشد، گفت: طرح هایی مانند رجیستری موبایل در صورت اجرا می‌توانند حداقل یک میلیارد دلار از حجم قاچاق کشور بکاهند.

  عبادی مبارزه با قاچاق پوشاک را از دیگر مواردی دانست که در کاهش آمار قاچاق تاثیرگذار خواهد بود.

  معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث قاچاقی که از سوی کولبران صورت می‌گیرد، اشاره کرد و گفت: از مجموع قاچاق کشور رقمی معادل ۱.۵ میلیارد دلار آن را می‌توان به کولبران مربوط دانست که در این زمینه حدود ۶۰ هزار نفر و هر یک تا حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کالا را بر روی کول خود حمل می‌کنند.

  انتهای پیام

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز