جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  واردات از چین : 7 نکته طلایی که باید هنگام واردات از چین رعایت کنید

  image_pdfimage_print

  واردات از چین همیشه یکی از انتخاب‌های اصلی واردکننده‌ها به شمار میآیا شما از چین کالا وارد می‌کنید یا به تازگی به فکر این کار افتادید؟ مهم نیست شما این کار را از طریق اقیانوس انجام می‌دهید یا آسمان بهتر است که برخی از ویژگی‌های مهم و همچنین دانش اندکی از روند این کار داشته باشید. متخصصان ما در گروه تجاری ققنوس یک لیست کامل از مواردی که باید بررسی کنید را تهیه کرده‌اند. با در نظر گرفتن این نکات طلایی و حیاتی درصد موفقیت و سود واردات از چین را بالا ببرید.

  هنگام واردات از چین قوانین و مقررات خاص را بررسی کنید.

  وقتی کالای خاصی را وارد می‌کنید باید مقررات مورد نظر خود را حتما مورد بررسی قرار دهید. تعداد قوانین به نوع محصولی که شما وارد می‌کنید بستگی دارد. این مساله برای واردات همیشه ضرورت دارد اما در مورد چین شما به طور خاصی نیاز است که در مورد این موضوع کاملا واضح و شفاف عمل کنید. این مساله به دلیل تعداد بسیار زیاد تامین‌کننده‌های چینی است که طبق مقررات چین محصول را تولید نمی‌کنند. در برخی از صنایع تنها پنج درصد صادرکننده‌های چینی از استاندارها و مقررات معمول  اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند.

  کالاهایی که حساس هستند و در اینجا مقررات بیشتری در مورد آن‌ها وجود دارد و همچنین عمده واردات از آسیا هستند عبارتند از:

  • اسباب‌بازی‌ها و دیگر محصولات مخصوص کودکان
  • ظروف غذا و غذا
  • وسایل نقلیه
  • موتورها و اجزای آن‌ها
  • وسایل الکترونیکی و اجزای آن‌ها
  • پارچه و لباس
  • مبلمان
  • مواد شیمیایی
  • لوازم آرایشی و بهداشتی
  • مصالح و مواد ساختمانی
  • انواع بسته‌بندی به طور کلی

  این مقررات به طور کلی در مناطق مختلف اقتصادی مانند اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و آمریکا ممکن است اعمال شود اما در هر کشوری مقررات خاصی برای واردات برخی محصولات وجود دارد. به همین دلیل ما به شما توصیه می‌کنیم که در مورد مقررات خاصی که برای محصول مورد نظرتان وجود دارد با دقت زیادی تحقیق کنید و هر چه برای گرفتن مجوز ورود و عبور از گمرک نیاز است را مشخص کنید تا در گمرک به مشکل خاصی برنخورید. این اطلاعات را می‌توانید از طریق اتاق بازرگانی و گمرک پیدا کنید.

  یک تامین‌کننده قابل اعتماد و معتبر را انتخاب کنید.

  این نکته به دلایل بسیار زیادی بسیار حیاتی است. شما باید بدانید که وارد کننده کاملا و تنها مسئول کالاهایی است که وارد می‌کند. هرگونه عدم انطباق با مقررات و گواهینامه‌ها ممکن است که منجر به مشکلات قانونی برای وارد کننده شود. همچنین به دلیل آسیب رسیدن به مصرف‌کننده ممکن است که واردکننده تحت پیگرد قضایی قرار بگیرد.

  اگر تامین‌کننده شما معتبر نباشد و یک گواهینامه اشتباه یا نادرست را صادر کنند ممکن است که کالاهای شما در گمرک گیر کنند و نتوانید آن‌ها را ترخیص کنید. توجه داشته باشید که در حقیقت این اتفاق در چین متداول است. رخ دادن این مساله حداقل ضرری که به شما می‌رساند ایجاد هزینه‌های اضافی نگهداری و تاخیر است. مقامات بندر حتی در انتها می‌توانند ورود کالا را به کشور کاملا ممنوع اعلام کنند.

  این بدان معنا است که بسیار مهم است، به هر تامین‌کننده‌ای اعتماد نکنید حتی اگر به شما بگوید که کاملا مطابق قوانین عمل خواهد کرد. توصیه می‌شود که شخصا کارخانه را بررسی کنید و از نزدیک با محصول آشنا شوید. این همچنین در صورت همراهی یک متخصص فنی می‌تواند منجر به شناسایی مشکلات فنی محصول و شناسایی مشخصات آن به منظور رعایت مقررات شود.

  هنگام واردات از چین یک قرارداد فروش تنظیم کنید.

  به محض تمام شدن تحقیقات در مورد مقرارت و گواهینامه‌های مورد نیاز محصول و همچنین شناسایی یک تامین‌کننده قابل اعتماد به سراغ تهیه یک قرارداد فروش بروید که در آن همه موارد با جزئیات بیان شده باشد. مخصوصا در مورد مشخصات محصول و شرایط بازپرداخت و غرامت در صورتی که محصول دریافتی مطابق قرارداد نباشد. این باعث می‌شود که شما از بسیاری از مشکلات و خطرات احتمالی در امان باشید. متاسفانه بسیاری از واردکننده‌ها در مقابل این جمله کوتاه می‌آیند که هنگام واردات از چین شما نمی‌توانید به اندازه کافی به جزئیات توجه کنید!

  از نظر مشخصات محصول شما باید سندی را تهیه کنید که تمام جزئیات محصول و ویژگی‌ها آن قید شود. شما باید این کار را به گونه‌ای انجام دهید که جایی برای تفسیر و برداشت و سوتفاهم باقی نماند و در سطح بین‌المللی و فرهنگ‌های مختلف پذیرفته شود. بنابراین اگر در مورد رنگ‌ها صحبت می‌کنید بهتر است که رنگ پنتون را مشخص کنید. اگر در مورد مواد تشکیل دهنده محصول صحبت می‌کنید چگالی، بافت و ترکیب را مشخص کنید.

  هیچ ویژگی از محصول نباید نامشخص باقی بماند.

   اگر از این امر غافل شوید تامین‌کننده ممکن است محصولی به شما تحویل دهد که با ویژگی‌های مورد نظر شما تطابق نداشته باشد. بدیهی است که تامین‌کننده محصول را به روشی تولید می‌کند که برای او کمترین هزینه را در بر داشته باشد. این مساله باعث می‌شود که کیفیت نهایی محصول بسیار کاهش یابد.

  به همین دلیل توصیه می‌کنیم که همه چیز را هنگام واردات از چین مشخص کنید. وزن، تغییرات قابل قبول در وزن، ابعاد، بسته‌بندی، رنگ، مواد، بافت، برچسب‌زنی، آرم، سایر موارد سفارشی، ویژگی‌های فنی و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید را مشخص کنید. هرچه با جزئیات بیشتری  هر چه جزئئیات بیشتری را لحاظ کنید شوک‌ها و زیان‌های احتمالی کمتری به شما وارد می‌شود. مطمئن باشید که در صورت پیش آمدن اتفاق غیرقابل انتظار احتمال بیشتری وجود دارد که مجبور به پرداخت هزینه نشوید.

  همچنین لازم است که هنگام آماده شدن کالا جزئیات مورد نیاز برای حمل و نقل را هم مشخص کنید. از پالت گرفته تا کیفیت مقوا را تعیین کنید.

  هنگام واردات از چین اینکوترمز را در قرارداد فروش ذکر کنید.

  با توجه به این موضوع که اینکوترمزهای متعددی وجود دارد و بسته به اینکوترمز انتخابی هزینه‌های جداگانه‌ای باید پرداخت کنید بهتر است که در قرارداد فروش شفاف این مساله بیان و مشخص شود. هنگام واردات از چین تامین‌کننده می‌خواهد که محموله را تحت اینکوترمز EXW برای شما ارسال کند. دلیل این مساله بسیار واضح است! تامین‌کننده از این طریق سود بیشتری می‌برد. این اینکوترمز حداکثر تعهدات را برای خریدار در بر خواهد داشت و در مقابل کمترین تعهدات ممکن را برای فروشنده تعیین کرده است. این تعهد چیزی به غیر از آماده بودن کالا نیست.

  این اغلب بیشتر به این دلیل استفاده می‌شود که تامین‌کننده مجوزهای لازم صادرات را ندارد. لازم است یک شرکت واسطه پیدا کنید که بتواند صادرات، پیچیدگی‌ها و خطرات را حل کند.

  به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم که تحت اینوکترمز FOB کار کنید زیرا خریدار مسئول تعیین و رزرو حمل و نقل محموله است اما تامین‌کننده موظف است که کالاها را تهیه و روی کشتی در بندر مبدا بارگیری شده تحویل دهد. ما این ترم را توصیه می‌کنیم نه تنها به دلیل امکاناتی که در مقایسه با EXW دارد بلکه به این دلیل که تجربه ثابت کرده است تامین‌کننده‌هایی که این ترم را پیشنهاد یا قبول می‌کنند با کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه کار می‌کنند.

  وسایل حمل و نقل بین‌المللی را هنگام واردات از چین انتخاب کنید.

  زمانی که همه چیز مرتبط با کالا، تامین‌کننده و قرارداد فروش مشخص شد و تاریخ تحویل کالا را هم تعیین کردید باید به سراغ برنامه‌ریزی حمل و نقل بین‌المللی بروید.

  اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید انتخاب بین حمل هوایی و حمل دریایی کالا است. البته اگر اینکوترمز خود را مشخص نکرده باشید می‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید. زیرا برای مثال ترم FOB تنها برای حمل و نقل دریایی اعمال می‌شود. شما بهتر است که مزایا و معایب حمل دریایی و حمل هوایی مانند قیمت و زمان را بررسی کنید.

  اگر شما بر سر EXW توافق کرده باشید و هنوز در مورد وسیله حمل و نقل خود تصمیم نگرفته باشید چیزی که باید بیشتر در نظر بگیرید سرعت رسیدن محصول به بازار و همچنین وزن و حجم کالا است.

  زمان حمل و نقل را هم برای خطوط کشتیرانی و هم برای گمرک در نظر بگیرید.

  هنگام واردات از چین زمان یک عامل تعیین‌کننده برای واردات موفق به شمار می‌آید. مشاوران ما توصیه می‌کنند که حداقل از سه ماه قبل برنامه حمل و نقل خود از یا به چین را مشخص کنید.

  معمولا زمان تقریبی حمل و نقل از چین تقریبا برای کلیه شرکت‌های باربری بسته به بندر مبدا و مقصد بین 28 تا 35 روز می‌تواند متفاوت باشد. اما شما همچنین باید فرآیند استخدام یک کارگزار را هم در نظر بگیرید.

  اگر می‌خواهید گزینه انتخاب کشتی متناسب با نیاز شما از نظر زمان و هزینه را انتخاب کنید باید حداقل چند هفته قبل از عزیمت کشتی با کارگزار خود این مساله را در میان بگذارید که برای شما آن را رزرو کند. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آژانس و تامین‌کننده در مبدا وقت کافی برای آماده کردن محصول و تحویل آن در بندر مبدا برای بارگیری در کانتیر را داشته باشند.

  در انتها باید جدول زمانی گمرک را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید در صورتی که اسناد شما صحیح یا کامل نباشند، یا به هر دلیلی کالاهای شما باید از بازرسی عبور کنند ممکن است ورود کالای شما به میزان قابل توجهی به تاخیر بیافتد.

  هنگام واردات از چین GRI را در نظر بگیرید.

  اگر می‌خواهید که هزینه حمل و نقل دریایی خود را به ویژه هنگام واردات از چین کاهش دهید GRI میتواند نقش کلیدی ایفا کند.

  GRI در واقع نمایانگر افزایش نرخ باری است که شرکت‌های حمل‌کننده ابتدای هر ماه اعمال می‌کنند و پس از آن هفتگی کاهش می‌یابد تا دوباره در ابتدای ماه بعد شاهد افزایش آن باشیم. اگر شما به آن دقت نکرده باشید و برنامه حمل و نقل خود را با زمان مشخص برنامه‌ریزی کرده باشید و یک GRI ناگهان تایید شود به احتمال زیاد شما جایی برای محموله خود در آن تاریخ پیدا نخواهید کرد. یا احتمالا شما مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی شوید که گاهی اوقات ممکن دو برابر آن چیزی باشد که در صورت برنامه‌ریزی دقیق و بهتر پرداخت می‌کردید.

  به همین دلیل بهتر است با توجه به شک و تردیدهای تغییر و اعمال GRI جدید توصیه می‌شود که در اسرع وقت با مشاوران خود صحبت کنید تا تحت کمترین هزینه واردات از چین را انجام دهید. شما می‌توانید ضمانت قیمت در کوتاه مدت را هم رزرو کنید که به این معنی است حتی در صورت استفاده از GRI جدید باز هم تا سه ماه آینده نرخ توافقی تغییر نمی‌کند.

  شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان گروه تجاری ققنوس از راه‌های زیر در ارتباط باشید که با بررسی کامل و انتخاب‌های درست از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

  سوالات متداول

  اینکوترمز چیست؟

  اینکوترمز یک اصطلاح تجاری است که مسئولیت‌های مربوط به حمل و نقل بین‌المللی خریدار و تامین‌کننده را مشخص می‌کند.

  چرا هنگام انتخاب حمل هوایی و حمل دریایی باید زمان و قیمت را در نظر بگیریم؟

  برای مثال اگر شما حمل و نقل دریایی را انتخاب کرده باشید اما تولید محصول به طور جدی عقب افتاده باشد احتمالا مجبور شوید که ترم خود را به FCA تغییر دهد و محموله را از طریق آسمان حمل کنید.

  چه زمانی استفاده از حمل هوایی مقرون به صرفه است؟

  هنگامی که کالا حجم بسیار کمی اما ارزش و سود بسیار بالایی دارد.

  5 3
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  چگونه از تائوبائو خرید کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله {2021}

  از تمام مشکلاتی که شما در هنگام خرید از این سایت تجربه می کنید، خبر داریم. تائوبائو یک گنج آنلاین است و هر چیزی که قصد خرید دارید را در اینجا پیدا می کنید؛ از لوازم خانه گرفته تا جواهرات، خوراکی و همه...

  اگر از آمازون خرید می کنید باید از این 20 نکته مخفی خبر داشته باشید!

  آمازون یکی از بزرگ ترین پلتفرم های فروش کالا در سراسر جهان است که با ارائه خدمات و محصول عالی توانسته کاربران زیادی را علاقمند خود کند. ...

  ای بی : دراپ شیپینگ {dropshipping} در ای بی {راهنمای جامع 2021}

  از آن جایی که با گذشت زمان تعداد مشتریان وفادار ای بی افزایش می یابد و کسب و کارها گسترش پیدا می کنند، این پلتفرم آنلاین یک بازار جذاب برای بسیاری از فروشندگان تازه وارد و صاحبان کسب و کارهای کوچک به ...

  8 راهبرد که قبل از وارد کردن کالا از چین باید بدانید

  فرقی ندارد که به دنبال خرید ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، پوشاک یا وسایل خانه هستید؛ بی شک هر چیزی را می توان در چین، تولید کننده پیشرو در سطح جهان، پیدا کرد. امروزه چین نقش "کارخانه جهان" را به...

  چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

  در مقایسه با نرخ های سال گذشته شاهد افزایش 42 درصدی در نرخ های سال 2019 بودیم. حتی در حمل و نقل های ارزان تر هم مسلما دل تان نمی خواهد که هزینه های بیشتری پرداخت کنید....

  چگونه از ebay خرید کنیم؟ {راهنمای جامع 2021}

  ebay {ای بی} یک پلتفرم مشهور خرید آنلاین است که افراد معمولی و بازرگانان می توانند کالاهای نو و دست دوم خود را از آن خریداری کرده یا به فروش برسانند....

  علی بابا : با این استراتژی ها با فروشندگان علی بابا مذاکره کنید {راهنمای 2021}

  یکی از آسان ترین شیوه هایی که سود کسب و کار را بیشتر می کند، خرید کالاها به قیمت های پایین است. گفتگو با فروشندگان سایت علی بابا تاثیر مستقیم بر روی افزایش سود و کارایی تان دارد. ...

  عمده فروشی : با این 7 وب سایت برتر عمده فروشی چینی آشنا شوید

  در این مقاله قصد داریم تا درباره وب سایت های برتر عمده فروشی در چین با شما صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره این شرکت ها با شما به اشتراک بگذاریم. در حال حاضر، در مجموع تعداد 7 وب سایت عمده عمده برتر و ق...

  نماینده سورسینگ در چین ؛ وظایف و مزایای همکاری

  منبع یابی مواد اولیه، نیروی کار ماهر و تکنولوژی از پیش نیازهای راه اندازی هر گونه کار تولیدی محسوب می شود. اهمیت نماینده سورسینگ در وسعت های بیشتر و سطح جهان پر رنگ تر می شود. کارخانجات تولیدی و شرکت ...

  ebay ؛ مدیریت سفارش ها در eBay {راهنمای جامع سال 2021}

  ebay نخستین وب سایت یا فروشگاه آنلاین خرید و فروش در سراسر جهان است که به واسطه ارائه امکانات بی نظیر به مشتریان توانسته همواره نظر آن ها را جلب کند....

  0

  دیدگاه کاربران عزیز