سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  هزینه‌ بالای حامل‌های انرژی صنعت خوارک دام و طیور را به چالش کشیده است

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی مسعودی قایم مقام اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعضای هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور اظهار کرد: کارخانجات خوراک آماده در تامین بهداشت و سلامت جامعه بالاست و این صنعت 70 درصد در هزینه های تولید و پرورش طیور سهم دارد اما از حمایت های لازم و کافی برخوردار نیست.

  وی افزود: کارخانجات خوراک دام هنوز زیرمجموعه بخش کشاورزی به حساب نمی آید و سهم بیمه 30 درصدی و هزینه های بالای حامل های انرژی را می پردازند که واحدها را با چالش های جدی روبرو کرده است.

  ارسلان قاسمی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون  و مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: 22 هزار تعاونی در 17 گرایش در بخش کشاورزی داریم که 70 درصد کل تولید محصولات کشاورزی در کشور بر عهده دارند اما در کمتر از یک درصد تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های بخش سهیم هستند.

  وی اضافه کرد: تولیدکنندگان خوارک دام، طیور و آبزیان که تامین کننده بخش بزرگی از زنجیره تولید محصولات کشاورزی هستند، هنوز جزء زیر مجموعه این بخش محسوب نمی شوند و بر همین اساس با واحدهای تولید خوراک آماده مانند صنایع برخورد می شود.

  وی گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم محصولات اعضای این اتحادیه را بیمه نمی کند و تشکل های مربوط با موازی کاری در سازمان تعاون روستایی و وزارت تعاون مواجه هستند.

  وی افزود: زمانی سازمان محیط زیست به سازمان محیط ایست در میان دستگاه ها و سازمان های دولتی معروف بود اما اکنون سازمان دامپزشکی به سازمان ایست برای سایر دستگاه های مرتبط تبدیل شده که با قوانین و آیین نامه ها و بخش نامه های دست و پا گیر توقف در کار تولید ایجاد می کند. این سازمان مانع توسعه تولید شده و بر کار واحدهای تولید خوراک دام قفل می زند.

  پیمان ذوالفقاریان دبیر انجمن کارآفرینی و توسعه ملی افزود: قیمت تمام شده تولید از گدشته چالش اصلی تولیدکنندگان است و تقاضای تسهیلات کم بهره یکی از راهکارهایی است که قیمت تمام شده را تعدیل می کند.

  وی اضافه کرد: برخی مصوبات خوب در بخش کشاورزی انجام شده اما می توان چند راهکار را برای کاهش قیمت تمام شده تولید ارایه داد.

  ذوالفقاریان گفت: با همکاری وزارت کشاورزی و بخش خصوصی صندوق حمایت از صنعت دام و طیورکه مدت هاست تایید شده و قرار است تشکیل شود، سهم آورده وزارتخانه برای تامین سرمایه باید حداقل یک میلیارد تومان باشد که این وزارتخانه بزرگ نمی تواند این مبلغ را تامین کند بنابراین از دولت می خواهیم وزارتخانه را حمایت کند.

  وی اظهارداشت: طی سالهای اخیر بورس با مدیریت خوب جهاد کشاورزی روند خوبی طی کرده و برخی محصولات در بورس عرضه می شود.

  به گفته وی، بورس یکی از راه های تامین سرمایه صنعت است که با عرضه محصولات در بورس خریدار را مطمئن می کند اما بورس هم نتوانست قیمت تمام شده تولید را کاهش دهد.

  وی نبود جایگاه مناسب برای توسعه پایدار این صنعت را یکی از مشکلات برشمرد و گفت: صعت خوراک در دنیا به سمت تولید پروتیین بر پایه حشرات پیش می رود که یک دهم تا یک دوازدهم کاهش هزینه دارد بنابراین در شرایط خشکسالی باید چنین طرح هایی حمایت شوند و فناوری جدید تولید را بهره ور کند.

  وی با بیان این که سالانه هفت میلیون تن واردات محصولات کشاورزی داریم گفت: اما 60 درصد ظرفیت تولید در کشور خالی است.

  وی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان را یکی از ثروتمندترین بخش ها عنوان کرد و افزود: ما گدایی نمی کنیم بلکه انتظار داریم در صورت ورود تکنولوژی دولت حمایت کند.

  کارخانجات خوراک دام و طیور با کمتر از 35 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند

  مهدوی’ عضو اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: در حال حاضر کارخانجات خوراک آماده با کمتر از 35 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند اما نمی دانیم بر چه اساسی همچنان برای واحدهای جدید مجوز صادر می شود.

  وی اضافه کرد: برای ما جای سوال است که چرا دولت به جای تکمیل ظرفیت های خالی، ظرفیت های جدید بدون توجیه اقتصادی ایجاد می کند.

  وی ادامه داد: اگر این روند اصلاح نشود، بی تردید صنعت خوراک آماده کشور هر روز زمین گیرتر می شود. این صنعت بیش از 50 سال در کشور پیشینه دارد اما 40 درصد ناوگان و تجهیزات آن فرسوده است که موجب می شود تولید کاهش یابد و تولیدکنندگان با مشکل مواجه شوند.

  مهدوی با بیان این که کارخانجات خوراک دام 50 نوع محصول آماده تولید می کنند، اظهارداشت: در بخش کشاورزی سالانه حدود 17 میلیون تن ضایعات کشاورزی داریم که واحدهای فراوری پسماند می توانند به خوراک آماده تبدیل کنند اما این شرکت های فناور و دانش بنیان حمایت نمی شوند.

  افتخارالدین’ عضو اتحادیه تعاونی های تولید خوراک دام، طیور و آبزیان گفت:در استان ها شاهد فعالیت تعدادی از واحدهای غیر مجاز هستیم هر چند سازمان دامپزشکی در این همکاری می کند اما نمی دانیم چرا از فعالیت این واحدها جلوگیری نمی شود.

  وی اضافه کرد: با پیگیری های صورت گرفته مشخص شد تعدادی از کارمندان وزارت جهاد کشاورزی مدیریت این واحدهای تولیدی غیرمجاز را برعهده دارند.

  حسن زاده یکی دیگر از اعضای این تعاونی ها درباره سیستم مدرن تولید گفت: کارخانه ها با سرمایه گذاری های بالا سیستم پخت بسیار مدرن را نصب کرده اند که کریستال های موجود در کنجاله را ژلاتینه می کند و ضریب تبدیل را با این سیستم پیشرفته، کاهش می دهد اما از این سرمایه ها استفاده نمی شود و خوراک سنتی با آسیاب میکسرها در واحدهای پرورش وجود دارد.

  ‘رحیم افسری’ یکی دیگر از اعضای اتحادیه تعاونی های تولید ادامه داد: در دنیا تولید کنندگان این صنعت علاوه بر دریافت سالانه 400 میلیارد دلار سوبسید، خدمات بیمه ای و تسهیلات کم بهره از مالیات معاف هستند، اما در کشور ما سوبسیدها مقطعی است و سایه سیاست روی اقتصاد ما قرار دارد.

  به گفته وی، تجارت جهانی سالانه صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان بیش از یک میلیارد تن است که تجارت ایران یک دهم آن است که ارزش تجاری آن سالانه 4 میلیارد دلار برآور می شود.

  وی اضافه کرد: با وجود کمبود منابع آبی نیز ما برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز بیش از 15 هزار لیتر آب مصرف می کنیم که باید این موضوع با تامین تکنولوژی های جدید تامین شود.

  نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: ساماندهی عرضه و تقاضا تنها راهکار ثبات قیمت‌ها

  بختیاری نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما همواره در بخش صادرات محصولات کشاورزی با چالش روبرو بوده ایم گفت: عملکرد مسئولان در این زمینه موفقیت امیز نبوده و در تولید نیز مشکلاتی داریم برای نمونه گاهی قیمت مرغ گران می شود که باعث نگرانی مردم و گاهی قیمت ها کاهش می یابد که نگرانی تولیدکنندگان را در پی دارد.
  وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی هم در هر دو زمینه باید پاسخگو باشد و این بساط سال هاست ادامه دارد تا زمانی که عرضه و تقاضا سامان نیابد، وضع به همین گونه خواهد بود.

  به گفته وی، در زمینه مشکلاتی که سازمان دامپزشکی ایجاد می کند نیز به نظر من محصولات غذایی دام، طیور و آبزیان هم باید مانند مواد غذایی انسانی استانداردهایی برای ان تعریف شود و تولیدکنندگان بر اساس استانداردهای تعریف شده، محصول تولید و روانه بازار کنند. نظارت های فنی در واحدها به این صورت هم خلاف است و باید اصلاح شود.

  بختیاری اظهارداشت: در شرایط سخت کنونی که تولیدکنندگان با آن مواجه هستند هیچ تولیدی در کشور نداریم که بیش از سه تا پنج درصد سود بدهد.

  وی با تاکید براین که در نرخ بهره هم باید تجدیدنظر شود گفت:نرخ بهره باید مطابق نرخ تورم محاسبه شود البته تولیدکنندگان باید بیشتر رویکرد صادراتی داشته باشند.

  انتهای پیام/

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز