سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

بارنامه هوایی
بارنامه هوایی

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  هر چیزی که لازم است درباره بارنامه هوایی {AWB}  بدانید {2021}

  image_pdfimage_print

  در این مقاله از سایت گروه تجاری ققنوس به بارنامه هوایی یا AWB، ویژگی ها و قالب این سند اشاره می کنیم.

  بارنامه هوایی به یک مدرک قانونی حمل و نقل گفته می شود که از سوی متصدی حمل و نقل یا کارگزار صادر می شود و حاوی اطلاعاتی درباره محصولات ارسالی می باشد.

  علاوه بر این، جزییاتی درباره محتوای بسته ها، فرستنده و گیرنده، شرایط و ضوابط موجود و همین طور دیگر اطلاعات اشاره می کند.

  انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی {IATA} مسئول توزیع بارنامه هوایی می باشد.

  بارنامه، در حقیقت یک رسید برای فرستنده یا ارسال کننده کالا می باشد که با نام های “سند ارسال کالا” یا “سند ارسال” نیز از آن یاد می شود. یک سند غیرقابل مذاکره است و نشان می دهد که مرسوله از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر ارسال خواهد شد.

  سه طرف در بارنامه هوایی دخیل هستند: فرستند، خطوط هوایی و گیرنده.

  پیش از ارسال مرسوله ابتدا باید بارنامه هوایی دریافت شود و پس از این که توسط فرستنده امضا شد، به یک توافق تبدیل می شود که حتما باید اجرا شود.

  از آن جایی که بارنامه هوایی یک توافق قانونی میان طرفین محسوب می شود، تمام جزییات باید به طور واضح و شفاف ذکر شوند.

  بیشتر بخوانید: بارنامه دریایی {Ocean Bill of Lading} چیست؟ {راهنمای جامع 2021}

  بارنامه هوایی {AWB}

  بارنامه هوایی {AWB} چه کاربردهایی دارد؟

  از جمله اهداف صدور بارنامه هوایی می توان به این موارد اشاره کرد:

  • شاهدی مبنی بر دریافت مرسوله توسط خط هوایی.
  • ذکر اطلاعات ارتباطی میان طرفین.
  • قرارداد مرسوله که میان فرستنده و متصدی حمل و نقل وجود دارد.
  • سند پرواز.
  • اظهارنامه گمرک.
  • ذکر توضیحات کالا.
  • راهنمای برداشت و ارسال مرسوله ها.
  • امکان رهگیری مرسوله.

  بیشتر بخوانید: پکینگ لیست (packing list)؛ لیست بسته بنید مخصوص صادرات {راهنمای جامع 2021}

  ویژگی ها و قالب بارنامه هوایی

  بارنامه هوایی یک سند تک صفحه ای است که اطلاعات و جزییات مهم در آن ذکر شده است و همان طور که در قسمت بالا نیز اشاره شد، توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی صادر شده و در حمل و نقل های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

  این سند در هشت رنگ مختلف صادر می شود که سه نسخه اول، اورجینال هستند.

  • نسخه اورجینال اول {سبز رنگ} برای متصدی حمل و نقل می باشد.
  • نسخه اورجینال دوم {صورتی رنگ} برای گیرنده می باشد.
  • و نسخه سوم {ابی رنگ} برای فرستنده مرسوله می باشد.

  کپی چهارم به رنگ قهوه ای است که یک نوع رسید محسوب شده و اثبات می کند که مرسوله به دست گیرنده رسیده است. چهار نسخه دیگر نیز سفید رنگ هستند.

  بیشتر بخوانید: با این 9 استراتژی هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهید!

  ممکن است در گوشه بالا سمت راست این سند، لوگو خط هوایی ذکر شده یا بارنامه از نوع بی طرف باشد.

  در تمام بارنامه های هوایی باید اطلاعاتی از قبیل نام متصدی حمل و نقل، آدرس دفتر، لوگو و شماره بارنامه ذکر شده باشد. با کمک شماره 11 رقمی بارنامه می توان آخرین وضعیت و موقعیت مرسوله را رهگیری و جا رزرو کرد.

  در سمت چپ این سند نیز اطلاعاتی مختص خط هوایی ذکر شده است که یا در قالب پرینت شده و لوگو است یا اطلاعات به صورت دستی وارد شده اند.

  در بالا سمت راست صفحه نیز اطلاعاتی درباره هزینه دریافت شده بابت حمل و نقل مرسوله و حق گمرک ذکر شده است.

  اگر به وسط صفحه نگاهی بیاندازید، اطلاعاتی درباره محتویات مرسوله از جمله تعداد محصولات، وزن ناخالص، وزن قابل پرداخت، مجموع هزینه و ماهیت و کمیت محصولات مشاهده می کنید.

  در قسمت پایین این سند نیز اطلاعات دیگری درباره هزینه ها و مالیات، محل امضا فرستنده یا نمایند و تاریخ، زمان و تاریخ اجرا ذکر شده است.

  بیشتر بخوانید: 11 کانتینر که بیشترین استفاده را در حمل و نقل دارند {راهنمای 2021}

  قالب بارنامه

  بارنامه هوایی الکترونیکی چیست؟

  در سال 2010 از بارنامه هوایی الکترونیکی {یا e-air waybill یا e-AWB} رونمایی شد اما از یکم ژانویه سال 2019 به عنوان قرارداد پیش فرض حمل و نقل برای تمام محموله ها انتخاب شد.

  با وجود این که امروزه بارنامه های کاغذی نیز پذیرفته می شوند، اما انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی اکثرا از نسخه الکترونیکی این سند استفاده می کند.

  اطلاعات ذکر شده در نسخه الکترونیکی مشابه با نسخه چاپی است.

  برای صدور بارنامه هوایی چاپی، فرد موظف به پرداخت یک مبلغ برای حمل و نقل هر کدام از مرسوله ها بود اما در نسخه الکترونیکی، همه چیز منظم و سازمان دهی شده هستند و دیگر نیازی به خرید کاغذ نیست.

  بیشتر بخوانید: فورواردر حمل و نقل 2020؛ هر چیزی که لازم است درباره فورواردر بدانید

  بارنامه هوایی و بارنامه دریایی چه تفاوتی با هم دارند؟

  این دو بارنامه مشابه یک دیگر هستند اما هر کدام برای حوزه مختلفی صادر می شوند و نباید مثلا به جای صدور بارنامه هوایی، بارنامه دریایی صادر شود.

  هر دو سند برای صادرات بین المللی الزامی هستند و نوعی قرارداد قانونی میان فرستنده کالا و متصدی حمل و نقل می باشند می شوند.

  در هر دو اطلاعاتی درباره کالاها، نحوه بارگیری و مقصد آن ها ذکر شده است.

  البته، این دو بارنامه با یک دیگر تفاوت های اندکی نیز دارند:

  بارنامه دریایی درواقع سند مالکیت کالاها می باشد. رسید کالاها محسوب می شود که از سوی شرکت حمل و نقل صادر شده و توافق می شود که مرسوله در مقصد تنها به فرد گیرنده تحویل داده شود.

  اما از طرف دیگر، بارنامه هوایی رسید کالاها محسوب می شود که از سوی متصدی حمل و نقل یا نماینده صادر شده و اطلاعات منطقه ای که باید تحویل انجام شود، در آن ذکر شده است. در جدول پایین به دیگر تفاوت های موجود اشاره می کنیم.

  بیشتر بخوانید: چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

   بارنامه هواییبارنامه
  مالکیت کالاهاخیربله
  قابل مذاکره؟خیربله
  نوع حمل و نقلحمل و نقل هواییحمل و نقل دریایی
  بارنامه چه زمانی صادر می شود؟پس از این که تمام مرسوله دریافت شودپس از این که مرسوله در کشتی قرار بگیرد
  تفاوت بارنامه دریایی و هوایی
  بارنامه هوایی و دریایی

  سخن آخر

  یکی از مراحل ضروری برای ارسال هوایی مرسوله و کالا در سطح داخلی و خارجی دریافت بارنامه هوایی می باشد. با وجود این که این نوع بارنامه با بارنامه دریایی مشابه است، اما برای موارد مختلفی صادر می شوند.

  گروه تجاری ققنوس

  شرکت بازرگانی بین المللی و خدمات حمل بار هوایی ققنوس تجارت خاورمیانه با نام تجاری گروه تجاری ققنوس با بیش از 8 سال سابقه فعالیت در حوزه تجارت خارجی و حمل و نقل بین المللی اعم از هوایی، دریایی و زمینی و سایر خدمات نظیر ترخیص کالا، حوالجات ارزی، خرید از سایت های خارجی، سرویس های درب به درب (DDP)، پست اکسپرس توانسته است میزبان بسیاری از تجار ایرانی و واردکنندگان کالا و صنایع کشور طی این مدت باشد.مشاوره صحیح و حرفه ای ،ضمانت بهترین قیمت و ارائه خدمات پشتیبانی مناسب ضمن ارائه سرویس سه اصل اولیه است که گروه تجاری ققنوس از نخستین روز تاسیس سعی کرده به ان پاینبند باشد و با رعایت این سه اصل توانسته به لطف مشتریان وفادار خود پس از 8 سال فعالیت همچنان اقدام به ارائه خدمات به مشتریان جدید و سابق خود بنماید.

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  1رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  فروش در سایت ebay ؛ چگونه کسب درآمد موفق از سایت ebay داشته باشیم؟

  سایت خرید و فروش ebay از بزرگ‌ترین سایت‌های تجارت انلاین در سطح جهان است که با ارائه خدمات کاربردی در زمینه خرید، فروش، مزایده و حراجی‌های بی‌نظیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. اگر به دنبال کسب درآمد...

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  آموزش خرید از ایبی؛ آموزش مراحل ساخت اکانت جدید در سایت ebay

  شرکت ebay از جمله شرکت‌های معتبری است که در حوزه تجارت الکترونیک در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت با راه‌اندازی سایت خرید ایبی امکان مزایده، خرید و فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر ...

  خرید از وب سایت 1688 با استفاده از حساب کاربری تجاری علی پی {2021}

  kjb solution نوعی شیوه پرداخت برون مرزی است که به طور رسمی توسط وب سایت 1688 و علی پی رونمایی شده است....

  در سفر به چین به این 9 نکته توجه داشته باشید {راهنمای جامع 2021}

  در سالیان اخیر شاهد این بوده ایم که کشور چین تلاش های زیادی کرده است تا به قطب تجاری و اقتصادی در سراسر جهان تبدیل شود. جمعیت فعلی چین بیش از یک میلیارد می باشد که روز به روز در حال بیشتر شدن است. این...

  هر چیزی که لازم است درباره حساب کاربری تجاری علی پی بدانید

  برای این که بتوانید هزینه کالا و محصولات خریداری شده از سایت 1688 را پرداخت کنید به حساب کاربری علی پی یا Alipay Business Account نیاز دارید....

  هر چیزی که لازم است درباره پست هوایی چین بدانید {راهنمای 2021}

  پست مرسوله به صورت هوایی یکی از سرویس های ارائه شده از سوی اداره پست چین می باشد. در این شیوه، مرسوله به سه روش به دست مشتری می رسد....

  تائوبائو ؛ چگونه به طور مستقیم از این سایت خرید کنیم؟ راهنمای جامع 2021

  تائوبائو یک وب سایت آنلاین محبوب می باشد که در چین مستقر شده است و امکان دسترسی به تمام کالاها با قیمت های ارزان را برای مشتریان خود فراهم کرده است....

  0

  دیدگاه کاربران عزیز