سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  نگاه WTO به وضعیت تجارت ایران

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  روز شنبه دو نهاد معتبر بین‌المللی گزارش جدیدی از وضعیت تجارت جهانی منتشر کردند. بر این اساس «صندوق بین‌المللی پول(IMF)» در گزارشی با عنوان «گزارش بخش خارجی 2017» شاخص‌های مهم خارجی نظیر وضعیت حساب جاری کشورها را مورد ارزیابی قرار داد.

   این نهاد در گزارش خود ضمن معرفی کشورهایی که بیشترین مازاد و کسری تجاری را دارند، درخصوص خطراتی که سیاست‌های حمایت‌گرایانه تجاری و برهم خوردن توازن تجاری برای اقتصاد جهانی به همراه دارد هشدار داد. از طرفی «سازمان تجارت جهانی (WTO)» در جدیدترین گزارش خود گزارشی آماری از وضعیت تجارت جهانی منتشر کرد. این گزارش که «مروری آماری بر تجارت جهانی 2017» نام دارد، دومین نسخه از گزارش‌های مروری «سازمان تجارت جهانی» است، گزارشی که با نگاه به داده‌های 10 سال گذشته کشورها سعی دارد تا چرایی و چگونگی تغییرات تجارت جهانی را تحلیل کند. به گزارش دنیای اقتصاد، دبراساس آمارهای این گزارش، ایران توانست با رسیدن به حجم صادرات 66 میلیارد دلار در سال 2016، رده سی‌ونهم برترین صادرکنندگان جهان را به خود اختصاص دهد. در فهرست برترین صادرکنندگان سال 2016، کشورهای چین، آمریکا و آلمان به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. در این رابطه‌ با استناد به گزارش‌های «صندوق بین‌المللی پول» و «سازمان تجارت جهانی» نگاهی به وضعیت تجارت جهانی می‌اندازیم.

  هشدار IMF درخصوص وضعیت تجارت

  «صندوق بین‌المللی پول» در جدیدترین گزارشی که با عنوان «گزارش بخش خارجی 2017» منتشر کرده درخصوص سیاست‌های حمایت‌گرایانه تجاری و برهم خوردن توازن تجارت جهانی هشدار داده است. به گزارش این نهاد، مسوول اصلی برهم خوردن توازن در اقتصاد جهانی، اقتصادهای پیشرفته هستند. از آنجا که وضعیت کسری تجاری آمریکا، یکی از نگرانی‌های اصلی ترامپ است، برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که هشدار «صندوق بین‌المللی پول» درخصوص برهم خوردن‌توازن تجارت جهان تحت تأثیر فشارهای دولت آمریکا بوده است. اما این صندوق درخصوص سیاست‌های حمایت‌گرایانه دولت ترامپ نیز هشدار داده است و مدعی شده که وضع یا افزایش تعرفه‌های تجاری نه تنها به بهبود تراز تجاری آمریکا کمک نمی‌کند بلکه اثرات ناگواری بر اقتصاد آمریکا و جهان خواهد گذاشت. براساس گزارش «صندوق بین‌المللی پول»، آلمانی‌ها توانستند با پشت سرگذاشتن چین، در صدر اقتصادهایی که بالاترین مازاد تجاری را دارا هستند قرار گیرند.

  آمریکایی‌ها نیز با حفظ جایگاه سال‌های قبل خود، بزرگ‌ترین کسری حساب جاری را در جهان دارند. همچنین ایران با داشتن 9/ 10 میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال 2016، در رده چهاردهم رتبه‌بندی اقتصادهایی که بالاترین مازاد تجاری جهان را دارند، قرار گرفت.

  وضعیت تجارت ایران از نگاه WTO

  روز شنبه «سازمان تجارت جهانی» دومین نسخه از گزارش «مرور تجارت جهانی 2017» خود را منتشر کرد. در این گزارش که آمارهای تجاری 10 سال اخیر کشورها آورده شده، سعی شده است تا دلیل تغییرات تجارت جهانی شناسایی شود. به گزارش این نهاد، تجارت همچنان یکی از اصلی‌ترین محرکه‌های رشد و توسعه اقتصادی و کاهش فقر جهانی است. در این رابطه صادرات کالا در جهان از سال 2006، با رشدی 32 درصدی به 16 هزار میلیارد دلار در سال 2016 رسید. از طرفی صادرات خدمات نیز در این بازه توانست افزایشی 64درصدی را تجربه کند. در این گزارش همچنین روند 10 ساله تجارت کشورها مورد بررسی قرار گرفته و آمارها به تفکیک کشورها ارائه شده است. در این‌باره چین، آمریکا و آلمان به ترتیب به‌عنوان برترین صادرکنندگان جهان در سال 2016 و آمریکا، چین و آلمان به ترتیب به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکنندگان جهان در سال 2016 لقب گرفتند. در این میان ایران با حجم صادرات 66 میلیارد دلار در سال 2016 توانست در جایگاه سی‌و‌نهم برترین صادرکنندگان قرار گیرد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز