سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  موضوع انحرافی قاچاق دام/چرا صفهای طویل توزیع گوشت در بحران سال 91 تشکیل نشد؟+جدول- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار اقتصادی روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، موضوع کاهش عرضه و افزایش شدید قیمت گوشت قرمز در بازار در هفته های اخیر انتقادهای فراوانی را بین عموم مردم برانگیخته است، این در حالی است که دولت سعی کرده با تخصیص ارز 4200تومانی بازار گوشت قرمز را کنترل کند. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد برخی بحث انحرافی تأثیر قاچاق دام و بی‌ثمر بودن تخصیص ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی جهت کنترل قیمت را مطرح می‌کنند.

  آیت‌الله علم‌الهدی در همین خصوص با انتقاد شدید نسبت به افزایش قیمت گوشت طی ماههای اخیر در نماز جمعه مشهد گفت: یک جریان امنیتی می‌گوید “گوشت را کیلویی 27 هزار تومان وارد مشهد می‌کنیم و با تمام هزینه‌ها، به دست مردم با قیمت 35هزار تومان می‌رسد”، اما اکنون شاهد هستیم مردم باید برای گوشت ارزان صف طولانی داشته باشند و یا اینکه گوشت کیلویی 85 هزار تومان بخرند، این چه مدیریتی است؟ بنا دارید آمریکا را کمک کنید که موفق شود؟ جلوی سوءمدیریت را بگیرید، این هم راه و چاره دارد؛ ما امروز آن‌قدر مشکل نداریم که مستأصل شویم؛ دشمن می‌خواهد مستأصل شویم و نباید سوءمدیریت داشته باشیم.

  وضعیت عرضه و تقاضای کلان گوشت قرمز در کشور

  برآوردها نشان می‌دهد کل نیاز سالیانه کشور به گوشت دام رقمی نزدیک به 1میلیون تن است که حدود 75 درصد آن توسط تولید داخل برطرف می‌شود، همچنین سالیانه نزدیک به 280 هزار تن گوشت دام از خارج کشور وارد می‌شود که ارز مورد نیاز آن نزدیک به 1.6 میلیارد دلار است. گفتنی است گزارشهای مستقل احصاشده از خروجی بانک مرکزی و وزارت صنعت نشان می‌دهد دولت برای تأمین 25 قلم کالای اساسی از جمله گوشت از ابتدای سال تا پایان آذر ماه سال جاری رقمی نزدیک به 11 میلیارد دلار ارز 4200تومانی تزریق کرده که این رقم نسبت به سال گذشته نیز رشد داشته است.

  همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد واردات گوشت قرمز در آذر ماه امسال نسبت به اسفند ماه سال گذشته رشد 55درصدی داشته است، به‌عبارت دیگر آمارها نشان می‌دهد به‌لحاظ واردات گوشت قرمز نه‌تنها با مشکل روبه‌رو نیستیم بلکه شاهد رشد واردات برای تأمین نیاز داخل نیز بوده‌ایم.

  تلاش ارتش برای رفع کمبود گوشت در بازار داخل

  نکته جالب توجه اینکه، برای جبران کسری بازار،  تلاشهای جدی برای ورود گوشت به کشور در حال انجام است که نمونه اخیر آن اقدامات ارتش جمهوری اسلامی و استفاده از تجهیزات لجستیکی آن برای ورود گوشت قرمز به داخل است، در واقع اگر هواپیمای بوئینگ707 ارتش که حامل مقادیری گوشت از کشور قرقیزستان بود، در اطراف تهران سقوط نمی‌کرد شاید بسیاری از شهروندان متوجه اقدامات صورت‌گرفته برای رفع کسری گوشت در بازار نمی‌شدند. از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که در بحران ارزی سال 91 که شاهد افزایش قابل توجه قیمت ارز بودیم و تبعاً در آن برهه نیز قاچاق خروجی از کشور شدت گرفته بود به هیچ عنوان با صف دریافت گوشت قرمز مواجه نبوده‌ایم.

  از سوی دیگر همان‌طور که در ابتدا ذکر شده یکی از ابهامات مطرح‌شده در خصوص کمبود گوشت قرمز شائبه قاچاق گسترده دام از کشور است، این درحالی است که نیروی انتظامی به‌عنوان یکی از ضابطین قضایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع اثرگذاری قاچاق دام (گوشت) بر کمبود ماههای اخیر در بازار را رد می‌کند.

  قاچاق دام یک موضوع انحرافی

  جانشین فرمانده نیروی انتظامی معتقد است بیش از 50 درصد دامی که قصد قاچاق آن بود، توسط پلیس کشف شده است.

  سردار سلیمانی تأکید کرد: اگر فرض کنیم که 2 برابر این رقم از کشور خارج شده باشد حداکثر قرار بوده 10 هزار تن دام قاچاق شود که یک‌سوم آن را کشف کردیم و مصرف سالانه کشور در مقایسه با این رقم کمتر از یک درصد است، یعنی چیزی حدود 900 هزار تن مصرف گوشت در کشور به‌صورت سالیانه داریم و بیش از 150 هزار تن گوشت وارد کشور می‌شود که هیچ وقت یک‌سوم درصد و حتی یک درصد در روند کلی تأثیری ندارد. داخل کشور کمبود گوشت نداریم و برخی فضاسازی‌ها و جو روانی خودساخته باعث التهاب در جامعه در رابطه با این قضیه شد.

  1درصد نیاز بازار به گوشت دام قاچاق می‌شود

  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، همان‌طور که اشاره شده کل نیاز سالیانه کشور به گوشت قرمز رقمی نزدیک به 1 میلیون تن است که این نیاز از طریق تولید داخل و واردات رفع می‌شود. بر اساس اعلام نیروی انتظامی رقمی نزدیک به 10 هزار تن قاچاق دام در کشور وجود دارد که این رقم تنها 1 درصد کل ورودی گوشت از طریق تولید داخل و واردات با ارز دولتی است.

  بر همین اساس به‌نظر می‌رسد اگر بحث تولید داخل گوشت قرمز با چالش جدی مواجه نباشد در بحران اخیر کاهش گوشت در بازار باید حوزه عرضه را هدف گرفت، به همین دلیل ضروری است نهادهای نظارتی تمرکز ویژه‌ای در خصوص توزیع گوشت داشته باشند و گزارشهای مربوطه را به‌صورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار دهند.

  انتهای پیام/*

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز