جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  مشخص شدن اپراتور و سرمایه‌گذار ترمینال کانتینری بندر امام تا دو هفته آینده

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ، بازدید اصحاب رسانه از بندر و منطقه ویژه اقتصادی امام خمینی(ره) هم‌زمان با 3 خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر انجام شد. 

  در حاشیه این بازدید، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در جمع خبرنگاران بیان کرد که استان خوزستان 7 بندر تجاری دارد که 3 بندر امام خمینی(ره)، خرمشهر و آبادان به عنوان بنادر بزرگ سالانه بیش از 2 میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری کالا دارند و 4 بندر دیگر نیز به عنوان بنادر محلی برای توسعه معیشت مردم فعالیت می‌کنند که شامل بندر تجافی در هندیجان، بندر شادگان، اروندکنار و بندر چوئب‌ده در جنوب آبادان است. 

  سعدالله عبداللهی با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر خوزستان 58 میلیون تن است، گفت: بندر امام خمینی(ره) به تنهایی 55 میلیون تن ظرفیت دارد و بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی بندری با 11 هزار هکتار اراضی محسوب می‌شود. 

  وی با بیان اینکه بندر امام(ره) 40 پست اسکله عملیاتی فعال دارد، گفت: سالانه 45 میلیون تن از صادرات، واردات و ترانزیت کشور از بندر امام خمینی(ره) انجام می‌شود. 

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اظهار داشت: سالانه یک‌هزار و 200 فروند شناور اقیانوس پیما با ظرفیت بیش از یک‌هزار تن در بندر امام خمینی پذیرش می‌شود. این بندر اسکله برای پذیرش کشتی‌های 100 تا 150 هزار تن را دارد. 

  عبداللهی از جذب اپراتور جدید برای ترمینال غلات بندر امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: مزایده واگذاری اپراتوری برای ترمینال شماره یک انجام و برنده مشخص شد. 

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: همچنین گام نهایی واگذاری اپراتوری و سرمایه‌گذاری ترمینال کانتینری بندر امام(ره) نیز انجام شد و تا دو هفته آینده پاکت‌های قیمت شرکت‌کنندگان باز می‌شود. 

  وی اظهار داشت: در این مزایده، اپراتور موظف است 1200 میلیارد ریال سرمایه جذب کند و ظرفیت کانتینری بندر را در 14 سال از 200 هزار TEU به 6 هزار TEU افزایش دهد. 

  عبداللهی با بیان اینکه بزرگترین ترمینال‌های تخلیه و بارگیری غلات در بندر امام مستقر است، گفت: سال گذشته قراردادی مشارکتی با بخش خصوصی داشتیم تا 5 دستگاه تجهیزات تخلیه و بارگیری غلات را برای ما بسازند، در این قرارگاه 3 دستگاه برج مکنده غلات تحویل شده است و 2 دستگاه جرثقیل نیز با ظرفیت 100 تن در ماه‌های آتی تحویل می‌شود. 

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: طرح ترمینال تمام مکانیزه غلات با ظرفیت 2 میلیون تن را در سال در بندر امام(ره) دنبال می‌کنیم که 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با سرمایه‌گذاری 1500 میلیارد ریالی در اواسط سال 95 افتتاح می‌شود. 

  عبداللهی با بیان اینکه 700 هکتار از اراضی تحت مالکیت بندر امام(ره) 100 درصد در اختیار بخش خصوصی است، گفت: معافیت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در این بندر مشوقی برای جذب سرمایه‌گذار است. 

  وی همچنین از راه‌اندازی کارخانه تولید روغنی از دانه روغنی در اراضی بندر امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: در فاز اول این کارخانه با ظرفیت 2 میلیون تن افتتاح شد و فازهای 2 و 3 این کارخانه شهریورماه امسال افتتاح می‌شود. 

  عبداللهی گفت: همچنین کارخانه نبرد فولاد با ظرفیت 150 هزار تن و 3600 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این بندر سال 97 افتتاح می‌شود. 

  وی با اشاره به اینکه 140 کیلومتر خط ریلی در داخل بندر امام خمینی(ره) داریم، گفت: ترمینال‌ها، سایت‌ها، انبارها و سیلوهای بندر به خطوط ریلی متصل است. 

  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بیان اینکه 4 ترمینال اختصاصی ریلی در بندر امام خمینی(ره) داریم، گفت: این شامل 2 ترمینال اختصاصی ویژه بارگیری غلات و 2 ترمینال اختصاصی ویژه فولاد است. 

  عبداللهی همچنین بیان کرد: خط دوم ریلی بندر امام به اهواز تکمیل شده و 12 کیلومتر باقی‌مانده در دست اجرا است. 

  وی بیان کرد: طرح تدوین ترمینال تمام مکانیزه غلات 2 تکمیل شده است که با سرمایه 1400 میلیارد ریالی به زودی عملیات احداث آن آغاز می‌شود. 

  عبداللهی همچنین از احداث بزرگترین سیلوی شکر خام در بندر امام خمینی(ره) خبر داد و گفت:‌ این سیلو با ظرفیت 2 میلیون تن و سرمایه‌گذاری 220 میلیارد تومان ساخته می‌شود. 

  وی با اشاره به ورود خطوط لاینری و کشتی‌های بزرگ به بندر امام خمینی(ره) گفت: اولین خط مستقیم کشتی‌های مادر بین بنادر شرق دور و بندر امام(ره) هر 15 روز یکبار فعالیت می‌کنند.

  وی از افزایش صادرات گندم از بندر امام(ره) خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بین 800 هزار تن تا یک و نیم میلیون تن گندم از این بندر صادر شود. 

  عبداللهی همچنین درباره عملیات بانکرینگ و سوخت‌رسانی به کشتی‌ها در بندر امام خمینی(رة) گفت: زیرساخت‌های بانکرینگ فراهم است، 8 تا 10 ترمینال نفتی فعال در این بندر داریم و لوله‌های نفتی به اسکله‌های 37 و 38 متصل است، اما عملیات بانکرینگ در حوزه شمال‌غرب خلیج فارس از نظر اقتصادی چندان فعال نیست. 

  وی همچنین بیان کرد: از سال 93 تاکنون 15 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی در بندر امام خمینی(ره) جذب شده است. 

  عبداللهی احداث کریدور شماره 10 از بندر امام(ره) تا بازرگان را پروژه‌ای مفید برای توسعه ترانزیت غرب کشور عنوان کرد و گفت: کشورهای حوزه قفقاز، ترکیه و عراق می‌توانند از مزایای این کریدور استفاده کنند و قطعاً با تکمیل آن، عملیات تخلیه و بارگیری در بندر امام خمینی(ره) به میزان یک سوم رقم فعلی افزایش خواهد یافت. 

  بنا بر این گزارش، بندر امام خمینی(ره) پس از بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور محسوب می‌شود و بندر هاب غلات است.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز