[ad_1]

محمد علایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس افزود: موضوع آب در سه وضعیت می تواند عامل توسعه، مانع توسعه و یا مانع پایداری جمعیت باشد. اکنون در خراسان رضوی از این وضعیتهای سه گانه قرار دارد.
وی ادامه داد: مشکل کم آبی از دیرباز در ایران وجود داشته و به همین خاطر ایرانیان ‘تمدن کاریزی’ را بنا نهادند که مبنای آن سازگاری با خشکی و استفاده به جا از قطره قطره آب است اما اکم آبی سالیان اخیر به شدت گسترش و تعمیق یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ ای خراسان رضوی میانگین بارندگی ۴۵ ساله اخیر را در این استان ۲۲۱ میلیمتر اعلام و بیان کرد: و این میزان بارش نسبت به ۲۵۰ میلیمتر کل کشور و ۷۵۰ میلیمتر در سطح جهان ‘بسیار اندک’ می باشد ضمن آنکه تبخیر و تعرق آب نیز در خراسان رضوی نسبت به کل کشور و جهان ‘بسیار زیاد’ است.
وی گفت: میزان بارندگی در خراسان رضوی طی سالهای اخیر با ‘شیب تند’ کاهش یافته است. همچنین به علل مختلف از جمله تداوم خشکسالی شدید یا تغییر اقلیم، میانگین بارش ۱۵ ساله در این استان به ۲۰۹ میلیمتر، میانگین بارش ۱۰ ساله به ۱۹۸ میلیمتر، میانگین بارش سال آبی گذشته به ۱۸۲ میلیمتر و میانگین بارش در سال آبی جاری به ۱۲۲٫۵ میلیمتر رسیده است.
علایی افزود: این وضعیت بدان معنا است که ظرف ۴۵ سال اخیر سالانه ۱٫۵ میلیمتر از حجم بارندگی در خراسان رضوی کاسته شده ضمن اینکه هوا نیز بطور همزمان گرم شده و تبخیر و تعریق آب افزایش یافته است.
تابستان امسال ۳۰ شهر از مجموع ۷۴ شهر خراسان رضوی با تنش آبی مواجه بودند اما بخاطر تمهیدات صورت گرفته بدون قطع و نوبت بندی آب از این شرایط عبور کردند. پیش بینی می شود تابستان آینده نیز ۳۲ شهر در این استان با تنش آبی مواجه شوند.
همچنین ۳۴ دشت از مجموع ۳۷ دشت آبی خراسان رضوی در وضعیت ممنوعه و بحرانی قرار دارند.
بر اساس مطالعات انجام شده، کسری آب خراسان رضوی در افق سال ۱۴۲۰ افزون بر شش هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد بود. حجم تولید سالانه آب در این استان ۱۴۰ میلیون مترمکعب و میزان مصرف آن ۱۱۰ میلیون مترمکعب است.
در چنین شرایطی ۲۷ درصد آب تولیدی در خراسان رضوی به مصرف انشعابات غیرمجاز رسیده و یا بخاطر فرسودگی شبکه آبرسانی به هدر می رود. تامین و توزیع آب در ۷۴ شهر این استان به جز کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد بر عهده شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی است. در مجموع یک میلیون و ۷۵۰ هزار مشترک در سطح این استان زیر پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند. هم اینک ۴۸۵ روستای خراسان رضوی بخاطر تداوم پدیده خشکسالی و افت منابع آب با تانکر آبرسانی می شوند.
استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ۳۲ سد در حال بهره برداری در تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان دارد که هم اینک ۸۵ درصد ظرفیت پشت آنها خالی است.
۱۹۲۲/۶۰۵۳

انتهای پیام /*

[ad_2]