[ad_1]

«غلامحسین شافعی» امروز (یکشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: لازمه دستیابی به رشد بخش مسکن، این است که طرح احیای بافت های فرسوده توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت اجرایی شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ایرنا، وی در بخش دیگری از سخنان خود به زمینه های لازم برای خروج صنایع کوچک و متوسط از رکود پرداخت و گفت: یکی از این زمینه ها تامین مالی بخش خصوصی واقعی از طریق ساز و کارهایی جدید است.

شافعی اضافه کرد: اتاق بازرگانی ایران، طرحی برای تشکیل صندوق های مشترک بخش خصوصی و دولتی تدوین کرده است که بعد از تائید هیات نمایندگان، تقدیم دولت خواهد شد.

وی بر نوساز ی و بازسازی صنایع کشور تاکید کرد و گفت: در صورتی که با سیاست های تشویقی اقدام به نوسازی و بهسازی صنایع نکنیم، هیچ گاه در بازارهای داخلی و خارجی به میدان رقابت باز نخواهیم گشت.

** بهره وری بخش کشاورزی ایران در مقایسه با ترکیه، مالزی و کره جنوبی

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بهره وری در بخش کشاورزی و مساله کمبود آب اشاره کرد و گفت: با توجه به ادامه روند خشکسالی های اخیر، باید فکری به حال بهره وری در بخش کشاورزی کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار زمین در کشور برای زراعت آبی تجهیز شده است که به دنبال آن، سالانه ۶٫۴ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی انجام می شود.

شافعی با مقایسه این آمارها با کشورهای ترکیه، مالزی و کره جنوبی گفت: در ترکیه پنج میلیون و ۲۱۵ هزار هکتار زمین برای زراعت آبی تجهیز شده است اما آمار صادرات محصولات کشاورزی این کشور ۱۴٫۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی گفت: کره جنوبی با ۵۷۳ هزار هکتار زمین ۱۱٫۲ میلیارد دلار و مالزی با ۳۸۰ هزار هکتار ۲۵٫۵ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی دارد.

** با اقدامات اورژانسی نمی توان اشتغال مولد ایجاد کرد

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، ایجاد اشتغال مولد را یکی از مهمترین اولویت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و حتی امنیتی ذکر کرد و گفت: ایجاد اشتغال مولد در بخش های واقعی می تواند منشا اثراتی مثبت مانند کاهش فشار های سنگین بودجه ای، رشد اقتصادی پایدار، کاهش نابرابری های اجتماعی و ارتقای رضایت عمومی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه با اقدامات اورژانسی نمی توان اشتغال مولد ایجاد کرد، ادامه داد: در این راستا، سیاستگزاری ها باید مبتنی بر ایجاد مشاغل مفید و مولد باشد.

شافعی همچنین تاکید کرد که سیاست های اشتغال زایی نباید به سمت توزیع پول حرکت کند.

[ad_2]

Source link