[ad_1]

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا دلیری چهارشنبه شب در همایش پیش رویداد استارت‌ آپ‌ ویکند پسته در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان تاکید کرد: نباید محصولات مس، پسته و زعفران را با بسته بندی و خام فروشی به خارج از کشور صادر کرد.

وی اظهار کرد: رفسنجان، مهد تولید پسته در دنیا است پس باید مراکز و کارخانه های تولید محصولات پسته با استفاده از علم و دانش و فناوری در این شهرستان ایجاد شود.

معاون توسعه مدیریت جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: باید دانشجویان را به تفکر وادار کرد تا در این زمینه فرمول هایی را کشف و به اجرا درآورند.

وی ادامه داد: از پوست نرم و سخت پسته و از مغز آن می توان محصولاتی از جمله اسانس پسته، دارو، کربن، کره و شکلات، حلوای پسته و غیره تولید کرد و به مرحله انبوه سازی رساند و این محصولات را نه تنها به مصرف داخل برسانیم بلکه به خارج از کشور هم صادر کرد.

دلیری بیان کرد: همه اجزای پسته را می توان فرآوری کرد و ارزش غذایی و دارویی این محصول بسیار بالا است لذا نباید این محصول را که تولید ایران است به صورت فله و خام به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی تاکید کرد: محصول پسته در سایر کشورها فراوری و با برندهای خارجی و با ارزش افزوده بالا به فروش می رسد.

وی ادامه داد: همچنین محصول زعفران در انواع و اقسام محصولات غذایی و آرایشی کاربرد دارد لذا این محصول و مس را نیز می توان با فکر و اندیشه و دانش فرآوری کرد و به افزایش و رونق اقتصاد کشور کمک کرد.

دلیری عنوان کرد: اقتصا باید توسط بخش خصوصی مدیریت شود منابع دولتی فقط زیرساخت را فراهم می سازد.

وی با اشاره به وجود بیش از پنج میلیون دانشجو در کشور اظهار کرد: جایگاه ما در بحث تولید علم برجسته است و رتبه شانزدهم در دنیا را دارا هستیم.

معاون توسعه مدیریت جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: نیروی انسانی می تواند در رونق و شکوفایی اقتصاد کشور اثر گذار باشد باید از علم برای زندگی بهتر مردم بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود خاطرنشان کرد: این محصول به صورت خام به سایر کشورها عرضه می شود لذا از علم و تفکرات دانشجویان نخبه و برتر می توان در راستای فرآوری این محصول و ایجاد ارزش افزوده بالا استفاده کرد.

معاون توسعه مدیریت جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به وجود سه هزار و ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور بیان کرد: بیش از سه هزار استارت آپ در زمینه های مختلف و ۵۰ مرکز نوآوری در کشور راه اندازی شد و در کهنوج و جیرفت هم ایده پردازی در حال صورت گرفتن است.

وی یادآور شد: در ابتدای سال ۲۰۱۴ ایران در زمینه تولید علم جایگاه اول منطقه و جایگاه ۱۵ دنیا را داشت و این افتخاری برای ملت ایران است که فرزندانی توانمند در حوزه علم تربیت و به عرصه جهانی تقدیم می کند.

** حمایت دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان از ایده های فرآوری، فروش و تجارت پسته

دبیر نخستین استارت‌ آپ ‌ویکند پسته شهرستان رفسنجان نیز گفت: هدف اصلی برگزاری استارت آپ ویکند پسته شناسایی ایده‌ ها در زمینه فرآوری، فروش و تجارت پسته است.

حسین کاظمی بیان کرد: دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان از این ایده‌ ها حمایت می کند تا به کسب و کارهای ارزشمند تبدیل شوند.

وی افزود: از ۱۵ تا ۱۸ اسفند ماه نمایشگاه فرآورده‌ های پسته ‌ای خانگی نیز برگزار می‌ شود و اهمیت آن این است که ما مزیت نسبی داریم، زیرا میراث فرهنگی غنی در تولید فرآورده‌های پسته ‌ای وجود دارد از جمله اینکه در خانواده‌ها این محصولات مصرف می‌ شود، امکان تجاری ‌سازی این محصولات وجود دارد و این فرآورده‌ها می تواند برای اشتغالزایی بستر مناسبی باشد.

کاظمی بیان کرد: فرآورده‌های خانگی پسته به دلیل ماهیت نوآورانه‌ ای که دارند، می‌توانند با صنایع دیگر پسته از جمله بسته ‌بندی رقابت کنند.

وی اظهار کرد: در این پیش ‌رویدادی که امروز برگزار شد در مورد بازار پسته، چشم‌انداز تجارت پسته ایران و جهان، وضعیت صادرات، چشم‌انداز آینده، مشکلات و راه‌ حل‌ها، حلقه‌های سودآور و اینکه در زنجیره تولید و ارزش پسته چه کسب و کارهایی سودآور است، بحث می‌شود.

کاظمی بیان کرد: ایده های برتر در زمینه فرآوری، فروش و صادرات پسته در استارت آپ ویکند پسته (۱۶ تا ۱۸ اسفند ) معرفی خواهند شد.

وی عنوان کرد: در مرکز رشد دانشگاه ولیعصر رفسنجان ۳۳ شرکت فعال است که ۱۶ شرکت به مرحله رشد و ۱۷ شرکت به مرحله پیش ‌رشد رسیده اند، هدف و کارایی مرکز رشد این است که ایده‌های خام و اولیه را دریافت، استعدادها را شناسایی و تبدیل به کسب و کارهای ارزشمند کرد تا برای پیشرفت در بازار رقابت ‌کنند.

[ad_2]

Source link