جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  صنعت برق به دنبال خاموشی صفر در تابستان 98 / چند هزار مگاوات کمبود داریم؟- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار اقتصادی روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، خاموشی‌های تابستان سال 97 که در پی افزایش افسارگسیخته مصرف و پیشی گرفتن تقاضای مصرف برق از سقف عملی تولید رخ داد، مشکلات متعددی را برای مردم چه در بخش خانگی و چه در بخش تجاری و صنعت به وجود آورد.

  «محمودرضا حقی فام» معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر و سخنگوی صنعت برق ایران با حضور در روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری در خصوص شرایط پیش آمده در تابستان سال 97 که منجر به بروز خاموشی‌های متعدد در دو ماه تیر و مرداد شد و همچنین برنامه‌های مجموعه صنعت برق کشور برای جلوگیری از تکرار این خاموشی‌ها در تابستان 98 پاسخگوی سوالات خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس بود. مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: در خصوص خاموشی‌های تابستان 97 بفرمائید. چه اتفاقی افتاد؟ آیا مجموعه وزارت نیرو غافل‌گیر شد یا برای مدیران مسئول صنعت برق کشور قابل پیش‌بینی بود که با کمبود برق و خاموشی‌ها مواجه می‌شویم؟

  حقی فام: در ابتدای تابستان سال جاری گزارشی را منتشر کرده بودیم که احتمالا با افزایش شدید مصرف مواجه می شویم و با توجه به اینکه کاهش میزان تولید برق در نیروگاه های برق آبی هم قابل پیش بینی بود و از طرفی دیگر اتفاقاتی که در ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی ما رخ می داد، به هر حال برخی نیروگاه‌های حرارتی ما سن بسیار بالایی دارند که امکان از مدار خارج شدن این نیروگاه‌ها هم بود که بعضا در تابستان نیز این اتفاقات رخ می‌داد، بنابراین شرایط را تا حدودی با توجه به تمامی این مسائل پیش‌بینی کرده بودیم؛ اما علی‌رغم اینکه پیش‌بینی کرده بودیم، انتظار داشتیم که شاید مصرف برق کنترل شود و اگر مصرف کنترل می‌شد می توانستیم شرایط را به صورت سر به سر مدیریت کرده و بدون بروز این خاموشی هایی که شاهد بودیم از تابستان عبور کنیم.

  اتفاقی که افتاد این بود که یک موج گرمای بسیار شدیدی در یک بازه زمانی در کشور حاکم شد. اگر شمال و جنوب کشور همزمان گرم نشود، افزایش بار سراسری را به دنبال نخواهد داشت. مثلا در سال گذشته اینگونه اتفاق افتاد و در طی دو سه سال اخیر نیز این شانس را آورده بودیم که شمال و جنوب کشور همزمان با گرمای شدید مواجه نشوند؛ اما امسال هم با کمبود منابع آبی مواجه شدیم و هم شدت مصرف در مجموع زیاد بود و هم اینکه گرمایی که در چند هفته در کشور حاکم شد به صورت همه گیر در سطح کشور بود، به طوری که هم در شمال و هم در جنوب کشور با استقرار هوای گرم، با شدت مصرف برق و افزایش بار شبکه مواجه شدیم. این همزمانی استقرار هوای گرم در شمال و جنوب کشور موجب افزایش بار سراسری شبکه برق شد. این همزمانی علاوه بر روز، حتی از نظر ساعت نیز رخ داد و موجب شد تا در روزهای اول تا اندازه 2000 تا 2500 مگاوات با کمبود تولید برق نسبت به نیاز مصرف مواجه شویم.

  خاموشی‌ها را پیش‌بینی کرده بودیم اما امیدوار بودیم شرایط آب‌وهوایی به گونه‌ای دیگر رقم بخورد

   

  این 2000 تا 2500 مگاوات کسری برق طبیعتا باعث بروز خاموشی های گسترده در کشور می شد که ما تلاش کردیم با استفاده از تمامی پتانسیل های مدیریت مصرف، شرایط را کنترل کنیم. در این خصوص از تمامی پتانسیل‌های مدیریت مصرف به‌خصوص صنایع بهره گرفتیم اما کفایت نکرد و مجبور شدیم به سمت روش هایی برویم که روش‌های اضطراری مثل تغییر ساعات اداری و امثالهم بود تا حدی که به مجموعه های دولتی فشارهای حداکثری را وارد کردیم ولی باز با توجه به این افزایش بار، علی رغم تمامی تلاش ها در مدیریت مصرف، کنترل بار مشترکان دولتی و غیره، بخشی از خاموشی‌ها هم به مردم تحمیل شد.

  در مجموع در جواب این سوال باید بگویم که ما تا حدودی پیش بینی شرایط را داشتیم اما امیدوار بودیم شرایط آب و هوایی به گونه‌ای رقم بخورد که شاهد بروز گرمای همزمان هوا در بخش های مختلف کشور و به تبع آن افزایش بار سراسری شبکه نباشیم که این مسئله عملا برعکس رخ داد و با بروز گرمای همه‌گیر و طولانی مدت، شرایط سخت شد. با این وجود با تمهیداتی که صنعت برق در حوزه های مختلف داشت و کمکی که مردم در بخش های مختلف کردند ما این میزان خاموشی را در حداقل زمان توانستیم برطرف کنیم.

  * خاموشی طبیعتا جزو برنامه‌های مدیریت مصرف ما نبود

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: ظرفیت عملی تولید برق ما در ساعات پیک تابستان امسال 52 هزار و 800 مگاوات بود و مقدار پیکی که با وجود تمامی تلاش‌ها و مدیریت‌های مختلف بروز کرد، 57 هزار مگاوات بود. اگر مدیریت‌ها اعمال نمی‌شد و مردم به صورت آزاد به مصرف برق می‌پرداختند، پیک به چقدر می‌رسید؟

  حقی فام: ما طبق آخرین آماری که داریم، چیزی در حدود 900 مگاوات در بخش بار صنایع عمده توانستیم مدیریت انجام دهیم و چیزی نزدیک به 4200 مگاوات در مجموعه توزیع و فوق توزیع، که این دو شامل اکثر برنامه‌های ما از قبیل خانگی، تجاری و … بود. اگر این حداقل 5000 مگاوات به میزان مصرف در زمان پیک تابستان اضافه می شد، در واقع مفهوم آن این بود که ما باید به آن 57 هزار مگاوات پیک مصرف رخ داده، چیزی در حدود 5000 مگاوات که در بخش مدیریت مصرف کم شد را اضافه می کردیم و نزدیک به 62 هزار مگاوات ثبت پیک مصرف را شاهد بودیم.

  به عبارتی اگر ما برنامه های مدیریت مصرف را اجرا نمی کردیم، نیاز ما در شبکه سراسری به 61 هزار مگاوات تا 62 هزار مگاوات افزایش پیدا می کرد. ما عملا این مقدار را با مدیریت مصرف به میزان 5000 مگاوات کاهش دادیم. البته این میزان مدیریت مصرف به هیچ وجه به معنای اعمال خاموشی نبود، بلکه با کنترل بار شبکه، در جهت کاهش بروز خاموشی ها اقدام کردیم.

  در بهترین وضعیت توانستیم چیزی در حدود 52 هزار و 800 مگاوات تا 53 هزار مگاوات تولید کنیم و اختلاف آن با میزان مصرف ثبت شده در زمان پیک، به عنوان خاموشی اجباری به صنایع و امثالهم تحمیل شد. این میزان خاموشی طبیعتا جزو برنامه‌های مدیریت مصرف ما نبود. خاموشی هایی بود که ما حتما بایستی جلوی بروز آنرا بگیریم اما در خصوص مدیریت مصرف، چون برنامه های تشویق محور اختیاری بود، علاقه‌مندیم تا آنرا توسعه دهیم و هرآنچه بتوانیم از برنامه های مدیریت مصرف برای پیک سایی استفاده می کنیم.

  * پیش بینی افزایش 3000 تا 3500 مگاوات رشد مصرف برق در تابستان 98

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: پیش بینی برای نیاز مصرف تابستان سال آینده چقدر است؟

  حقی فام: تقریبا در سالهای مختلف، به ویژه در 10 سال اخیر، ما سالانه به طور متوسط 5 درصد افزایش مصرف برق را داشتیم. البته سال قبل این میزان رشد مصرف کمتر از 5 درصد بود، به خاطر اینکه عملا ما کنترل‌های خیلی سختگیرانه‌ای را انجام دادیم. اگر 5 درصد را به عنوان میزان رشد متوسط سالانه مصرف برق کشور لحاظ کنیم و میزان پیک تابستان سال جاری را 57 هزار مگاوات در نظر بگیریم، انتظارمان این است که 3000 تا 3500 مگاوات افزایش مصرف را در زمان پیک داشته باشیم و نیاز مصرف برق ما در زمان پیک تابستان 98 به حدود 60 هزار مگاوات تا 61 هزار مگاوات برسد. معنی آن این است که اگر این اتفاق بیفتد و آن کمبود نیروی تولیدی که به ازای آن خاموشی دادیم را در نظر بگیریم، این گپ و فاصله را باید با به مدار آوردن نیروگاه های جدید و یا اعمال برنامه های جدید مدیریت مصرف علاوه بر برنامه های قبلی مدیریت مصرف پوشش دهیم.

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: خاموشی های امسال چقدر بود؟

  حقی فام: چیزی در حدود 3000 مگاوات تا 4000 مگاوات در برخی روزها خاموشی داشتیم، البته برخی روزها هم این مقدار بیشتر بود. مثلا در روزهایی حتی تا 5000 مگاوات هم خاموشی داشتیم. خاموشی ها فقط از دیدگاه تولید نبود. گاهی از نظر تولید مشکلی نداشتیم، اما خاموشی هایی به خاطر مشکل شبکه داشتیم. اگر 5000 تا 5500 مگاوات را در بخش میزان خاموشی ها در زمان پیک تابستان 97 لحاظ کنیم و 3000 تا 3500 مگاوات افزایش بار را برای سال آینده درنظر بگیریم، مفهوم این قضیه این است که برای اینکه رزروی هم داشته باشیم باید امسال از پیک تابستانی که گذشت تا خردادماه سال آینده به میزان 9000 مگاوات تا 10 هزار مگاوات برنامه ریزی کنیم. برای این موضوع، این برنامه 098 که طراحی شد، مبین این قضیه بود که برنامه های مدیریت مصرف قبلی سرجای خود، دوباره ادامه یابد و علاوه بر آن، بیشتر از 5000 مگاوات را در بخش نیروگاهی افزایش ظرفیت تولید برق داشته باشیم و چیزی در حدود 3000 مگاوات تا 3500 مگاوات در قالب برنامه های 098 اعمال کنیم و کاهش مصرف را رقم بزنیم که نزدیک 8500 تا 9000 مگاوات را بتوانیم پوشش دهیم تا اگر حتی واحدهای نیروگاه های برق آبی ما در سال آینده وضعیتی مشابه سال جاری از نظر کم باری داشته باشند، اگر ما بتوانیم نزدیک به 8000 مگاوات تا 8500 مگاوات بار را با افزایش تولید و کاهش مصرف پوشش دهیم، امیدواریم که سال آینده با وجود افزایش 5 درصدی نیاز مصرف برق، ما بتوانیم بدون خاموشی در شبکه برق عمل کنیم.

  اگر 5000 تا 5500 مگاوات را در بخش میزان خاموشی ها در زمان پیک سال 97 لحاظ کنیم و 3000 تا 3500 مگاوات افزایش بار را برای سال آینده درنظر بگیریم، مفهوم این قضیه این است که برای اینکه رزروی هم داشته باشیم باید امسال از پیک تابستانی که گذشت تا خردادماه سال آینده به میزان 9000 مگاوات تا 10 هزار مگاوات برنامه ریزی کنیم.

   

   

   

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: معنای 098 به معنای خاموشی صفر است؟

  حقی فام: در برنامه های استراتژیک، ما یک هدف والا را برای خودمان انتخاب می کنیم و هدف والای صنعت برق هم این است که خاموشی ندهند و این هدف واقعی ما است که روی آن برنامه ریزی کرده ایم. مطمئنا اگر هم برنامه های خود ما برای مدیریت مصرف و هم برنامه هایی که خود مردم در بخش مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف اعمال می کنند و در آن نقش خواهند داشت، دست به دست هم دهند و اجرایی شوند، ان‌شاءالله در سال 98 خاموشی که ناشی از کمبود تولید و امثالهم باشد نخواهیم داشت. البته خاموشی های عادی که ممکن است هم‌اکنون در میانه زمستان هم باشد و ناشی از اتفاقات و یا مسائل فنی کوچک و موردی است ممکن است باشد.

  * جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف برق، راهکار قطعی جلوگیری از خاموشی‌ها

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: یعنی باز می توانیم بگوییم علی رغم تمامی تلاش‌ها، تحقق خاموشی های صفر در تابستان سال 98 منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق است؟ یعنی ممکن است هرچه شما و همکارانتان تلاش کنید، باز هم اگر مصرف بی رویه باشد، باز شاهد بروز خاموشی هایی باشیم؟

  حقی فام: بله، قطعا همینطور است. واقعیت این است که ما یک نظام سوبسیدی تأمین انرژی برق را داریم. مفهوم قضیه این است که صنعت برق کشور به عنوان یک تجارت سودآور نیست، چرا که اگر سودآور بود می گفتیم هرچه قدر در این تجارت، کالا مصرف شود به نفع ماست و اگر این اتفاق می افتاد هرچه قدر مصرف برق صورت می گرفت پول واقعی مصرف آن پرداخت می شد و این پول هم صرف احداث نیروگاه و شبکه می شد. جدا از این مبحث که از نظر ملی این نوع نگرش هم درست نیست اما وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد این است که ما از نظر منابع در فشاریم و طبیعتا سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی را نمی توانیم با دست باز انجام دهیم.

  اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می گیرند و باز هم دچار خاموشی هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد. به همین خاطر وزیر محترم نیرو هم از زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتند بارها و بارها تأکید کردند که سیاست ما توسعه منطقی تولید، انتقال و توزیع در کنار توسعه روش های مدیریت مصرف است. وزیر محترم نیرو بحثی را مطرح می کنند که ما روی اقتصاد رفتاری هم کار کنیم و مردم بتوانند به خصوص در بخش خانگی، رفتار خودشان را در مصرف انرژی تبدیل به یک رفتار منطقی و اقتصادی کنند. در واقع بخش های خانگی، صنعتی و تجاری در مدیریت اصلاح الگوی مصرف و مدیریت بار شبکه مشارکت کنند و وزارت نیرو نیز طبیعتاً افزایش تولید را به عنوان یک برنامه مهم خود در نظر دارد.

  انتهای پیام/

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز