سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  شرم آور است ما برای اینها نماز میت بخوانیم! / چرا خیر و برکت در کسب و کارها کم شده؟

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ،دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان:
  اللهمّ قوّنی فیهِ علی إقامَةِ أمْرِکَ
  خدایا نیرومندم نما در آن روز به‌پاداشتن دستور فرمانت
  واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکْرِکَ
  و بچشان در آن شیرینی یادت را
  وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکْرَکَ بِکَرَمِکَ
  و مهیا کن مرا در آن روز برای انجام سپاسگزاریت به کـرم خودت
  واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْکَ وسِتْرِکَ
  و مهیا کن مرا در ن روز برای انجام سپاسگزاریت به کـرم خودت
  یـا أبْصَرَ النّاظرین
  ای بیناترین بینایان
  بیان چند نکته درباره فرازهای دعا:
  ** خدایا من عرضه ترک گناه ندارم
  یکی از اشتباهات بزرگ بشر این است که همه چیز را با قدرت علمی و سطح فهم خود قیاس می کند. وقتی صحبت از قوت می شود فقط قوت زور و بازو و جسم را می تواند تصور کند. در دعای روز چهارم می فرماید خدایا قدرت اقامه عبادت به ما بده. اطاعت و عبادت هم قدرت می خواهد اما نه قوت و قدرت بازو و جسم. اتفاقا مومنین اغلب از نر جسمی نحیف هستند و در خطبه حمّام نیز مولای مقیان به این مساله اشاره می نماید.
  امام سجاد به درگاه خدا دعا می کند که خدایا ما را در اطاعت خودت یاری کن، بعد می فرماید “بکف الجوارح عن معاصیک” یعنی خدایا اگر من بخواهم به گناه آلوده نشوم خودم به تنهایی نمی توانم، عرضه اش را ندارم، خودت باید یاری ام کنی. البته برای انجام دادن هر امری نیاز به نیرو و قوه الهی داریم چرا که “لَا حَولَ و لا قُوَّةَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظِیم” هیچ نیرو و قوتی مگر (از طرف) خداوند بلند مرتبه و بزرگ نیست.
  ** تفاوت معنادار نماز خواندن پیرمرد مشهدی و جوان های تهرانی!
  آیت الله مجتهدی نقل می کردند سالها پیش در مشهد پیرمردی بود بالای صد سال عمر داشت ولی نمازهایش را ایستاده می خواند! همان پیرمرد یک بار سبک را به زور بر می‌داشت! در نقطه مقابل در همین تهران امروز خیلی افراد هستند که در طول روز برای چند سکه درآمد بیشتر چندین و چند بار بالا و پایین می روند و دولا و راست می شوند و زمین و زمان را بهم می دوزند اما توان و قوت خواندن دو رکعت نماز را ندارند! یا نمی خوانند یا روی صندلی می نشینند! اینجاست که معلوم می شود قوت عبادت با قدرت جسم متفاوت است.
  در حالات مولای متقیان نیز چنین مساله ای را نقل می کنند. درب خیبر را بیش از بیست مرد لازم بود تا از جای برکنند ولی حضرت یک تنه جابجا کرد. اما همان امام روزی در شکستن یک جسم بسیار ساده تر موفق نبود. پرسیدند آقا آن درب خیبر چه بود، این چیست!؟ حضرت فرمودند: آن به قوه روحانی بود و این به قوه جسمانی. (بحار الانوار، ج: 21 ص: 26) در دعای کمیل هم همین را از خدا می خواهیم: «قَوّ عَلی خِدمَتِکَ جَوارحی».
  ** چرا خیر و برکت کم در کسب  و کارها کم شده؟
  گذشته ها مردم به تفاوت قوت عبادت و قدرت جسم واقف بودند. می دانستند همه چیز در تلاش جسمی و زور بازو و پول خلاصه نمی شود. می دانستند مفاهیمی مانند برکت و رزق و روزی معنایی ماورای این مفاهیم مادی دارند. سر اذان هرچقدر هم کسبشان رونق داشت مغازه را تعطیل می کردند. بعد از نماز صبح عبادت و ذکرشان به راه بود و خروس خوان کرکره مغازه را بالا می دادند. مهم نبود که صبح اول وقت کار هست یا نه، به سحرخیزی و برکت در اول صبح اعتقاد داشتند. دعا و زیارتشان ترک نمی شد. الان ما چگونه ایم!؟ اینگونه رفتارهای گذشتگان ما کاملا مبنای دینی داشت. پيامبر صلى الله عليه و آله می فرمایند: «در پى روزى و نيازها، سحر خيز باشيد؛ چرا كه حركت در آغاز روز، [مايه] بركت و پيروزى است.» از این دست روایات در کتب دینی فراوان یافت می شود اما کمتر کسی در روزگار کنونی به آن عامل است و نتیجه آن هم جز بی برکتی در کسب و کارها نیست.
  ** شکر چشم و گوش سالم چگونه است؟
   در دعای این روز از خدا می خواهیم که به کرمش  به ما توفیق اداء شکرش را بدهد. یک نکته در باره شکر باید مورد توجه قرار بگیرد که شکر زبانی پایین ترین مرتبه شکر است. اما شکر عملی چگونه است؟ شکر عملی این است که نعمت هایی که خداوند تبارک و تعالی به من داده است را درست و بجا مصرف کنیم؛ در مسیر طاعت و بندگی‌اش استفاده کنیم نه در راه معصیت و نافرمانی. برای مثال اینکه چشم به نامحرم نگاه نکند شکر چشم  است؛ اگر  گوش از آواز حرام و غیبت دوری بکند، شکر گوش سالم است؛ زبان  هم اگر غیبت نکند شکر زبان است.
  ** شرم آور است ما برای اینها نماز میت بخوانیم!
  در ابتدای این دعا نکته ای در خصوص اقامه عبادت مطرح شد. از خدا می خواهیم خدایا به ما قدرت اقامهعبادتت را بده. انجام دادن عبادت غیر از اقامه آن است. همانگونه که خواندن نماز با اقامه آن متفاوت است. قرآن می فرماید نماز را اقامه کنید. اقامه کردن امر خدا یعنی به پا داشتن اوامر او. یعنی هر چه تو بیان فرمودی، من بتوانم در راه آن قدم بزنم. یک موقع طوری نباشد که دشمن بیاید، بگویم: من به کار خودم مشغولم. یکی از اقامه های امر، همین امر به معروف و نهی از منکر است. اینکار هم قوت روحی می خواهد نه قدرت جسمی. اقامه به معنای ساده اش این می شود که اینکار باید حتماً انجام شود و چون و چرا در آن نباشد. ضمنا اقامه یعنی برپا داشتن در جامعه. مثل نماز جماعت که مصداق بارز اقامه نماز است.
  آیت الله قرهی نقل می کنند که محضر آیت الله العظمی بهاء الدّینی بودیم. گفتند: آقا! چند تا شهید آورده‌اند شما نزد این ابدان مطهر بیایید، برای این‌ها را نماز و دعایی بخوانید. ایشان گریه کردند، اشک ریختند، گفتند: چه می‌گویید؟! ما یک عمر است فقط داریم می خوانیم، این‌ها اقامه نماز کردند! بعد فرمودند: شرم‌آور است که حتّی ما بر این‌ها نماز میّت بخوانیم. نماز میّت را باید کسی که خودش اقامه می‌کند، حضرت حجّت (عجّل اللّه تعالي فرجه الشّريف) بر این‌ها بخواند.
  این اقامه کردن است. ما فقط داریم قرائت نماز می‌کنیم. اقامه صیام، اقامه صلوه، اقامه زکات چیست، این‌ها یک بحث دیگری دارد. پس یک معنی اقامه هم بدانید که این‌طور نیست که یعنی من امر تو را الآن اطاعت کردم و روزه گرفتم، اقامه روزه مهم است.

  علی تبریزی؛ پژوهشگر دینی

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز