سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

سیاهه تجاری
سیاهه تجاری

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  سیاهه تجاری چیست؟ ساختار و الگو و پیش نیازهای صادرات {راهنمای 2021}

  image_pdfimage_print

  در این مقاله از سایت گروه تجاری ققنوس به تمام اطلاعاتی که لازم است درباره سیاهه تجاری، فرمت و تکمیل درست آن و همین طور سیاهه مقدماتی بدانید اشاره کرده ایم.

  منظور از سیاهه تجاری چیست؟

  در دنیای تجارت، سیاهه تجاری به یک مدرک مهم گفته می شود که صادر کننده برای واردات کالا و اجناس باید آن را ارائه کند. خریدار یا وارد کننده با استفاده از سیاهه تجاری – و دیگر مدارک لازم برای حمل و نقل – می تواند کارهای لازم در گمرک کشور وارد کننده را انجام دهد.

  سیاهه تجاری شامل اطلاعات مهمی از قبیل حمل و نقل برای خریداران، فورواردرهای حمل و نقل، گمرک، کارگزاران و بانک ها می باشد. دریافت سیاهه تجاری برای تمام حمل و نقل های هوایی و دریایی ضروری است.

  بنابراین اگر صادر کننده قصد صادرات کالا به شیوه هوایی از طریق FedEx یا DHL را دارد، باید سیاهه تجاری FedEx یا DHL را ارائه کند.

  نکته ای که قابل توجه است، عدم اشاره به مالیات در سیاهه های تجاری است زیرا مالیات های داخلی به نقل و انتقالات جهانی اطلاق نمی شود.

  از همین رو، صادر کننده باید تمام اطلاعات ضروری را در قالب درست ارائه کند تا وارد کننده در گمرک با مشکل مواجه نشود.

  بیشتر بخوانید: واردات از چین ؛ حمل دریایی یا هوایی؟ {راهنمای جامع 2021}

  صادرات و واردات

  قالب سیاهه تجاری

  در تمام سیاهه های تجاری برای حمل و نقل و واردات باید این اطلاعات و جزییات وارد شده باشد:

  • نام، آدرس و اطلاعات تماس شرکت صادر کننده.
  • نام، آدرس و اطلاعات تماس شرکت وارد کننده.
  • اگر وارد کننده، گیرنده اصلی مرسوله نیست باید اطلاعات خریدار ذکر شود.
  • شیوه ارسال کالا {به صورت زمینی، ریلی، هوایی یا دریایی}.
  • نوع محموله {FCL، LCL، breakbulk و شیوه های دیگر}.
  • نام بندرگاه و شماره سفر دریایی.
  • اسامی بندرگاه هایی که تخلیه و بارگیری بار در آن ها صورت گرفته و همین طور، بندرگاه مقصد.
  • تاریخ و شماره سیاهه تجاری.
  • شماره بارنامه، شماره بیمه نامه دریایی و شماره اعتبار نامه.
  • نام کشور مبدا
  • نام کشور مقصد.
  • شرایط و شیوه های پرداخت {اختیاری}.

  علاوه بر اطلاعات بالا که ذکر آن ها در سیاهه تجاری ضروری است، باید به جزییات کالا نیز اشاره شود. به عبارتی باید به تعداد کالا، نوع واحد، قیمت، ارز رایج و کد HS/ کد HSN و مشخصات کالا، اشاره شده باشد.

  فراموش نکنید که شرایط معامله یا توافق صورت گرفته میان طرفین نیز باید ذکر شود. در پایان سیاهه تجاری باید نام، تاریخ و امضا نماینده شرکت قرار داشته باشد.

  بیشتر بخوانید: با این 9 استراتژی هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهید!

  سیاهه مقدماتی

  گرد آوری اسناد ضروری برای سیاهه تجاری

  معمولا ارسال کنندگان کالا ترجیح می دهد که اطلاعات سیاهه تجاری را با ورد یا اکسل به اشتراک بگذارند. اما نباید فراموش کرد که امکان دارد بعضی از اطلاعات ضروری در این ابزارها از قلم افتاده و در نهایت منجر به تاخیر در ارائه اسناد ضروری به ساختمان واردات کشور مورد نظر شود که برای فرد هزینه های زیادی به همراه خواهد داشت.

  علاوه بر این، استفاده از این ابزارها منجر به سردرگمی خریداران و فورواردرهای حمل و نقل می شود؛ در نهایت فرد باید جریمه و هزینه ناشی از تاخیر در تخلیه کشتی را پرداخت کند.

  صادر کنندگان می توانند از ابزاری مانند InoDocs استفاده کنند. با کمک این ابزارها می توان فهرست بسته بندی و دیگر مدارک ضروری برای حمل و نقل را گرد آوری کرد.

  بیشتر این الگوها براساس توصیه های کلیدی انگلستان در زمینه مدارک تجاری تنظیم شده است. استفاده از این ابزارها باعث می شود که از ارائه تمام مدارک تجاری اطمینان حاصل کرد و تمام مدارک را بدون هیچ گونه مشکل ارائه کرد؛ البته دیگر مشکلی در تخلیه کشتی نیز به وجود نخواهد آمد.

  بهترین راه موجود، اتکا کردن بر سیاهه تجاری از پیش تکمیل شده آنلاین است. می توانید سیاهه های تجاری کامل را از طریق کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا {ECE} دریافت کنید. البته شرکت های حمل و نقل بزرگ و بین المللی مانند FedEx و UPS نیز این خدمت را ارائه می کنند.

  بیشتر بخوانید: حمل و نقل FCL ؛ اصول حمل و نقل، کانتینرها و هزینه ها {راهنمای جامع}

  تفاوت های میان سیاهه تجاری و سیاهه مقدماتی

  معمولا در حوزه تجارت این سوال پیش می آید که چه تفاوتی میان سیاهه تجاری و سیاهه مقدماتی وجود دارد.

  سیاهه مقدماتی در فرایند پیش از ارسال کالا لازم می شود و به طور کلی به مشتری می گوید که با توجه به جزییات نقل و انتقال از جمله هزینه، کیفیت و کمیت کالا، شیوه پرداخت، شرایط ارسال کالا و…، باید انتظار چه مواردی را داشته باشد. به عبارت دیگر، در سیاهه مقدماتی به ضوابط فروش اشاره می شود اما در آن به پرداخت هزینه اشاره نمی شود.

  اما از طرف دیگر، سیاهه تجاری در فرایند بعد از ارسال کالا لازم می شود. به واسطه سیاهه تجاری می توان برای دریافت هزینه کالاهای به فروش رسانده شده درخواست کرد.

  باید مقدار هزینه قابل پرداخت در سیاهه تجاری ذکر شود و اطلاعات فروشنده، خریدار، مقصد مرسوله، شیوه ارسال کالا، حساب بانکی فعلی، فورواردر حمل و نقل، کد HS کالا، قیمت کالا، شرایط پرداخت و نقل و انتقال پول آورده شود.

  بیشتر بخوانید: چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

  سیاهه تجاری و سیاهه مقدماتی

  الگو سیاهه تجاری

  تکمیل صحیح سیاهه تجاری

  به یاد داشته باشید که هیچ گونه قالب ویژه برای سیاهه تجاری وجود ندارد اما در عین حال باید به تمام جزییات پایه ای {و مهم} درباره نقل و انتقال اشاره شده باشد.

  سیاهه تجاری را به دقت تکمیل کنید. ID مالیات، جزییات آدرس و جزییات گیرنده حتما در سیاهه تجاری آورده شود؛ اگر گیرنده یا ارسال کننده فرد {و نه شرکت} است، ID مالیات همان شماره امنیت ملی یا شماره شناسایی می باشد.

  در پایان اطمینان حاصل کنید که تمام ستون های ضروری تکمیل شود.

  بیشتر بخوانید: سورسینگ کالا از چین – 5 فاکتور قابل توجه {راهنمای 2021}

  سخن آخر

  سیاهه تجاری یک مدرک ضروری برای تکمیل فرایند واردات و صادرات کالا است که عدم ارائه آن با پرداخت جریمه و دیگر هزینه های سنگین همراه خواهد بود.

  از این رو، توصیه می شود که برای تهیه این مدارک حتما با شرکت های مرتبط در این زمینه مشورت کنید تا بدین صورت از خطرات موجود در این حوزه در امان بمانید.

  گروه تجاری ققنوس

  شرکت بازرگانی بین المللی و خدمات حمل بار هوایی ققنوس تجارت خاورمیانه با نام تجاری گروه تجاری ققنوس با بیش از 8 سال سابقه فعالیت در حوزه تجارت خارجی و حمل و نقل بین المللی اعم از هوایی، دریایی و زمینی و سایر خدمات نظیر ترخیص کالا، حوالجات ارزی، خرید از سایت های خارجی، سرویس های درب به درب (DDP)، پست اکسپرس توانسته است میزبان بسیاری از تجار ایرانی و واردکنندگان کالا و صنایع کشور طی این مدت باشد.مشاوره صحیح و حرفه ای ،ضمانت بهترین قیمت و ارائه خدمات پشتیبانی مناسب ضمن ارائه سرویس سه اصل اولیه است که گروه تجاری ققنوس از نخستین روز تاسیس سعی کرده به ان پاینبند باشد و با رعایت این سه اصل توانسته به لطف مشتریان وفادار خود پس از 8 سال فعالیت همچنان اقدام به ارائه خدمات به مشتریان جدید و سابق خود بنماید.

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  1رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  آموزش خرید از ایبی؛ آموزش مراحل ساخت اکانت جدید در سایت ebay

  شرکت ebay از جمله شرکت‌های معتبری است که در حوزه تجارت الکترونیک در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت با راه‌اندازی سایت خرید ایبی امکان مزایده، خرید و فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر ...

  خرید از وب سایت 1688 با استفاده از حساب کاربری تجاری علی پی {2021}

  kjb solution نوعی شیوه پرداخت برون مرزی است که به طور رسمی توسط وب سایت 1688 و علی پی رونمایی شده است....

  در سفر به چین به این 9 نکته توجه داشته باشید {راهنمای جامع 2021}

  در سالیان اخیر شاهد این بوده ایم که کشور چین تلاش های زیادی کرده است تا به قطب تجاری و اقتصادی در سراسر جهان تبدیل شود. جمعیت فعلی چین بیش از یک میلیارد می باشد که روز به روز در حال بیشتر شدن است. این...

  هر چیزی که لازم است درباره حساب کاربری تجاری علی پی بدانید

  برای این که بتوانید هزینه کالا و محصولات خریداری شده از سایت 1688 را پرداخت کنید به حساب کاربری علی پی یا Alipay Business Account نیاز دارید....

  هر چیزی که لازم است درباره پست هوایی چین بدانید {راهنمای 2021}

  پست مرسوله به صورت هوایی یکی از سرویس های ارائه شده از سوی اداره پست چین می باشد. در این شیوه، مرسوله به سه روش به دست مشتری می رسد....

  تائوبائو ؛ چگونه به طور مستقیم از این سایت خرید کنیم؟ راهنمای جامع 2021

  تائوبائو یک وب سایت آنلاین محبوب می باشد که در چین مستقر شده است و امکان دسترسی به تمام کالاها با قیمت های ارزان را برای مشتریان خود فراهم کرده است....

  8 نکته راهبردی جهت کاهش هزینه های حمل و نقل {راهنمای 2021}

  با توجه به راهکارهایی اعم از انتخاب بهترین شیوه حمل و نقل، افزایش اطلاعات خود در زمینه انتقال بار در زنجیره تدارکات و مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، می توانید هزینه های این بخش را کاهش ...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز