جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  سند راهبردی پیگشیری از سیل تدوین می شود

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، ابوالقاسم حسین پور که به همراه یک تیم کارشناسی از سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری برای بررسی علل وقوع سیل به مازندران سفر کرد، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در نوشهر تدوین این سند را مکمل طرح جامع حوضه های آبخیز دانست.
  وی با اعلام این که قرار است این طرح ملی به مدت پنج سال به طور کامل در کشور اجرا شود، افزود: ساختار فرآیند اجرایی این طرح در تمامی استان های کشور شکل پیدا کرده است و هفت گام اساسی برای آن تعریف شده است.
  حسین پور از این رح به عنوان یک ظرفیت سرزمینی یاد کرد و گفت که همه دستگاههای مرتبط ظرفیت های سرزمینی را در این طرح ارائه خواهند داد.
  مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: بررسی ها نشان داده پس از واقعه زلزله ، دومین بلای طبیعی که کشوررا تهدید می کند سیل است و بنابراین اجرای طرح های آبخیزداری جزو نیازهای ضروری است و البته پیشگیری ازاین حادثه فقط برعهده این سازمان نیست همه مسئولان مرتبط باید در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.
  وی با تاکید بر این که امروز یکی از راهکارهای اساسی برای پیشگیری از سیل اجرای کامل طرح مدیریت جامع حوضه های آبخیز است ، استعداد سرزمینی، مشارکت مردم به عنوان نقش محوری و انسجام دستگاههای مرتبط در بعد پیشگیری از سیل را از اهداف این طرح ملی معرفی کرد.
  مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت : هم اکنون این طرح در گستره ای حدود 11 میلیون هکتار در سطح کشور اجرا شده است و طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار است حدود 10 میلیون هکتار دیگر نیز به این میزان سطح افزوده شود.
  حسین پور مشارکت دادن مردم را به عنوان یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح دانست و افزود : ضمن آنکه تاکنون کارگروه هایی هم در فرمانداری ها و استانداری ها در بیشتر استان های و شهرستان های کشور تشکیل شده است .
  این مسئول با اشاره به آنکه حدود 287 حوضه آبخیزداری در قالب برنامه کنترل سیلاب و آبخوانداری پیشگیری از سیل پیش بینی شده است ابراز امیدواری کرد که از محل صندوق توسعه ملی دولت اعتبارات خوبی اختصاص داده و در صدد هستیم تا پایان امسال این طرح را به بهره برداری برسانیم .
  براساس اسناد موجود ، امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در سطح کشور 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شد که سهم غرب مازندران از این میزان حدود 14 میلیارد تومان برای اجرای این طرح در شش حوزه مدیریت آبخیزداری در نظرگرفته شده است .
  وی در مورد سیل اخیر در مازندران بویژه غرب این استان نیز گفت : مازندران طبق بررسی های به عمل آمده از دهه 90 نشان داده که رکوردار سیل در سطح کشور بوده است و برهمین اساس دولت نیز توجه ویژه ای به این استان دارد تا بتواند گام های اساسی برای پیشگیری از این بلای طبیعی در این منطقه بردارد.
  سیلی که در 13 مهرماه امسال در مازندران بویژه غرب این استان جاری شد و به مدت 2 روز نیز ادامه داشت حدود 700 میلیارد تومان به بخش های مختلف مازندران خسارت زد .
  حسین پور افزود : متاسفانه در دوره های گذشته در بعد پیشگیری از سیل گام های اساسی برداشته نشد ولی دراین دولت اعتباراتی که در این بخش پیش بینی شده حدود سه برابر دوره های گذشته بوده است .
  وی اجرای طرح حوضه آبخیزداری به گستره حدود 45 هزار هکتار در منطقه غرب مازندران را به عنوان مصداق روشنی از توجه دولت به این بخش ذکرکرد.
  وی گفت : تاکنون از سطح 600 هزار هکتار عرصه های جنگلی و مرتعی غرب مازندران حدود 90 هزار هکتار طرح آبخیزداری اجرا شده طی 10 سال گذشته اجرا شد و امسال نیز به مدت شش ماه گذشته حدود 45 هزار هکتار اجرا شده ضمن آنکه طرح مطالعاتی حدود 100 هزار هکتار حوزه آبخیزداری نیز برنامه ریزی شده است.
  مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت : با اجرای طرح های آبخیزداری تا حدود زیادی از آثار تخریبی سیل به بخش های مختلف کشور بویژه مازندران کاسته خواهد شد
  حسین پور همچنین در مورد سفر2 روزه اش به همراه تیم کارشناسی از سازمان جنگل ها نیز افزود : این سفر بنا به توصیه رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با هدف بررسی علل و عوامل تشدید سیل بوده است و هم اکنون ظرفیت های آبخیزداری ، آبخوانداری ، ایمن سازی و پیشگیری از سیل در دستور کار این سازمان قرار دارد .
  وی اظهارداشت : روز گذشته ضمن بازدید از حوضه های آبخیز شهرستان های نوشهر و عباس آباد امروز /دوشنبه / نیز از حوضه های آبخیزشهرستان های تنکابن و رامسر بازدید می شود.
  مازندران دارای 2 حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یکی در ساری مرکز این استان و دیگری نیز در نوشهر غرب مازندران است .
  حوزهٔ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعتی بیش از 662هزار هکتار ، معادل 9/27 درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.
  7078 /1602/1654

  انتهای پیام /*

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز