سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  سلطه صنعت چین تا سال ۲۰۳۰ بر جهان

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، برای تقریبا طی سه دهه، اقتصاد چین که توسط صنایع آن به قدرت رسیده است، همین طور به رشد نجومی خود ادامه می دهد. با این حال، در میان این رشد چشمگیر، کاهش های اخیر باعث شده است که متخصصان پیش بینی هایی در مورد شانس صنعت چین برای ادامه رقابت در جهان انجام دهند.

  در حالی که هیچ کس نمی تواند اقتصاد استوار چین را انکار کند، اما مصرف در طول این دوره رشد قابل پیش بینی را تجربه نکرده است. حقیقت این است که این ناکامی تاثیر کمی بر توانایی صنایع چین برای حرکت به سمت خط مقدم دارد. در اینجا ۴ دلیل برای اینکه چرا چین در سال ۲۰۳۰ به یک قدرت تبدیل خواهد شد، آورده شده است:

  زندگی شهری

  همانطور که مراکز شهری چین به رشد خود ادامه می دهند، صنعت چین هم رشد خواهند کرد.

  در طول ۳۰ سال گذشته، جمیعت چین ۵۰۰ میلیون نفر بیشتر شده است. با افزایش جمعیت، تعداد افرادی که در مراکز شهرها زندگی می کنند هم افزایش یافته است. تا سال ۲۰۳۰، حداقل یک میلیارد چینی شهرهای این کشور را اشغال خواهند کرد. این حدود ۷۰ درصد از کل جمعیت چین است.

  افزایش جمعیت، نیاز به مسکن و زیرساخت ها را بیشتر می کند. بنابراین جای تعجب نیست که در شهر های پرجمعیت به تخریب سازه های قدیمی و ناکافی نیاز مبرمی وجود دارد. بعضی کارشناسان معتقدند که به ۴۰ میلیارد مترمربع فضای جدیدی مسکونی و تجاری نیاز است که به معنی تخریب نیمی از تمام ساختارهای فعلی خواهد بود.

  به غیر از رونق ساخت و ساز که ساختمان های جدید را به همراه دارد، چین باید به دنبال بازسازی سیستم های حمل و نقل عمومی خود باشد. این امر به ایجاد بهتر سیستم های حمل و نقل موثرتر با ده‌ها فرودگاه بزرگ نیاز دارد. تمام این موارد به تکونولوژی جدید و محصولات ساختمانی برتر، نوآوری های بالاتر برای حل مساله احتیاج دارد. به نوبه خود این فناوری ها و راه حل های جدید به رونق صنایع جین برای سال های آینده کمک خواهد کرد.

  رونق بیشتر طبقه متوسط

  یکی از قابل توجه ترین تغییرات جمعیتی در چین طی سه دهه گذشته، افزایش طبقه متوسط و قدرت مصرفی آن بوده است. آرامش قوانین کسب و کار توسط دولت چین، میلیون ها نفر از مردم را از فقر بیرون کشیده و به سمت ایجاد یک طبقه متوسط نوظهور سوق داده است. در این دوره جدید، اقتصاد از طریق افزایش مصرف، مصرفی که با نرخ ثابت رشد می کند، حرکت داده شده است.

  به دلیل اینکه این بازار برای نادیده گرفتن بسیار مهم است، صنعت چین راه های جدید برای دسترسی به قدرت خرید پیدا خواهد کرد. تعداد زیادی از طبقه متوسط نوظهور بیرون از مراکز شهرها زندگی می کنند. بنابراین نیاز به مسکن و کالاهای مصرفی ادامه خواهد یافت.

  انقلاب سبز

  این یک راز نیست که چین، یکی از بزرگترین آلوده کننده ها در جهان است. سم و زباله های سمی تولید شده توسط صنایع مختلف چین به مرز هشدار رسیده است. در حقیقت طبق گزارش بانک مرکزی، ۱۷ شهر از ۲۰ شهر آلوده دنیا، در چین قرار دارند. با این حال شاید تعجب کنید که چین در خط مقدم انقلاب سبز انرژی قرار گرفته است.

  این بدرفتاری باعث شده که چین به چمنزارهای سبزتر حرکت کند که باعث ایجاد اثرات موج دار قابل توجهی به دیگر نقاط جهان خواهد شد. راه‌های زیادی برای این مساله وجود دارد. چین در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده انرژی بادی است و انرژی بالایی نسبت به کل ایالات متحده تولید می کند. به همین ترتیب، ظرفیت انرژی خورشیدی چین به تازگی به ۱۸ گیگاوات افزایش یافته که در حال حاضر همتراز با تولید در امریکاست.

  برنامه کپ اند ترید (cap-and-trade) دولت انتشار گازهای گلخانه ای را محدود می کند و شرکت ها با انتشار بیش از میزان تعیین شده جریمه می شوند. با این حال، یک شرکت تولیدکننده می تواند اعتبار باقی مانده خود را به شرکت دیگری که نیاز دارد، بفروشد.

  به این ترتیب چین با ایجاد یک بازار اوراق قرضه سبز، تولیدکنندگان را علاقه مند به استفاده از شیوه هایی برای سبزتر شدن کرده است.

  توانایی استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای اتومبیل ها، هواپیماها و کشتی ها نه تنها باعث حفظ سیاره می شود بلکه به کاهش هزینه های مربوط به حمل و نقل کالا هم کمک می کند.

  با این حال، این منابع تنها به کسب و کار محدود نمی شود. کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و تمایل به زندگی با محیط سبز بیشتر، باعث ایجاد فضاهای سبزتر می شود. در نتیجه نوآوری روش های کارآمد گرمایش و سرمایش فضاهای مسکونی نیز به رشد صنعتی در این بخش ها هم کمک خواهد کرد.

  مهارت صادرات

  برای سال های زیادی، چین مزیت های زیادی برای مهارت صادرات به کشورهای دیگر که به تکنولوژی پیشرفته یا زیرساخت ها نیاز دارند، در نظر گرفته است.

  در حالی که کشورهای شرقی و غربی با یکدیگر همکاری می کنند، اما چین تمرکز خود را براقتصادهای نوظهور مانند کشورهای افریقایی گذاشته است. با این تفکر، جای تعجب نیست که چین هم اکنون مهمترین شریک تجاری آفریقا است.

  به دلیل این تمرکز، شرکت های چند ملیتی در حمایت از تلاش های چین ایستاده اند، آنها به تامین نیازهای اقتصادهای نوظهور تمایل دارند. با این حال، این همکاری به آفریقا ختم نمی شود.

  چین همچنین همکاری با کشورهای حوزه کارآئیب و آسیای مرکزی را فراهم کرده است. با این سرمایه گذاری ها، چین حضور مدام شرکت هایش را تضمین می کند.

  یک شماره جدید

  غلبه چین در صنعت جهان یک اتفاق نیست. دهه‌ها مشاهده و اجرای آرام، او را تبدیل به نیروگاه امروز کرده است.

  کشورهای دیگر مانند هند و برزیل هم برای حضور صنعتی قوی‌تر تا سال ۲۰۳۰ تلاش می کنند. با این حال هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم آنها بتوانند جایگزین چین شوند.

  از سوی دیگر، امریکا به عنوان یک صنعت سنتی قوی باید برای قرار گرفتن در مقام دوم تلاش کند. تمام نشانه‌ها حاکی از این است که چین تا سال ۲۰۳۰ تولید ناخالص داخلی خود را سه برابر خواهد کرد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز