سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  سرنوشت خودکفایی روغن چه می‌شود؟

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به‌ گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوسبه نقل از ‌ایسنا، توسعه کشت دانه‌های روغنی از ابتدای روی کار آمدن محمود حجتی در دولت یازدهم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت و مقرر شد برنامه‌ای برای توسعه کشت دانه‌های روغنی در نظر گرفته شود. نهایتا پس از سال‌ها تلاش برای افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور برنامه‌ای نوشته شد که در بازه زمانی ۱۰ ساله ضریب خودکفایی تولید روغن در کشور به ۷۰ درصد برسد و قاعدتا نتیجه این برنامه کاهش واردات روغن خام به همین میزان خواهد بود.

  این‌ در حالی است که در سال‌های ابتدایی دولت یازدهم واردات روغن خام که البته ثبت سفارش آن‌ها از دولت گذشته آغاز شده بود، به بیش از سه میلیارد دلار در سال هم می‌رسید و این روند در سال‌های گذشته کنترل شد، به‌گونه‌ای که براساس آمار تجارت خارجی محصولات کشاورزی در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ بالغ بر یک میلیارد و ۱۹۵ میلیون دلار انواع روغن نباتی و حیوانی به کشور وارد شد.

  جالبتر از همه اینکه وزارت جهاد کشاورزی که طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی را در دستور کار خود قرار داده است، سال آینده نمی‌تواند به اهدافش در این زمینه برسد چرا که بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه کشت دانه‌های روغنی در لایحه بودجه سال آینده به کمتر از یک ششم بودجه مصوب امسال، یعنی ۴۵ میلیارد تومان رسیده است! آن هم در شرایطی که به گفته محمود حجتی تولید کلزا در سال جاری دو برابر پارسال و شش برابر دو سال گذشته شده است!

  در این رابطه علیرضا مهاجر – مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه‌های روغنی گفت: بودجه مصوب برای کشت دانه‌های روغنی در سال جاری ۳۰۰ میلیارد تومان است و سال آینده به ۴۵ میلیارد تومان یعنی یک ششم امسال رسیده که این مساله به خودی خود کمک کردن به واردات خام روغن نباتی است نه تولید بیشتر و افزایش ضریب خودکفایی که در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در این بخش مورد تاکید قرار گرفته است.

  وی افزود: اگر می‌خواهیم واردات روغن کم و کمتر شود و در تولید این محصول استراتژیک و اساسی به خودکفایی برسیم، باید همه کمربندهایمان را محکم‌تر ببندیم و مجلس شورای اسلامی و دولت و وزارت جهاد کشاورزی و حتی همه مردم کمک کنند تا این نقیصه بزرگ را جبران کنیم و در غیر این صورت نخواهیم توانست به این اهداف برسیم.

  مهاجر تصریح کرد: بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه کشت دانه‌های روغنی باید افزایش پیدا کند و ترمیم شود و نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی داخلی نیز که دو سال است افزایش نیافته، باید با رشد ۴۰ درصدی قیمت مواجه شده و حداقل هر کیلوگرم کلزا ۳۵۰۰ تومان خریداری شود، چرا که در غیر این صورت هیچ کسی سال آینده کلزا نمی‌کارد.

  وی درباره اینکه چه برنامه‌ای برای توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور وجود دارد، گفت: پتانسیل‌ تولید دانه‌های روغنی و به طور کلی محصولات کشاورزی به‌گونه‌ای است که وقتی وارد استان‌ها و مزارع کشور می‌شویم نه تنها برای ۷۰ میلیون نفر،‌ بلکه برای ۱۴۰ میلیون نفر هم می‌توانیم غذا تهیه کنیم و وقتی تولیدکنندگان ما می‌توانند در داخل سنگ ۶۰ تن گوجه فرنگی با استفاده از یک نوار تیپ تولید کنند، یعنی هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

  وی تاکید کرد: برای افزایش ضریب خودکفایی روغن برنامه ۱۰ ساله داریم که ضریب آن را به ۷۰ درصد برسانیم و این مساله منوط به کمک مجلس شورای اسلامی و دولت است و در حالیکه برخی می‌گویند تولید دانه‌های روغنی به دلیل آب‌بر بودن قابل توسعه نیست، باید گفت که کلزا به هیچ وجه محصول آب‌بری نیست و میزان مصرف آب برای تولید هر کیلوگرم کلزا کمتر از گندم بوده چرا که در فصل پاییز کشت می‌شود.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز