1

زمان و وقت ایرانی‌ها کجا خرج می‌شود؟ / از مراقبت شخصی تا 1 دقیقه فعالیت‌های خیرخواهانه

[ad_1]

پایگاه خبری اقتصادی تراز: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاست گذران هر کشور، بهره‌وری سرمایه انسانی و فکری است. سرمايه انساني کشورها عامل تعیین‌کننده میزان موفقیت آن کشور در بلندمدت از طریق تولید ارزش اقتصادی است. از این منظر نحوه و نوع بهره‌گیری از سرمایه انسانی به‌قدری مهم است که بخشی از سرمایه‌های مالی کشورهای توسعه‌یافته صرف مطالعات در این حوزه می‌شود.

رتبه شاخص سرمایه انسانی ایران
مجمع جهانی اقتصاد از سال 2013 گزارشی تحت عنوان «شاخص سرمایه انسانی» منتشر می‌کند که در این مطالعه از بین 130 کشوری که موردبررسی قرارگرفته‌اند، تنها 19 کشور جهان از 80 درصد پتانسیل سرمایه انسانی خود استفاده می‌کنند.

 فنلاند، نروژ و سوئیس به ترتیب سه کشوری هستند که از 85 درصد از منابع انسانی‌شان بهره‌برداری کرده‌اند. بعدازاین سه کشور، ژاپن، سوئد، نیوزلند، هلند، بلژیک و کانادا بیشترین بهره‌وری را از منابع انسانی خود دریافت می‌کنند. همچنین در خاورمیانه و شمال آفریقا، بحرین با رتبه 46 در صدر و قطر و امارات با رتبه‌های 66 و 69 در رتبه‌های بعدی قرار دارند در این رده‌بندی ایران در رتبه 85 جهان به لحاظ استفاده از سرمایه انسانی قرار دارد (اینجا +).

متأسفانه در داخل کشور موسسه‌های مطالعاتی پژوهش‌های قابل استنادی در مورد بهره‌وری سرمایه انسانی انجام نداده‌اند؛ اما مرکز آمار ایران در گزارشی به بررسی نحوه گذران وقت مردم کشورمان طی سال 94-93 پرداخته است (منتشرشده در تیرماه 96) که علی‌رغم ضعف‌هایی همچون کیفی بودن مطالعه، ضعف آماری مطالعه، محدود شدن مطالعه به شهرهای کشور نتایج قابل‌تأملی را نشان می‌دهد.

این مطالعه که در 4 فصل پاییز و زمستان 93و بهار و تابستان 94 صورت گرفته  بر اساس طبقه ­بندي بين‌المللي  ICATUS با 9 شاخص کلی مورد ارزیابی قرارگرفته است، (اینجا+) نشان می‌دهد ایرانی‌ها با 13 ساعت و 22 دقیقه بیشترین زمان خود را به فعاليت نگهداري و مراقبت شخصي اختصاص می‌دهند. همچنین کار و فعالیت‌های شغلی با 5 ساعت در شبانه‌روز، پایین‌تر از میانگین جهانی (7 ساعت) است. این 9 شاخص موردبررسی عبارت‌اند از:

  1. کار و فعالیت‌های شغلی
  2. فعالیت‌های خانه‌داری
  3. فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه
  4. فعالیت‌های آموزشی و فراگیری
  5. مشارکت اجتماعی
  6. تفریح و سرگرمی
  7. فعالیت‌های ورزشی
  8. استفاده از رسانه‌های جمعی
  9. نگهداری و مراقبت شخصی

در این گزارش نحوه گذران اوقات در بین مردان و زنان، شاغلان و بیکاران، افراد خانه‌دار و محصلان و همچنین افراد بی‌سواد و باسواد با استفاده از 16هزار و 912 نمونه موردی (بعد خانوار) در کل کشور مورد ارزیابی قرارگرفته است که در ادامه برخی از این مؤلفه‌ها آمده است:

الگوي فعالیت‌های گذران وقت در بین زنان و مردان
بر اساس این گزارش، در بين مردان، بعد از فعاليت نگهداري و مراقبت شخصي، متوسط بيشترين زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتيب مربوط به كار و فعالیت‌های شغلي با 5 ساعت، استفاده از رسانه‌های جمعي با 2 ساعت و 10 دقيقه و فعالیت‌های خانه‌داری با 1 ساعت و 12 دقيقه بوده است

بر اساس طبقه بندی فعالیت­های گذران وقت، نگهداری و مراقبت شخصی طیف وسیعی از فعالیت­ها را شامل می­شود. این فعالیت­ ها، همان گونه که از نام آن پیدا است، مربوط به مراقبت­های شخصی افراد شامل مراقبت­های بهداشتی، درمانی و آرایشی، فعالیت­های معنوی نظیر فرایض دینی و فعالیت­های مذهبی، نظافت و استحمام، تفکر و و برنامه ­ریزی، خوردن و خوابیدن و استراحت و مواردی از این دست است

در بين زنان نيز متوسط بيشترين زمان صرف شده به ترتيب فعاليت نگهداري و مراقبت شخصي با 13 ساعت و 13 دقیقه، فعالیت مربوط به خانه‌داری با 5 ساعت و 25 دقيقه، استفاده از رسانه‌های جمعي 2 ساعت و 4 دقيقه و فعالیت‌های مشاركت اجتماعي با 1 ساعت و 7 دقيقه است.

خبر اقتصادی

الگوي فعالیت‌های گذران وقت در بین شاغلان و جمعیت بیکار
الگوی گذران اوقات علاوه بر اینکه در بین زنان و مردان متفاوت است، در بین شاغلان، بیکاران نیز تفاوت چشمگیری باهم دارد. بر این اساس، در بين شاغلان، بعد از فعاليت نگهداري و مراقبت شخصي با 12 ساعت و 25 دقيقه، متوسط بيشترين زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به كار و فعالیت‌های شغلي با 7 ساعت و 17 دقيقه و كمترين زمان صرف شده مربوط به فعالیت‌های داوطلبانه و خيريه با 1 دقيقه بوده است.

براي جمعيت بيكار نيز بعد از فعاليت نگهداري و مراقبت شخصي با 14 ساعت و 15 دقيقه، استفاده از رسانه‌های جمعي با 3 ساعت و 31 دقيقه و فعالیت‌های خانه‌داری با 2 ساعت و 11 دقيقه بيشترين و فعالیت‌های داوطلبانه با 2 دقيقه كمترين زمان صرف شده را به خود اختصاص داده است.

پایگاه اقتصادی تراز

قابل‌ذکر است با توجه به اینکه آمار مذکور مربوط به سال 94 است، در این سال تعداد جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در کشور 24 میلیون و 701 هزار و 177 نفر بوده است که از این تعداد 21 میلیون و نهصد و 72 هزار و 85 نفر شاغل و 2 میلیون و 729 هزار و 92 نفر بیکار بوده‌اند.

الگوی گذران وقت در بین 64 میلیون جمعیت غیرفعال اقتصادی
در بین جمعیت غیرفعال اقتصادی، خانه‌داران به‌طور متوسط بيشترين زمان خود را صرف فعالیت‌های خانه‌داری با 6 ساعت و 33 دقيقه کرده‌اند. بعد از خانه‌داران، گروه محصلان با 5 ساعت و 29 دقيقه بیشترین وقت خود را صرف فعالیت‌های آموزشي و فراگيري و افراد داراي درآمد بدون كار (بازنشستگان و …) به‌طور متوسط بيشترين اوقات خود را به فعاليت استفاده از رسانه‌های جمعي با 3 ساعت اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمارهای اقتصادی سال 94، در این سال بیش از 64 میلیون نفر (61.8 درصد از جمعیت 10 سال به بالای کشور) به لحاظ اقتصادی غیرفعال بوده‌اند.

آمار اقتصادی

تغییرات وقت گذارنی ایرانی ها در طول 6 سال 88 الی 94
مطالعه دو آمار منتشر شده نشان می دهد بین سالهای 88 تا 94 وقت گذرانی ایرانی ها تفاوت چندان معناداری را نشان نمی دهد.
بر اساس گزارش مرکز آمار،  در هر دو مقطع زمانی بیشترین زمان ایرانی ها (13 ساعت و 17 دقیقه در سال 88 و 13 و 22 دقیقه در  سال 94) در شبانه روز صرف نگهداری و مراقبت شخصی می‌شود.
در رتبه دوم فعالیت خانه‌داری قرار دارد که در هر دو مقطع زمانی بیش از سه ساعت از زمان افراد به این امر اختصاص دارد (در سال 88  معادل سه ساعت و 10 دقیقه و در سال 94 حدود سه ساعت و 21 دقیقه).
در رتبه سوم کار و فعالیت‌های شغلی است که میانگین زمان مصرف شده برای کل جمعیت کشور در سال 88 افراد دو ساعت و 41 دقیقه و در سال 94 حدود دو ساعت و 48 دقیقه برای کار وقت صرف کرده اند.
در هر دو مقطع در رتبه های بعدی به ترتیب فعالیت استفاده از رسانه‌های جمعی، فعالیت‌های آموزشی، مشارکت اجتماعی، فعالیت‌های تفریحی، فعالیت‌های ورزشی در رده‌های بعدی قرار دارند. نکته قابل تامل این است که در هر دو مقطع فعالیت‌های داوطلبانه کمترین زمان را به خود اختصاص داده اند(سه دقیقه در سال 88 و دو دقیقه در سال 94).

سایت اقتصادی

نحوه بررسی و انتشار آمار گذران وقت در ایران

در بعضي از كشورها جمع آوري داده هاي مربوط به گذران وقت از سال 1920آغاز شده و تا امروز به مرور بر تعداد كشورهايي كه اين داده ها را جمع آوري مي كنند و از آن در برنامه ريزي ها استفاده مي كنند، افزوده شده است.

در ايران تا قبل از سال 1393اطلاعات آمارهاي گذران وقت در چارچوب طرح هاي تحقيقاتي اوقات فراغت به صورت موردي و بر پایه نياز دستگاه هاي اجرايي توسط سازمان ها و مؤسسات تحقيقاتي از جمله سازمان ملي جوانان طراحي و اجرا شده است، در مركز آمار ايران نيز طرح آمارگيري از خصوصيات اجتماعي اقتصادي خانواركه در سال هاي 1380لغايت 1382اجرا شد، حاوي اطلاعاتي در خصو ويژگي هاي اوقات فراغت افراد 10ساله و بيشتر كل كشور بوده است.

مطالعات مربوط به گذران وقت نخستين بار بنا به درخواست مركز آمار ايران به صورت طرح يژوهشي با هدف بررسي چگونگي گذران وقت افراد جامعه در يژوهشكده آمار انجام شد و به دنبال آن به صورت طرح آزمايشي در سال 1383در شهر تهران اجرا شد.

طرح آمارگيري گذران وقت براي اولين بار در فصل ياييز سال 1387و سپس در فصول زمستان 1387و بهار و تابستان 1388در نقاط شهري كشور اجرا شد.

در سال 1393-94طرح آمارگيري گذران وقت با هدف ارائه اطلاعات مربوط به شناخت الگوي گذران وقت گروه هاي مختلف افراد جامعه و بررسي تغييرات شيوه زندگي افراد در فصول ياييز و زمستان 1393و بهار و تابستان سال 1394توسط مركز آمار ايران تهیه و اجرا شد. در طراحي و تهيه اين طرح از تجربه اجراي آن در سالهاي ،1387-88تجربه حاصل از طرح يژوهشي يژوهشكده آمار در سال 1383و تجارب ساير كشورها و تعاريف و طبقه بندي هاي بين المللي بهره گيري شد. نتايج حاصل از طرح مذكور مي تواند به عنوان منبع ارائه آمارهاي گذران وقت كشور در بين ساير كشورهاي جهان قرار گيرد.

 نتايج حاصل از اجراي طرح آمارگيري گذران وقت در قالب چكيده هاي الكترونيک فصلي اطلاع رساني شده است. همچنين نشريه سالانه، به صورت كاغذي و الكترونيک منتشر و در اختيار كاربران آمار قرار ميگيرد. در نشريه سالانه علاوه بر ارائه آمارهاي مربوط به چگونگي گذران وقت افراد در طول سال، تغييرات آن نيز در فصول مختلف ارائه ميشود و اطلاعات جمع آوري شده به صورت تفصيلي تر دراختيار كاربران قرار ميگيرد.

 نشريه حاضر به نتايج طرح مذكوركه طي 4فصل در نقاط شهري كشور اجرا شده است، اختصاص دارد. حجم نمونه در كل سال آماري (پاييز و زمستان 1393و بهار و تابستان 1394) برابر 16912خانوار بوده است كه در هر فصل به 4228خانوار مراجعه شده است. در اين نشريه براورد متوسط زمان مصرف شده توسط افراد 15ساله و بيشتر مناطق شهري كشور، در گروههاي مختلف فعاليت گذران وقت آورده شده است.

[ad_2]

Source link