سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  رکورد صادرات غیرنفتی امسال شکسته می شود

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: سرپرست سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه رکورد صادرات غیرنفتی در سالجاری شکسته می‌شود، گفت: در ۷ ماهه سالجاری بیش از ۲۷ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که این رقم نسبت به مشابه سال قبل ۱۳.۵ درصد رشد داشته است.

  به گزارش خبرگزاری روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، محمدرضا مودودی سرپرست جدید سازمان توسعه و تجارت امروز در حاشیه مراسمی در این سازمان در ارتباط با صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: با وجود تحریم‌ها در بخش صادرات غیرنفتی وضعیت خوبی در سالجاری داشته‌ایم به طوری که در این مدت 27 میلیارد دلار صادرات با 13.5 درصد رشد داشته‌ایم و این رقم در 8 ماهه از 30 میلیارد دلار گذشته است.

  وی افزود: در صورتی که روند فعلی صادرات به همین شکل ادامه یابد در سالجاری رکورد جدیدی در صادرات غیرنفتی زده می‌شود.

  سرپرست سازمان توسعه و تجارت ادامه داد: تراز تجاری نیز به دلیل محدودیت‌هایی که در صادرات داشته است مثبت یک میلیارد دلار شده است.

  وی تصریح کرد: در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز با وجود اینکه در مقایسه با سال 90 کاهش صادرات داشته‌ایم، اما در مقایسه با سال گذشته میزان صادرات این بخش افزایش یافته است.

  مودودی درباره دلایل کاهش صادرات غیرنفتی خدمات مهندسی گفت: یکی از دلایل این امر برداشته شدن جوایز صادراتی است و دلیل دیگر آن عدم اظهار صادرکنندگان این خدمات است که در کشور مبدأ صادرات خود این خدمات را ارائه می‌دهند اما آمارهای آن را ارائه نمی‌کنند.

  وی خاطرنشان کرد: 1300 میلیارد تومان مشوق صادراتی در نظر گرفته شده بود که قرار بود 400 میلیارد تومان آن به صورت مستقیم برای صدور ضمانتنامه‌ها و بیمه‌ها اختصاص داده شود اما با توجه به عدم تامین منابع مالی این یارانه پرداخت نشده است.

  سرپرست سازمان توسعه و تجارت اظهار امیدواری کرد: با تامین اعتبارات لازم بتوانیم در سالجاری این مشوق‌های صادراتی پرداخته شود.

  مودودی با اشاره به مشکلات فعالین این بخش گفت: یکی از دلایل کاهش صادرات خدمات فنی مهندسی روابط بانکی است که تسهیل نشد که این امر منجر به عدم امکان صدور ضمانتنامه‌های خدمات فنی و مهندسی می‌شود.

  سرپرست جدید سازمان توسعه و تجارت گفت: براساس آمار در دسترس و اظهار شده در 7 ماهه ابتدایی سالجاری 500 میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی صادر شده که در مقایسه با سال قبل 20 درصد رشد داشته است و شرکتهای ایرانی اکنون بسیاری از پروژه‌های موجود در افغانستان را انجام می‌دهند.

  دلایل عدم بازگشت ارز اعلام شد

  وی همچنین در ارتباط با موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات گفت: از 27 میلیون دلار صادرات غیرنفتی تنها 7 میلیون دلار آن برگشته که آن نیز متعلق به شرکتهای دولتی، پتروشیمی و فولادی است که حتی بخشی از آن نیز به صورت تامین مواد اولیه این صنایع به کشور بازگشته است.

  مودودی درباره دلایل عدم برگشت ارز حاصل از صادرات توسط بخش خصوصی گفت: براساس مصوبات بانک مرکزی شرکتهای بخش خصوصی هنوز فرصت دارند که ارز خود را به کشور بازگردانند و از طرفی با توجه به تنوع و تعداد بخشنامه‌های بانک مرکزی بخش خصوصی منتظر تصمیم نهایی بانک مرکزی درباره این امر است.

  بنابراین گزارش سیفی دبیر کل کارفرمایی ایران نیز در این نشست گفت: امروز وقتی درباره صدور خدمات فنی و مهندسی صحبت می‌کنیم متولی آن در کشور مشخص نیست اما نمی‌دانیم که باید مشکلات خودمان را به چه کسی بگوییم.

  وی افزود: دولت می‌تواند از ظرفیت تشکل‌ها استفاده کند به طوری که ما این  امکان را داریم که با توجه به ظرفیتهای خود به نحوی تحریم‌ها را دور بزنیم.

  سیفی خاطرنشان کرد: ما اکنون می‌توانیم از سازمانهای جهانی که عضو آن هستیم درخواست کمک برای لغو تحریمها را در بخش خود داشته باشیم که لازم است پشتیبانی‌های لازم از ما صورت گیرد.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز