به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، روابط دیپلماتیک ایران و استرالیا ، بیش از پنج دهه پیشینه دارد و این کشور سفارت خود را در سال ۱۹۶۸ ( ۱۳۴۷) در تهران و ایران نیز سفارت خود را در سال ۱۹۷۱ ( ۱۳۵۰ ) درکانبرا افتتاح کرد.

دو کشوردرطول سال های گذشته تلاش کردند روند روابط دوجانبه را در مسیر گسترش همکاری ها پیش ببرند که البته با فراز و فرودهایی همراه بود .

* روابط اقتصادی

طبق گزارش دفتر تجارت خارجی دولت استرالیا حجم روابط تجاری میان دوکشور درسال مالی ۱۶-۲۰۱۵ حدود ۳۷۵ میلیون دلار برآورد شده است.

تیم پیترسون معاون سفیر استرالیا در تهران درسال گذشته اعلام کرد که این کشورتمایل دارد که در بخش گردشگری ایران سرمایه گذاری کند.

براساس گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز میزان صادرات ایران به استرالیا در۱۱ ماهه سال گذشته ۳۴ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار و میزان واردات از این کشور ۱۰۶ میلیون و ۶۸۵ هزار دلار بوده است.

براین اساس از جمله واردات ایران از استرالیا می توان به محصولات گوشتی تازه و یا منجمد، ماهیهای زنده برای اصلاح نژاد، تکثیر و پرورش، داروهایی که امکان تولید داخلی ندارند، وسایل تشخیص بیماری و جراحی چشم، تجهیزات دندانپزشکی، فراورده های زیبایی و آرایشی و فراورده هایی برای مراقبت از پوست و سیمان اشاره کرد.

علاوه براین از جمله محصولاتی که ایران در سال گذشته به استرالیا صادر کرد می توان به انواع مختلف کف پوشها، لعاب ها و مواد غلیظ کننده مشتق از محصولات نباتی، مصنوعات پلاستیکی، سبزیجات، میوه، مخلوط میوه های خشک کرده، مواد نساجی ، پروفیل روکش شده، مصنوعات آهنی، سنگ مرمرو تراورتن اشاره کرد.

آمارها نشان می دهد که میزان صادرات به استرالیا در سال ۱۳۹۵ رقم حدود ۵۱ میلیون دلار و آمار واردات نیز رقم ۶۰ میلیون و ۵۹۸ هزار دلار بود.

بر اساس این آمار تجارت دوجانبه ایران با استرالیا در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۶ بیش از ۱۴۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با تجارت دوجانبه سال ۹۵ که حدود ۱۱۰ میلیون دلار بوده بیش از ۲۷ درصد رشد داشته است.

پیشتر،استیون چوبو یک سخنگوی وزارت امور خارجه استرالیا در سال ۹۵ هنگام بازدید وزیر تجارت،گردشگری و سرمایه‌گذاری این کشور از تهران گفته بود : ایران در دهه ۱۹۹۰ شریک نخست تجاری استرالیا در خاورمیانه بود.

وی میزان حجم ‌ تجارت دو جانبه تهران- کانبرا را در سال ۲۰۰۹( ۱۳۸۸)، بیش از ۷۷۰ میلیون دلار استرالیا برآورد کرده و گفته بود انتظار می رود سطح روابط دو کشور به پیش از دوران تحریم ها برسد.

* حوزه های اجتماعی

علاوه بر روابط تجاری، ایران و استرالیا در سال ۹۶ در حوزه های اجتماعی نیز شاهد افزایش حضور گردشگران استرالیایی بود که این موضوع سبب تصویرسازی شفافتری از ایران در فضای بین المللی شد.

به طور کلی ایران پس از برجام شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی و ازجمله گردشگران استرالیایی بود که این امر سبب شده تا آنها در بازگشت گزارشهایی مستندی از تجربه شخصی و واقعی حضور درجامعه ایران در رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر کنند.

گزارشهایی که بسیاری از آنها با پروژه ایران هراسی که به طور مستمر در بوق های تبلیغاتی مسموم رسانه های غربی دمیده می شود، در تضاد بوده است.

رسانه های غربی همواره با اهداف مغرضانه و با انتشار گزارشهای غیرواقع درصدند تا در یک سیاه نمایی، جو وحشت و هراس از ایران را در افکار عمومی جهان زنده نگه دارند، اما انعکاس تجارب شخصی گردشگران خارجی ازهم نشینی با مردم ایران به طور طبیعی این روند را مورد سوال قرارداده است.

سالی که گذشت نیز تعدادی از شهروندان استرالیایی به منظور بازدید از گنجینه تمدنی ایران راهی کشورمان شدند که پس از بازگشت تجارب و احساس واقعی خود از این سفر را در رسانه های استرالیایی و یا شبکه های اجتماعی بازتاب دادند.

شبکه خبری ‘ای.بی.سی’ استرالیا در سال ۹۶ با انتشار بخشی از این گزارش ها، تصاویرکوچکی از ظرفیت های داخلی ایران را براساس گفت وگو با گردشگران استرالیایی در زمینه های مختلف اقتصادی- علمی به تصویر کشید.

برپایه این گزارش ها، رشد علمی- پژوهشی و افزایش توانمندی اقتصادی ایران آشکار شده است.

این شبکه خبری استرالیا به نقل از مشاهدات تعدادی از گردشگران استرالیایی در گزارش های خود نوشت: تحریم ها در ایران باعث خوداتکایی این کشور در زمینه های اقتصادی از جمله تولیدات کارخانه ای و بخش خدمات شده، به گونه ای که فراتر از انتظار از یک کشور نفت خیز و وابسته به درآمدهای نفتی است.Source link