جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  رتبه ۳رقمی ایران در شاخص کسب و کار

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  بهزاد سلطانی در پنجمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری با تاکید بر اینکه ایران امروز از اقتصاد مبتنی بر منابع عبور کرده و در مرحله انتقال به اقتصاد مبتنی بر دانش است، افزود: براساس آمارهای جهانی، ایران به سمت اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری در حال حرکت است که این حرکت آغاز شده است.

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه مرحله بعد از اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری، اقتصاد مبتنی بر نوآوری است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این اقتصاد ۱۰ سال زمان نیاز داریم.

  رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به وضعیت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور اظهار کرد: در حال حاضر اقتصاد دانش‌بنیان نیم درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود و این در حالی است که در اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری این میزان باید به ۱۰ درصد بالغ شود.

  سلطانی یکی از راه‌های موثر برای رسیدن به اقتصاد بهره‌وری، اعطای جایزه ملی بهره‌وری نام برد و ادامه داد: جوایز ملی که از ۱۰ سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده است، به ما کمک کرده تا بتوانیم به مرحله اقتصاد دانش‌بنیان برسیم.

  وی در عین حال با تاکید بر اینکه ما در اقتصاد دانش‌بنیان در ابتدای راه هستیم، یادآور شد: ایران از چهار سال قبل توانسته است تا دوران طفولیت اقتصاد دانش‌بنیان را پشت‌سر بگذارد و امیدواریم با حمایت‌های صورت گرفته رشد اقتصاد دانش‌بنیان تا شش سال آینده سریع‌تر شود.

  رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد نوآوری از طریق کسب و کارهای دانش‌بنیان و تولید خدمات محقق می‌شود، اظهار کرد: برای ایجاد اشتغال دانش‌بنیان لازم است تا اقداماتی صورت گیرد که از آن جمله می‌توان به ایجاد شرکت‌های دانشگاهی اشاره کرد.

  سلطانی در این باره توضیح داد: در صورتی که پنج درصد پایان‌نامه‌های دانشگاهی قابلیت تولید محصولات دانش‌بنیان را داشته باشند می‌توان امیدوار بود که اشتغال دانش‌بنیان محقق می‌شود.

  وی اختصاص پنج درصد صادرات غیرنفتی برای بازارسازی بنگاه‌های بزرگ را از دیگر راهکارهای اشتغال دانش‌بنیان نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، جذب سرمایه‌های ایرانی مقیم خارج، وقف فناوری و به‌کارگیری قدرت‌های اقتصادی کشور می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

  سلطانی همچنین به بیان وضعیت ایران در شاخص اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: براساس آمارهای جهانی ایران در شاخص سهولت کسب و کار در رتبه ۱۲۰ جهانی قرار دارد و ایران توانسته است از ۱۰۰ امتیاز ۵۷.۲۷ را کسب کند.

  وی همچنین با اشاره به وضعیت ایران در شاخص جهانی نوآوری ادامه داد: ایران در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ رشد خوبی را داشته به‌گونه‌ای که از رتبه ۹۵ در سال ۲۰۰۷ به رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

  رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین اضافه کرد: ایران در شاخص جهانی رقابت‌پذیری از رتبه ۶۹ به ۷۶ ارتقاء یافته است که براساس آمارهای مجمع جهانی اقتصاد ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز