سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ منطقه آزاد انزلی و سازمان بنادر چه گذشت؟
در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ منطقه آزاد انزلی و سازمان بنادر چه گذشت؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ منطقه آزاد انزلی و سازمان بنادر چه گذشت؟

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  براساس تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان بنادر و دریانوردی به امضا رسید وظایف قانونی این دو سازمان در خصوص بنادر کاسپین و انزلی تفکیک شد.

  به گزارش ایسنا، در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی که با دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، تفکیک وظایف قانونی جهت جلوگیری از تداخل و موازی‌کاری بین فعالیت‌های سازمان بنادر و دریانوردی و نیز سازمان منطقه آزاد انزلی مدنظر قرار گرفت.

  با توجه به وظایف قانونی سازمان بنادر و دریانوردی در اداره امور بنادر بازرگانی و حاکمیت دریایی کشور و اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی برای تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی تفاهم‌نامه میان سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه انزلی به امضا رسید تا در راستای تعامل، همکاری، تسریع و تسهیل بین این دستگاه‌ها گام برداشت.

  در ابتدای این مراسم رضا مسرور – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی – با تاکید بر این‌که نگاه ویژه به بندر کاسپین نباید بندر انزلی را با مشکل مواجه کند، اظهار کرد که همه دغدغه‌ها در این بنادر مدنظر قرار گرفته و فرقی بین بندر کاسپین و انزلی وجود ندارد.

  وی همچنین اعلام کرد که بندر کاسپین رویکردی صادراتی در فعالیت‌های خود خواهد داشت.

  در ادامه این مراسم محمد راستاد – مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی – با اشاره به این‌که بنادر کشور تنها محلی برای تخلیه، بارگیری و ترابری کالا نیستند، بیان کرد که فعالیت‌های تولیدی همراه با ایجاد ارزش افزوده باید در بنادر کشور مدنظر قرار گیرد تا شاهد رونق نوارهای ساحلی کشور، افزایش حجم تخلیه و بارگیری و نیز تضمین در حوزه بازاریابی باشیم.

  به گفته وی، ‌ ظرفیت بنادر شمالی کشور ۳۰ میلیون تن است که در حال حاضر تنها یک پنجم آن و معادل شش میلیون تن مدنظر قرار گرفته است و باید در راستای ارتقای رقابت‌پذیری و جذب سرمایه در بنادر گام برداشت.

  در بخش پایانی این مراسم مرتضی بانک – دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی – با بیان این‌که قرار گرفتن بنادر کلانتری و بهشتی در محدوده منطقه آزاد چابهار به تصویب کارگروه تخصصی رسیده است، اعلام کرد که با تصویب این تصمیم در شورای عالی مناطق آزاد بنادر کلانتری و شهید بهشتی در محدوده منطقه آزاد چابهار قرار خواهند گرفت و این مساله موجب خواهد شد تا از ظرفیت هرچه بیشتر بنادر استفاده کنیم.

  وی همچنین به ظرفیت‌های بالا و موقعیت استراتژیک دریای خزر در شمال ایران اشاره کرد و گفت: اگر نتوانیم از این پتانسیل و ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کنیم سایر کشورها در آینده نزدیک گوی سبقت را از ما خواهند ربود.

  براساس این تفاهم‌نامه انجام و نظارت بر عملیات بندری، ایمنی بندر، انجام عملیات بندری و وصول درآمدهای بندری  همکاری در جذب سرمایه طرح‌های سرمایه‌ای از قبیل گردشگری، مارینا در بنادر انزلی و کاسپین، ایجاد بورس کالا در منطقه آزاد انزلی با توجه به تسهیلات قانونی در این دو بندر، استقرار بانک‌های خارجی در منطقه آزاد انزلی برای تسهیل در تبادلات ارزی بازرگانان و کشتیرانی‌ها، لایروبی احداثی و نگهداری و هیدروگرافی در تمامی اسکله‌ها و وصول هزینه‌های مرتبط و نیز اعمال رویه واحد در زمینه‌ی سود بازرگانی در بنادر انزلی و کاسپین به عهده منطقه آزاد انزلی محول شده است.

  همچنین اعمال حاکمیت و اجرای امور مربوط به راهنمایی، کنترل و بازرسی کشتی‌ها، ثبت کشتی‌ها و شناورهای بازرگانی و تفریحی و اجرای مقررات مربوط به آنها، اعطای گواهینامه‌های صلاحیت فنی، دریایی و بندری به افراد حقیقی و حقوقی معرفی شده از طرف سازمان منطقه آزاد، مدیریت و راهبری مرکز کنترل و مراقبت دریایی، طرح‌های جست‌وجو و نجات دریایی، کنترل و بازرسی شناورها، مقابله با آلودگی آب دریا و مدیریت و اعمال امور مربوط با ورود به آب‌های سرزمینی و خروجی شناورها پس از صدور تسویه حساب بندری از طریق سازمان منطقه آزاد انزلی برعهده سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته است.

  این درحالی است که طبق این تفاهم‌نامه امنیت بندر، بهره‌مندی از پتانسیل سازمان بنادر و سازمان منطقه ازاد برای استفاده از مزیت‌های کریدور بین‌المللی شمال – جنوب و نیز ارائه خدمات صادرات مجدد و ترانزیت کالا با سرمایه‌ گذاری مشترک برعهده هر دو سازمان است.

  انتهای پیام

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز