[ad_1]

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم، سیدامیر سیاح کارشناس مسائل اقتصادی در مناظره‌ای با عنوان “رویکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید” در محل خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: دولت توانست بی‌ثباتی‌های سال‌های ۹۱ و ۹۲ را مهار کند که این امر دستاورد بزرگی برای دولت روحانی به حساب می‌آید؛ فروش نفت در این دوره به شدت افزایش یافت که اگر افزایش فروش نفت  قابل قبول به حساب بیاوریم، امری قابل تقدیر است.

وی افزود: مهمترین کاری که دولت انجام داد که مطمئن نیستم دستاورد باشد آن است که در اوایل کار خود به فعالین اقتصادی صراحتاً علامت داد که من این رویکرد را دارم که سرمایه و تکنولوژی خارجی را به ایران می آورم و با دنیا دوست می‌شوم و از این طریق مشکلات حل شده و رشد اقتصادی حاصل می‌شود و اصطلاحاً بده بستانی با دنیا صورت می‌گیرد، اما این امر اتفاق نیفتاد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: در نتیجه این امر فعالین اقتصادی دست نگه‌داشتند و هر فردی که می‌خواست تجهیز و نوسازی در فعالیت اقتصادی خود داشته باشد دست نگهداشت، زیرا دولت گفته بود که فتح‌الفتوح ایجاد می‌شود و مشکل آبخوردن مردم نیز حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: هر کسی که می‌خواست خرید کند و حتی جهیزیه‌ای برای دختر خود بخرد، عقب کشید و در نتیجه آن تقاضا در بازار کم شد و رکود بر اقتصاد کشور سایه افکند که رکودی کم سابقه در ایران به حساب می‌آید.

سیاح گفت: براثر وعده‌ای که داده شده بود، مسکن به رکود رفت و کثیری از زیرمجموعه‌های آن نیز راکد شد و سرمایه‌گذاری کمتری در این بخش صورت گرفت؛ نرخ سرمایه‌گذاری واقعی منفی شد، کارخانه‌های زیادی تعدیل نیرو کردند و وضعیت بیکاری به شکل بدی درآمد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در این شرایط تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان جدید نیز وارد بازار کار شدند و پدیده جدیدی به نام بی‌کاری فارغ‌التحصیلان را شاهد شدیم.

وی ادامه داد: یک دستاورد ناهنجاری که دولت در اقتصاد به عمد انجام داد ایجاد رکود بود که البته بخشی از آن به خاطر کنترل تورم صورت گرفت، اما این که چقدر ایجاد این رکود ارزش داشت، باید در این ارتباط تفکر بیشتری صورت گیرد.

سیاح گفت: تحول دیگری که در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفت تصمیمی است که از سال ۶۸ به بعد نگاه آن بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود و آنچه در وضعیت فعلی اقتصاد مشاهده می‌شود نتیجه همین تیم اقتصادی است که در تصمیمات اقتصادی دولت‌ها در ۲۸ سال اخیر دخیل بوده و حتی در دولت آقای احمدی‌نژاد نیز مشاهده شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: این تیم که در ۲۸ سال گذشته بر اقتصاد کشور نفوذ داشته اکنون خود به طور مستقیم، زمام امور را در دست دارد و دیگر نمی‌تواند بگوید که تصمیمات من به درستی توسط دولت اجرا نمی‌شود.

وی گفت: منظور من از این تیم که اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده فرد خاصی نیست؛ این تیم نگاهی مکانیکی به اقتصاد دارد و به نیروی کار مانند ماشین نگاه می‌کند به همین دلیل است که برای آنها تکاندهنده نیست که کارگران یک کارخانه چندین ماه است که حقوق نگرفته‌اند، به خاطر همین نگاه است که صدای سپرده‌گذاران مالباخته را نیز نمی‌شنوند.

سیاح با بیان این که اقتصاد کشور دارای پیچیدگی‌های زیادی است که این تیم آنها را نمی‌بیند؛ خاطر نشان کرد: تیم یاد شده در حالی که طرفدار آزادی و رقابت است اما در عمل سیاست‌هایی که برای رقابت پیشنهاد می‌شود را مورد قبول قرار نمی‌دهد یا در سمتی دیگر به حدی تسهیل ایجاد می‌کند که ایران تبدیل به بهشتی برای فرار مالیاتی می‌‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در ظاهر شعار شفافیت داده می‌شود اما در مقام عمل‌کرد شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: سیستم ایران‌کد که برای رصد و جلوگیری از قاچاق کالا در گذشته ایجاد شده بود، کنار گذاشته شد؛ همچنین کارت هوشمند سوخت نیز توسط دولت به راحتی کنار گذاشته شد.

سیاح افزود: کارت هوشمند سوخت باعث شده بود که کثیری از نابسامانی‌های قبل از توزیع حل شود و منافعی برای کشور بعد از توزیع داشته باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این تیم اکنون این ایده را دارد که باید نفت بفروشیم و تحت لیسانس سایر کشورها تولید و درآمد داشته باشیم و در نهایت کشوری مانند مالزی یا برخی از نقاط چین و هندوستان شویم.

وی ادامه داد: تفکر این دولت آن است که بانک صرفاً یک بنگاه است و می‌گوید بانک‌ها باید بتوانند با یکدیگر رقابت کنند و آزاد باشند. همچنین معتقد است که بانک مرکزی باید از دولت مستقل شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: مهمترین اشکال این تیم آن است که فرهنگ اقتصادی کشور را خراب کرده و چنین تلقین کرده قناعت و ایثار بد است و تجمل‌گرایی و حرص برای مال‌اندوزی و… را اشاعه داده است.

وی گفت: در نتیجه این فرهنگ‌سازی است که بعد از ۲۸ سال کسبه‌ای که اول صبح کاسبی می‌کرد مشتری دوم را به مغازه همسایه خود می‌فرستاد اما حرص‌ورزی پایان‌ناپذیری ایجاد و درآوردن پول حلال خیلی سخت شده است.

سیاح در واکنش به این که منظور از تیمی که نامبرده شده است چیست؟ گفت: همانطور که گفتم منظور من شخص خاصی نیست اما این تیم در مجمع تشخیص قبل حضور فعالی داشت، در نیاوران بود و بعد از دهه ۶۰ قدرت خود را به اقتصاد ایران و مراکز علمی تحمیل کرد. این تیم ادعای آزادی و لیبرالی دارد و دولت را به این شکل هدایت می‌کند، اما در مقام عمل رفتاری متناقض ارائه می‌دهد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: افرادی که نگاهی لیبرالی به اقتصاد دارند وقتی که درباره فقر با آنها صحبت می‌کنیم می‌گویند: این امر خارج از نگاه اقتصادی است؛ اما ما می‌گوییم اگر مشکل کارگر حل نشود سایر مسائل اقتصای نیز مرتقع نخواهد شد.

وی یادآور شد: آنها می‌گویند ما قسمتی از پازل جهانی باید باشیم تا آنها به ما فن‌آوری‌های روز دهند و باید با غرب دوست باشیم تا فن‌آوری پیشرفته به کشورمان بیاید.

سیاح ادامه داد: آنها معتقدند که ما نمی‌توانیم به مرز علم دنیا برسیم و فن‌آوری‌ها را باید از غرب وارد کنیم و در صورتی که بچه خوبی باشیم آنها نیز به ما فن‌آوری می‌دهند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: آنها می‌گویند برندهای بین‌المللی باید در ایران بیاید و در کشورمان مونتاژ کند و اگر کشوری کم جمعیت مانند کویت بودیم می‌توانستیم نفت بفروشیم و کیف کنیم.

وی بیان کرد: در این شرایط اگر کسی ژن خوبی داشته باشد می‌تواند تحت لیسانس سایر کشورها فن‌آوری به کشور بیاورد و درآمد داشته باشد.

سیاح افزود: این تیم اینچنین متصور است که سرک کشیدن در اقتصاد را باید به حداقل برسانیم و همه چیز را به مکانیسم بازار بسپاریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: زمانی که اقتصاد به این اندازه بیمار است در ابتدا باید فضای کسب و کار را در کشور بهبود دهیم، زیرا در این شرایط نه تنها سرمایه‌گذار خارجی به کشور نمی‌آید بلکه سرمایه‌گذار داخلی نیز سرمایه خود را خارج می‌کند.

سیاح با بیان این که دولت به خیال خام خود دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی رفته است، مطرح کرد: فن‌آوری روز دنیا به دست‌آوردنی است و در مراکز پژوهشی خودمان باید فن‌آوری را به دست آورد هرچند که در حال حاضر نیز در بسیاری از امور به نتیجه رسیده‌ایم.

وی با بیان این که باید از صادرات فن‌آوری به جای صادرات خام درآمد کسب کنیم، گفت:دولت باید به حساب شهروندان سرک بکشد تا جلوی پولشویی‌ها گرفته شود.

سیاح در واکنش به اظهارات سوری گفت: وقتی که ما از تکنولوژی صحبت می‌کنیم نظرمان تکنولوژی شوروی نیست که  (تکنولوژی) به درآمدزایی منجر نشد بلکه دقیقاً تکنولوژی درآمدزای آمریکا مدنظر است و باید تکنولوژی به بازار وصل شود.

دریای نقدینگی باید به کویر تولید وصل شود

وی با بیان این که دولت آمریکا از ایجاد تکنولوژی‌های پیشرفته حمایت می‌کند گفت: فن‌آوری آیفون با پول پنتاگون ایجاد شد و همه فن‌آوری‌های جدید با پول دولت بوده بنابراین فشار دولت برای کمک به توسعه تکنولوژی‌ها لازم است.

سیاح تصریح کرد: نگاه ما آن است که دولت باید به صورت مورد به مورد  گره‌ها را از پیش پای اقتصاد باز کند اما گوش دولت به این حرف‌ها بدهکار نیست؛ این تیم دولت در حال رسوا شدن است و خودش دست خود را بالا می‌گیرد.

وی افزود: وقتی از مسئولین دولتی سوال می‌شود چطور نقدینگی چند برابر شده اما به تولید وصل نشده است، جوابی ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: رویکردهای مناسبی برای مبارزه با قاچاق، فساد، بیکاری و… در مراکز مطالعاتی حاکمیتی وجود دارد که به طور کامل قابل اجرا هستند و راه آن است که دریای نقدینگی به کویر تولید وصل شود.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link