جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  خودکفایی تنها ژستی برای سال های بارندگی است

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، محمدرضا جهانسوز در مراسم پنجمین سالروز تاسیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی  و منابع طبیعی کشور که در سالن همایش 5 آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، درباره مسائل و چالش های مهم بخش کشاورزی بیان داشت: برخلاف تصور عده ای که اعتقاد دارند اولین و مهم ترین مساله ما در بخش کشاورزی موضوع آب است، آنچه بیش از آن مسأله است “دیده نشدن جایگاه بخش کشاورزی” است؛ آیا این کشاورزی امروز ما همان کشاورزی است که در دیدگاه امام راحل باید محور توسعه قرار گیرد؟ متاسفانه اهمیت کافی در نگرش به جایگاه و سهم کشاورزی در توسعه اقتصادی وجود ندارد.

  رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور  با انتقاد از سهم بالای واردات محصولات استراتژیک کشاورزی در دولت یازدهم  تصریح کرد: واردات بی رویه در کالاهای اساسی وضعیت اقتصادی ما را شکننده کرده است این در حالی است که ما باید به سمت مقاوم شدن اقتصاد حر کت می کردیم! چرا باید تنها در سال هایی که بارندگی خوب است ژست خودکفایی به خود بگیریم و این موفقیت را مصداقی از  الگوی موفق مدیریتی عنوان کنیم؟

  وی با اظهار تاسف از دیدگاه عده ای از صاحب نظران بخش کشاورزی که مخالف خودکفایی هستند بیان داشت: مسئله امنیت غذایی موضوع  بسیار جدی و مهمی است ، اگر غذای مردم به خطر بیفتد یعنی امنیت ملی به خطر افتاده است؛ استفاده از حربه حصر آب و حصر غذا توسط دشمنان قدمتی به طول تاریخ اسلام دارد! یکی از نمونه های بی شمار آن این است که لشکر یزید در واقعه عاشورا،  امام حسین علیه السلام را با حصر آب تحت فشار گذاشت و عرصه را برآن حضرت و یارانشان تنگ کرد.

  این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران،  جامع نگری در بخش کشاورزی را تنها راه برون رفت از مشکلات موجود و غلبه بر ناهمواری های بخش تولید، توصیف کرد و افزود: کل پیکره بخش کشاورزی از تولید تا سلامتی یا به عبارت دیگر از جالیز تا سفره  باید در توسعه  پایدار کشاورزی  لحاظ شود؛ سود آوری ، حفظ منابع تولید، دستیابی به سلامت و بهداشت به عنوان سه اصل مهم در این مقوله باید بدان توجه ویژه شود.

  وی قرارگرفتن ایران در جایگاه نخست فرسایش خاک  در میان کشورهای دنیا را یکی از نتایج عدم جامع نگری در تدوین خط مشی های کلان دانست و خاطرنشان کرد: لازم است برنامه ریزی های بخش کشاورزی بر اساس اسناد بالادستی صورت گیرد؛ در تدوین اسناد بالادستی باید از منابع پایه ای دین اسلام مانند قرآن نهج البلاغه و روایات اهل بیت علیهم السلام و هم چنین از فرمایشات ولی فقیه در زمینه کشاورزی بهره گرفته شود، خودباختگی در تدوین سیاست های تامین غذا به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

  رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی در بخش های دیگر از سخنان خود با تشریح ساختار فعالیت بسیج مهندسین کشاورزی در حمایت از تولید در این بخش ،به تدوین الگوهای بهینه  کشت و اولویت دار در  بهره برداری اشاره کرد و بیان داشت: با بررسی دستاوردهای طرح بسیج همگام با کشاورز و عملیاتی نمودن طرح ضربتی خودکفایی برنج در سه استان کشور اثبات کرده ایم که به وسیله علمی کردن کشاورزی و انتقال یافته های تحقیقاتی به کشاورزان می توان  فاصله بین میزان شکاف عملکردی کشاورز نمونه و عادی را پر کرد و در تامین برنج داخلی از واردات بی نیاز شد.

  جهانسوز نقش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی را در ایجاد بزرگترین شبکه تسهیلگری در بخش کشاورزی بی بدیل خواند و عنوان کرد: تسهیلگری اساس کار بخش کشاورزی است؛ امروز مفتخر هستیم به اینکه بگوییم سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز، بزرگترین شبکه تسهیلگری را در کشور راه اندازی کرده است.

  وی ادامه داد:  آموزش 4000 مربی و 700 سرمربی متخصص در امر کشاورزی، تجهیز کتابخانه تخصصی تمامی پایگاه های مقامت بسیج روستایی سراسر کشور به ویژه در دو استان گیلان و مازندران که  شامل نرم افزارهای چند رسانه ای بر اساس سه محصول غالب روستا و کتاب های راهنمای کاشت و داشت و برداشت محصولات زراعی، باغی، دام، طیور و شیلات  می شود، از جمله اقدامات ماندگار این سازمان از بدو تاسیس تاکنون بوده است.

  این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که  بسیج مهندسین کشاورزی برای  گذر از وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب یک فرمول عملیاتی استخراج و پیاده سازی کرده است،بیان داشت: وضعیت موجود توسط مربیان ما با پرکردن شناسنامه مزارع مشخص می شود و با مساحی و کاربرد سامانه های نرم افزاری محدودیت یابی و محدودیت ها در اشل هر قطعه زمین زراعی در هر روستا احصا می شود، سپس با تدوین تقویم زراعی برای رفع عوامل محدود کننده تولید به صورت عملیاتی برنامه ریزی می شود؛ در حقیقت این اساس کار طرح بسیج همگام با کشاورز است.

  جهانسوز با قدردانی از مربیان فعال در طرح بسیج همگام با کشاورز که به صورت جهادی و بدون حمایت مالی و تنها به  انگیزه خدمت رسانی به کشاورزان در رفع موانع تولید می کوشند یادآورشد: سازمان بسیج مهندسین کشاورزی از زمان تاسیس تاکنون دستاوردهای درخشانی در افزایش تولید در این بخش داشته است؛ برای مثال تنها در سال 95 در 1200 نقطه در کل کشور شاهد افزایش عملکرد محصولات از سطوح 10 تا 36 درصد بوده ایم؛ درزمینه سرعت عمل در مواقع بحرانی نیز سال گذشته با وقوع سرمازدگی در باغات شمال کشور اولین تیمی که  برای کمک به باغداران برای به حداقل رساندن خسارت های سرمازدگی وارد اقدام عملیاتی شد کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان رامسر بود و مشابه این اقدام را در بحث مبارزه با آفات مهم  مانند کرم خراط شاهد هستیم که از سال گذشته به همت مربیان بسیجی ما کلید خورده است.

  رئیس بسیج مهندسین کشاورزی کشور با اشاره به تالیف 18 عنوان کتاب  و 5 جلد کتاب مبانی و استراتژی توسط محققان پژوهشکده تحقیقاتی این سازمان، از ورود بسیج مهندسین کشاورزی به موضوع بیابان زدایی و اجرای برنامه های ویژه اشتغال و کارآفرینی در سال جاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد با تقویت ساختارهای موجود برای رفع تهدید های غذایی ،بتوانیم به این سخن امام راحل  که فرمودند “امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند” در عرصه تولید کشاورزی جامه عمل بپوشانیم.

  وی در پایان با اشاره به انتخاب شهید رادمهر به عنوان شهید شاخص  این سازمان  در سال 96  درباره علت این نامگذاری اظهار داشت: شهید محمود رادمهر از شهدای مدافع حرم در خانطومان است که  از کودکی به همراه پدر و پدربزرگ خود به کشاورزی اشتغال داشت و با وجود آنکه خود در رشته دیگری تحصیل کرده بود همسر خود را برای فعالیت در طرح بسیج همگام با کشاورز همراهی می کرد و مشوق وی برای خدمت رسانی به کشاورزان بود؛ همچنان که در نقل قولی از شهید خطاب به همسر ایشان آمده است: “خوشحالم از اینکه در این طرح فعالیت می کنی چون مخلصانه به کشاورزان خدمت رسانی می کنید و مطمئن هستم که خداوند اجرتان را می دهد و موفق می شوید.”

  در پایان این مراسم از خانواده شهید رادمهر با حضور محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی  کشور ، سردار غلامی رئیس سازمان بسیج سازندگی، مینا بیابانی جانشین مسئول بسیج جامعه زنان کشور، با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.

  انتهای پیام/

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز