[ad_1]

به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، غلامرضا سلیمانی امیری در آستانه روز ۱۳ آذر، روز بیمه در گزارشی از آخرین تحولات صنعت بیمه در سال جاری اعلام کرد که دو برابر شدن سهم بیمه‌های زندگی در بازار بیمه کشور از دستاوردهای مهم پنج سال اخیر به شمار می آید که این آمار، از بیش از چهار برابر شدن تعداد افراد تحت پوشش بیمه‌های زندگی حکایت دارد.

به گفته وی، تاسیس و آغاز به کار اولین شرکت بیمه تخصصی زندگی در راستای سیاست توسعه بیمه‌های زندگی یکی از عواملی بود که این جهش را به دنبال داشت. رییس شورای عالی بیمه ادامه داد: با این وجود بیمه مرکزی و صنعت بیمه هنوز اعتقاد راسخ دارند که بخش اعظم ظرفیت بیمه های زندگی هنوز فعال نشده و باید با تاکید بر فرهنگسازی و بازنگری در تنوع محصولات رشته بیمه های زندگی، چتر بیمه های تامین آتیه را در کشور گسترش دهیم. سلیمانی تاکید کرد که افزایش سقف تعهد بیمه‌نامه‌های زندگی تا ۵۰۰ میلیارد تومان از دیگر دستاوردهای درخشان صنعت بیمه محسوب می شود.

 کارآفرینی از جنس بیمه

وی افزود: ایجاد حداقل بیست و پنج  هزار شغل طی دوره ۹۲ تا ۹۶ یکی دیگر از دستاوردهای صنعت بیمه است که در کنار فعالیت اقتصادی، سطح مشارکت های اجتماعی را تا حدود بسیاری ارتقا می دهد. رییس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: بی تردید با گسترش فعالیت استارت آپ ها، ضمن حفظ مشاغل موجود، فضای بیشتری برای اشتغال های نوین نیز ایجاد خواهد شد که البته این امر در گرو درک حساسیت شرکت های بیمه از کسب و کارهای نوین و تلاش نهادناظر برای تقویت و تکمیل زیرساخت ها خواهد بود.

رییس شورای عالی بیمه اظهار داشت: صنعت بیمه باید با ایجاد بستر مناسب از ظرفیت ها و قابلیت های استارت آپ ها استفاده کند و ما بر این باوریم که نگاه تقابلی، به فرایند توسعه صنعت بیمه آسیب خواهد زد.

قانون جدید بیمه شخص ثالث و یک ظرفیت جدید بیمه ای

سلیمانی قانون جدید بیمه شخص ثالث را یک ظرفیت جدید بیمه ای توصیف کرد و گفت: این قانون به خصوص بیمه راننده محور از قوانین مترقی نظام اقتصادی کشور به حساب می آید که پس از جمع آوری و جمع بندی نظرات تمامی صاحبنظران بیمه ای، تدوین، تصویب و ابلاغ شده است. این قانون در کنار برطرف کردن موانع و محدودیت ها و ایرادات قانون پیشین، قابلیت های تازه ای را نیز پدید آورده است.

وی ادامه داد: حذف الزام به اخذ الحاقیه و الزام به تهیه پوشش بیمه حوادث برای راننده مسبب حادثه (بیمه حوادث راننده) به میزان دیه مرد مسلمان در ماه های غیر حرام و همچنین ممانعت از انتقال تخفیفات نداشتن حادثه منجر به خسارت به غیر و تخصیص آن به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع، که متعلق به او یا همسر، والدین یا اولاد بلاواسطه شخص منتقل الیه باشد (تبصره ماده ۶) از الزامات راهگشای قانون جدید بیمه شخص ثالث به شمار می رود.

به گفته رییس کل بیمه مرکزی ممانعت از اعمال قاعده نسبی در هنگام پرداخت خسارت های مالی و جانی موضوع این قانون (تبصره ۲ ماده ۸)؛ تحدید مسئولیت مقصر حادثه و مؤسسه بیمه در خسارت های مالی به گرانترین خودروی متعارف  (تبصره های ۳ و ۴ ماده ۸)؛ ممانعت از منظور کردن دین و جنسیت زیاندیدگان در پرداخت خسارت بدنی(ماده ۱۰)؛ ممانعت از درج هرگونه شرط در بیمه نامه جهت کاستن از مزایای این بیمه نامه در برابر بیمه گذار یا زیاندیده و عیین جریمه تأخیر در پرداخت خسارت (ماده ۳۵) از ویژگی های مهم قانون جدید بیمه شخص ثالث هستند.

کدیکتا، شناسنامه بیمه گذاران خواهد بود

رییس شورای عالی بیمه اظهار داشت: کسب رتبه نخست بخش فن آوری اطلاعات در تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی کشور از عزم جزم نهادناظر برای استقرار یک نظام جامع اطلاعاتی و حرکت به سمت فعالیت های الکترونیکی حکایت می کند.

وی خاطرنشان کرد: استقرار و توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه (سنهاب) و الکترونیکی کردن بخش زیادی از ارتباط اطلاعاتی و کاری بیمه مرکزی با شرکتهای بیمه و به ویژه عملیاتی نظارتی بیمه مرکزی از یک سو و طراحی و پیاده‌سازی سیستم اعطای کد یکتا به تمامی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث صادره شرکتهای بیمه به طور برخط از سوی دیگر، بیانگر توجه ویژه بیمه مرکزی به مقوله شفاف سازی و کاهش تخلفات است. سلیلمانی اظهار داشت: خوشبختانه همکاری صنعت بیمه با این پروژه عظیم بسیار قابل قبول بوده و امید می رود با یکپارچه شدن سامانه های اطلاعاتی صنعت بیمه این مجموعه اقتصادی به عنوان یک الگوی جدی و تاثیرگذار در سطح کشور مطرح شود.

 اولین ورود مستقل صنعت بیمه به بازار سرمایه

وی سپس به دستاوردهای صنعت بیمه در مسیر توسعه با تاکید بر دو اصل صحت و دقت اشاره کرد و از  تقویت و تعمیق نظارت بیمه مرکزی بر بازار بیمه کشور خبر داد. به گفته رییس کل بیمه مرکزی، کنترل توانگری، کنترل کفایت ذخایر بیمه‌ها در جهت حفظ توان ایفای تعهدات مربوط به بیمه‌گذاران از جمله شاخص های تقویت و تعمیق نظارت بیمه مرکزی بر بازار بوده اند.

سلیمانی کاهش تصدی‌گری‌های بیمه مرکزی با کاهش نسبت‌های اتکائی اجباری؛ شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های اتکائی کشورهای آسیای و آفریقایی به عنوان جایگزین شرکت های بیمه اروپایی دارای سهامدار آمریکایی که در نتیجه تحریم‌ها همکاری خود را قطع کرده‌اند؛   تحت پوشش قراردادن ریسک‌هایی که به جهت تحریم‌ها امکان اخذ پوشش‌های اتکائی در بازارهای بین‌المللی برای آنها وجود ندارد به کمک و حمایت دولت و   کاهش قابل ملاحظه انحصار در بازار بیمه کشور نسبت به سال ۹۱ را از جمله دستاودرهای این صنعت در مسیر توسعه نام برد.

رییس شورای عالی بیمه در این خصوص از کاهش قابل ملاحظه ساختار دولتی بازار بیمه کشور خبر داد و گفت: سهم بخش غیردولتی از بازار بیمه کشور از ۵۴.۶ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۶۸ درصد در سال ۱۳۹۶ رسید.

وی با اشاره به تصویب قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی پس از ۱۵ سال در مجلس اظهار داشت:  طراحی اوراق بهادار بیمه‌ای به منظور استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار جدید مالی برای اولین بار در ایران انجام شده که اولین ورود مستقل صنعت بیمه به بازار سرمایه است.

سهم ۱۴ درصدی ایران در حق بیمه تولیدی منطقه

وی در بخش دیگری از گزارش خود اعلام کرد: با وجود تحریم ها و محدودیت های بین المللی، جایگاه صنعت بیمه کشور در منطقه در سطح مطلوبی قرار دارد و با روند رو به رشدی که شاهد آن هستیم این جایگاه ارتقا خواهد یافت.

سلیمانی با بیان اینکه میانگین شاخص کل اعتماد عمومی به صنعت بیمه ۲.۹ از ۵ است، اعلام کرد: سهم ایران از حق بیمه تولیدی در منطقه ۱۴ درصد است و ما رتبه پنجم در حق بیمه تولیدی در منطقه را داریم.

رییس شورای عالی بیمه  حق بیمه سرانه ایران را ‌۱۲۱ دلار (با رتبه ۱۰ در منطقه) اعلام کرد و گفت: این رقم برای کشورهای منطقه ۱۳۴ دلار و کشورهای پیشرفته در جهان ۶۵۰ دلار است. به گفته وی،  ضریب نفوذ بیمه در ایران است که از ضریب نفوذ ۲ درصدی منطقه، بالاتر است.

رییس کل بیمه مرکزی گفت:  سرمایه‌گذاری بیمه‌ها در اقتصاد ایران معادل ۲۸.۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت آن به تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی کشور عدد ۹.۴ درصد را نشان می دهد.

سلیمانی گفت: حدود ۱۴۰ هزار نفر در صنعت بیمه اشتغال دارند که حدود ۲۰ هزار نفر از آنها در شرکتهای بیمه و بقیه در شبکه فروش به فعالیت اشتغال دارند. به گفته رییس شورای عالی بیمه،   حدود ۵۶ هزار نماینده و ۶۶۰ کارگزار بیمه با بالغ بر ۹۰ هزار نفر نیروی انسانی حدود ۷۵ درصد حق بیمه صنعت را تولید می‌کنند. وی اعلام کرد که حدود ۴۸ درصد بازار بیمه کشور در اختیار بیمه‌های اتومبیل و ۲۳ درصد در اختیار درمان و ۱۴.۴ درصد سهم بیمه‌های زندگی است.

صدور ۶۱ میلیون فقره بیمه نامه/ پرداخت ۶هزار میلیارد تومان به بیمارستان ها برای درمان مصدومین حوادث رانندگی

سلیمانی با بیان اینکه  حدود ۶۸ درصد بازار بیمه کشور در اختیار بیمه‌های غیر دولتی است، ادامه داد: در سال گذشته ۶۱ میلیون فقره بیمه نامه صادر شد. رییس کل بیمه مرکزی درباره پرداخت خسارت ها نیز اعلام کرد که در سال گذشته  بیش از یک میلیون فقره خسارت به فوت‌شدگان و مجروحان تصادفات رانندگی (معادل ۳۲ هزار دیه) پرداخت شده است.

به گفته وی،  پوشش بیمه مسوولیت راننده در برابر شخص ثالث حدود بیست و یک میلیون و ۶۲۰ هزار فقره و پوشش بیمه‌ای حوادث راننده برای بیست و یک میلیون ۳۲۰ هزار خودرو بوده است.

سلیمانی گفت: صنعت بیمه بابت درمان رایگان مصدومین حوادث رانندگی توسط بیمارستان ها تا نیمه اول سال ۱۳۹۷ بالای شش هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت کرده است. وی افزود: صنعت بیمه همچنین بابت اقدامات نیروی انتظامی جهت کاهش حوادث رانندگی تا نیمه اول سال ۱۳۹۷ بالای دوهزار میلیارد تومان به آن نیرو پرداخت کرده است.

رییس شورای عالی بیمه اظهار داشت: طی ۴۰ ساله گذشته، ‌ سهم خسارتهای پرداختی شخص ثالث و درمان از کل خسارتهای پرداختی صنعت بیمه همواره بسیار بیشتر از سهم آنها از حق بیمه تولیدی صنعت بیمه بوده است. از سوی دیگر سهم این رشته‌ها از کل بازار به طور مدام در حال افزایش است. ضریب خسارت آنها نیز در بسیاری از سال ها بالای ۱۰۰ درصد بوده و به عبارت دیگر رشته‌های ثالث و درمان طی دهه‌های اخیر به شکل مداوم از صنعت بیمه یارانه دریافت کرده است.

رییس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: در طرف مقابل در بسیاری از سال ها سهم رشته‌های زندگی، آتش‌سوزی و مسوولیت؛ از خسارت های پرداختی صنعت بسیار کمتر از سهم آنها از حق بیمه تولیدی صنعت بوده است. بنابراین این سه رشته، اصلی‌ترین رشته‌هایی هستند که به ثالث و درمان یارانه می‌دهند.

[ad_2]