سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  تحریم‌ها مشکلی برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری ایجاد نمی‌کند- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار اقتصادی کشاورزی روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، عباس زارع مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری سامانه‌های نوین‌آبیاری وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری اظهار کرد: یک میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند؛ در سال قبل 18 هزار و 215 پروژه اجرا شد که بخشی از آن نیز هنوز در حال تکمیل است که این تعداد پروژه در سطحی بالغ بر 302 هزار هکتار انجام شده است.

  وی با بیان اینکه که از طریق سامانه‌های برخط امکان کنترل و رصد سامانه های نوین آبیاری اجرا شده وجود دارد افزود: هزینه‌های اجرای هر هکتار 13 تا 14 میلیون تومان برآورد شده که 10 میلیون هزینه آن را ما پرداخت کنیم و مابقی آن را نیز باید خود کشاورز بپردازد که با وجود آنکه هزینه‌ها در سال جاری گران شده نرخ ما هنوز تغییر نکرده است.

  مجری سامانه‌های نوین‌آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: پرداخت سهم کشاورز از 3 طریق پرداخت نقدی پول، انجام کار کارگری یا خودیاری در اراضی کشاورزی یا اجاره یک ساله، بهره‌برداری آن زمین به پیمانکار بخش خصوصی انجام می‌شود که در هر استان بر اساس دستورالعمل‌ها این روش‌ها در حال جریان است.

  زارع تاکید کرد: 25 تا 30 درصد پرداخت سهم کشاورزان به طور معمول به طور نقدی پرداخت شده است  اما در هر استان با توجه به تقاضای فرد و شرایط استانی متفاوت است.

  وی درباره اولویت اختصاص اعتبارات برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری گفت: بر اساس میزان تنش آبی آن منطقه و متوسط بارش و  بر اساس عملکرد و جذب انجام شده صورت می‌گیرد.

  مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: حداقل 30 درصد افزایش راندمان آن با اجرای این طرح در مزارع کشور داشته‌ایم اما کشاورزان نمونه ما توانسته‌اند تا 300 درصد افزایش عملکرد داشته باشند.

  زارع گفت: در 8 سال گذشته باوجود مشکلات خشکسالی و کاهش امکان برداشت از منابع زیرزمینی میزان تولید در کشور ما کاهش نداشته است که این نشاندهنده تاثیر اجرای سامانه‌های نوین‌ آبیاری در محصولات مختلف کشاورزی از جمله گندم است.

  مجری سامانه‌های نوین‌آبیاری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی درباره بهره‌گیری از اینترنت اشیاء در اراضی کشاورزی گفت: در این ارتباط همکاری‌هایی با وزارت ارتباطات خواهیم داشت و قراردادهایی منعقد شده است تا با بهره‌گیری از اینترنت اشیاء بتوانیم افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی ایجاد کنیم. در این ارتباط 5 شرکت دانش‌بنیان پیشنهادات خود را در این زمینه به ما ارائه دادند که چند نمونه آنها به صورت پایلوت در نقاط مختلف کشور اجرا می‌شود. هر چند که قبل از دولت خود بخش خصوصی نیز در چند نقطه کشور این طرح را پیاده کرده بود.

  وی اعلام آمادگی کرد تا کشاورزانی که علاقه‌مند به بهره‌گیری از اینترنت اشیاء هستند بتوانند همزمان با اجرای سامانه‌های نوین‌ آبیاری از این امکان نیز استفاده کنند.

  زارع یادآور شد که بخش خصوصی هم اینک در دشت مغان و استان‌های فارس، قزوین و یزد از اینترنت اشیاء برای انجام فعالیت‌های کشاورزی استفاده کرده‌اند که باید بتوانیم این فعالیت‌ها را به سمت اقتصادی کردن کشاورزی پیش ببریم.

  مجری سامانه‌های نوین‌آبیاری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تحریم‌ها هیچ تاثیری بر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی ندارند گفت: 90 درصد تجهیزات ما داخلی هستند و برای 400 هزار هکتار ظرفیت فنی مهندسی داریم بنابراین نگرانی بابت تحریم‌ها نداریم.

  وی همچنین اعلام کرد که کشاورزانی که در سال‌های گذشته اقدام به اجرای سامانه‌های نوین‌ابیاری کرده‌اند و اکنون نیاز به بازسازی و مرمت دارند می‌توانند از خدماتی که شرکت‌های طرف قرارداد دولت ارائه می‌دهند استفاده کنند.

  وی تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی نیز می‌توانند در قالب شرکت‌هایی برای ارائه خدمات در این زمینه به ما مراجعه کنند ت در طرح‌ها برای استفاده از آنها بهره بگیریم.

  مجری سامانه‌های نوین‌آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت حفظ خاک د رکشور گفت: علاوه بر محافظت از منابع آبی باید مراقب منابع خاکی این کشور نیز بود که به سختی تجدیدپذیر هستند به همین منظور وزارت جهاد کشاورزی دفتر خاک تشکیل داده است همچنین امیدواریم با پیگیری لایحه خاک در مجلس بتوانیم در این ارتباط تاثیرگذار باشیم.

  زارع در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ابراز امیدواری از وضعیت بارش‌ها در سال جاری گفت: با این وجود ما معتقدیم باید در مصرف آب صرفه‌جویی انجام گیرد و از آب موجود به درستی استفاده شود.

  وی با اشاره به حضور امروز رئیس جمهور در وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد:در بازدیدی که امروز رئیس جمهور از فعالیت‌های ما داشت گزارش عملکردی درخصوص اجرای دو هزار و 800 هکتار سامانه‌های نوین آبیاری در کشور به وی ارائه دادیم. وزارت جهاد کشاورزی نیز اعلام کرده که تمام تقاضاهای موجود برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از سوی کشاورزی مورد قبول قرار دهیم.

  وی در پایان گفت: صد هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است و 130 هزار هکتار نیز در دست اجرا داریم که تا پایان سال مالی به اتمام می‌رسد.

  وی افزود: نمایشگاه ماشین‌آلات، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری 23 الی 24 دی ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

  انتهای پیام/

   

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز