جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  بهای محصولات سلولزی با افت نرخ ارز کاهش نمی یابد

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرنگار اقتصادی روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، بر اساس سیاست های جدید ارزی دولت که از نیمه مرداد ماه امسال اجرایی شد، تخصیص ارز به همه اقلام وارداتی بجز کالاهای اساسی و ضروری از بازار ثانویه ارز (نیما) انجام می شود که محصولات سلولزی و بهداشتی نیز در این گروه قرار می گیرد و با وجود افزایش قیمت ارز نیمایی در یک ماه گذشته، اما بهای محصولات سلولزی در هفته گذشته حدود 10درصد کاهش یافته است.

  ** افزایش قیمت ارز نیمایی
  «پروین نباتی» مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت گذاری محصولات سلولزی به خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس گفت: محصولات سلولزی نظیر دستمال کاغذی، پوشک و نوار بهداشتی مشمول ارز نیمایی هستند که در یک ماه گذشته با افزایش نرخ مواجه شده است.
  وی بیان داشت: با این توصیف و توجه به اینکه سایر هزینه ها از جمله حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به نوعی در قیمت تمام شده موثر بوده در ماه های گذشته افزایش داشته، نمی توان انتظار کاهش قیمت این اقلام را داشت.

  ** قیمت محصولات سلولزی حدود 10 درصد کاهش یافت
  «نیما بصیری» عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در این زمینه به خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس گفت: در اقتصاد اصطلاحی با عنوان «چسبندگی قیمت» وجود دارد، به این معنی که وقتی در کشورمان قیمت کالایی بالا رفت دیگر به راحتی پایین نمی آید و در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کند.
  به گفته وی، در ماه های گذشته وقتی قیمت ها متاثر از افزایش نرخ ارز بالا رفت، بیشتر تولیدکنندگان سعی داشتند نرخ ها را به گونه ای مدیریت کنند که مورد تعقیب و تذکر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار نگیرند و همچنین قادر به حفظ بازار و مدیریت هزینه های خود باشند.
  نائب رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران به ماده اولیه خمیر در تولید پوشک، دستمال کاغذی و نوار بهداشتی اشاره کرد که بطور عمده از کانادا، کشورهای اروپایی و بخشی از آمریکا وارد می شود و این مواد پیش از بالا رفتن نرخ دلار در کشورمان، با افزایش نرخ پایه در سطح جهانی مواجه شد.
  وی یادآور شد: میزان تولید این خمیر در جهان ثابت و سهم فروش جهانی آن به ایران مشخص است، بر این اساس وقتی تقاضا برای این ماده در کشورمان بالا رفت، قیمت جهانی را نیز تحت تاثر قرار داد.
  بصیری ادامه داد: افزایش نیاز به خمیر سبب شد تا از کشورهای واسطه برای واردات استفاده کنیم که به افزایش هزینه حمل و نقل و نیز نقل و انتقال مالی منجر شد.
  وی به تجربه هشت ساله جنگ تحمیلی در کشور اشاره کرد که مردم هنوز با آن ذهنیت زندگی می کنند و افزود: در نتیجه وقتی قیمت اجناس بالا می رود، مردم ناخودآگاه به خرید بیشتر و انبار کردن کالاها اقدام می کنند که خود سبب افزایش تقاضا و رشد قیمت ها می شود.
  این مقام صنفی خاطرنشان کرد: قیمت اقلام سلولزی و بهداشتی یاد شده در یک هفته گذشته با کاهش هشت تا 10 درصدی همراه بوده که ناشی از تاثیرگذاری تدریجی افت قیمت ارز آزاد بوده است.
  وی در عین حال گفت: تا تاثیرگذاری پایدار افت قیمت ارز بر قیمت اقلام و کالاها راهی طولانی در پیش است.
  بصیری ادامه داد: نرخ ارز در آغاز امسال جهش بی دلیلی داشت و وقتی معاون اول رییس جمهوری آن را 4200 تومان اعلام کرد، در عمل دلار با این نرخ یافت نشد در نتیجه اعتماد مردم و فعالان اقتصادی ضربه خورد.
  وی درخصوص کاهش این روزهای نرخ ارز نیز گفت: این کاهش ها و تثبیت نرخ ارز موقت و کوتاه مدت بوده و تلقی ما تولیدکنندگان این است که دولت به دنبال تثبیت این نرخ در بلندمدت نیست.

  ** فضای مه آلود صنایع سلولزی
  بصیری آینده تولید در این صنف حتی در ماه های باقی مانده تا پایان امسال را «مه آلود» توصیف کرد که ناشی از نا اطمینانی تولیدکنندگان به شرایط روز اقتصادی کشور است.
  وی تاکید کرد: این روزها دولت از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به دنبال اعمال فشار بر واحدهای تولیدی به منظور کاهش قیمت هاست، اما باید گفت «فشار هیچ وقت جواب نمی دهد»، زیرا هر تولیدکننده با جامعه ای از خانواده های پرسنل و کارکنان خود مواجه است که باید به آنها پاسخگو باشد و شرایط مطمئنی برایشان فراهم کند.
  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، پارسال 157 هزار تن کاغذ تیشو در کشور تولید شد که در همسنجی با سال 95 بیش از 6 درصد رشد به ثبت رساند. صادرات این محصول نیز با رشد 30 درصدی به 12 هزار و 500 تن در پایان سال 96 رسید که عمده آن به عراق و برخی کشورهای همسایه صادر شد.
  پارسال همچنین تولید پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور از مرز 125 هزار تن گذشت، با این حال نزدیک به 6 هزار تن از این محصولات نیز وارد شد.
  نزدیک به 150 واحد تولیدی با ظرفیت 280 هزار تن در کشور دارای مجوز صنعتی تولید پوشک بچه معمولی، پوشک کامل بچه، نوار بهداشتی و پوشک بزرگسال هستند.
  اقتصام*3065**2025

  انتهای پیام /*

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز