سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  بنزین رکورد زد / در "سند ملی راهبرد انرژی کشور" خبری از بنزین نیست +آمار و اسناد

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  پایگاه خبری اقتصادی تراز: اسحاق جهانگیری هفته گذشته (11مرداد96) مصوبه «سند ملی راهبرد انرژی کشور» را به ارگان‌های دولتی (وزارتخانه‌های نفت، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه‌وبودجه کشور، سازمان انرژی اتمی و سازمان حفاظت محیط‌زیست) ابلاغ کرد.

  بعد از تصویب کلیات لایحه قانون برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی در آبان‌ماه ۸۹ (سال دوم دولت دهم)، قوه مجریه موظف شده بود تا مرداد سال90 نسبت به تدوین و تصویب سند ملی راهبرد انرژی اقدام نماید. بعد از 6سال، این سند ملی در فروردین 95 (سال سوم دولت یازدهم) به‌عنوان سند بالادستي بخش انرژي نهایی و براي يك دوره زماني 25 ساله تصویب شد.

  اما نکته عجیب اینکه در این سند که چشم‌اندازی از چالش‌ها، تنگناها، اهداف کلان و راهبردها در حوزه انرژی برای 25 سال آینده کشور تهیه‌شده است، هیچ سخنی از لزوم بهینه‌سازی تولید و مصرف سوخت‌های فسیلی و بنزین در کشور مطرح نشده است.

  راهبردهای بخش نفت و گاز در سند ملی راهبرد انرژی کشور (اینجا+)

  افزایش مصرف سوخت همواره از موضوعاتی بوده که با حساسیت خاصی پیگیری شده است. میزان مصرف بنزین در دوره چهارساله دولت یازدهم حدود 15 درصد و واردات آن حدود 66 درصد افزایش‌یافته است. همچنین در روزهای اخیر مصرف بنزین در کشور به شدت افزایش یافته است. روند افزایشی مصرف بنزین از ابتدای سال‌جاری کلید خورده و نمی توان آن را صرفاً به هفته های اخیر خلاصه کرد و به واقع به‌صورت میانگین مصرف بنزین در طول قریب به 5 ماه اخیر، بیش از 8 درصد رشد داشته است.

  بر اساس این گزارش، مصرف روزانه بنزین در کشور از 68 میلیون لیتر در سال اول ریاست جمهوری روحانی به روزانه 80 میلیون لیتر در سال 96 رسیده است که این میزان جهشی حدود 15 درصد نسبت به سال 92 و حدود 8.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

  سایت اقتصادی
  نمودار یک: مصرف روزانه بنزین کشور در طول سال‌های 96-1375*

  همچنین در چهارماهه سال جاری میزان واردات روزانه بنزین به 12 میلیون لیتر رسیده است که در مقایسه با سال 92 حدود 66 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

  آمار اقتصادی
  نمودار دو: میزان واردات بنزین در دوره 96- 1380*

  تکلیف دولت روحانی با بنزین مشخص نیست
  اگر کمی به گذشته برگردیم متوجه خواهیم شد که تکلیف دولت روحانی با بنزین چندان مشخص نیست.

  زمانی که مصرف بنزین از روزانه 35 میلیون لیتر در اوایل دولت خاتمی به بیش از دو برابر خود (74 میلیون لیتر) در سال دوم دولت نهم رسید، کارشناسان وقت با هشدار به دولت احمدی‌نژاد نسبت به افزایش بی‌محابای مصرف سوخت، پیش‌بینی کردند اگر همین روند ادامه داشته باشد، در سال 1393 میزان مصرف روزانه بنزین در ایران به بیش از 160 میلیون لیتر خواهد رسید.

  در این زمان دولت احمدی‌نژاد دو تصمیم مهم را گرفت که شامل «سهمیه‌بندی بنزین» از طریق تهیه کارت سوخت و جایگزینی بخشی از بنزین وارداتی با «گاز CNG» بود.

  در مرحله بعدی همان‌طور که در نمودارها مشاهده می‌شود مصرف و به‌تبع آن واردات بنزین به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافت و تا جایی که در سال 1390 میزان مصرف بنزین با کاهش 18 درصدی نسبت به سال 85، به حدود روزانه 60 میلیون لیتر رسید (نمودار 1).

  اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که در سال 1389 آمریکا تحریم خرید و فروش بنزین را به لیست تحریم های ایران اضافه کرد. در حال که در سال 1391 در اوج تحریم‌های ظالمانه، ایران روزانه فقط 1 میلیون لیتر بنزین توانسته است از بازارهای بین‌المللی بخرد (نمودار2).

  پازل نامرتبط تولید و واردات بنزین
  تجربه سال های قبل نشان می‌دهد مدیریت مصرف سوخت تأثیر قابل‌توجهی در کاهش مصرف و بهینه‌سازی آن داشته است. تصور کنید اگر دوباره شرایطی همانند سال 91 پیش بیاید و تحریم‌های بین‌المللی در وضعیت فعلی اتفاق بیافتد، بخش حمل نقل کشور دچار چه آسیب‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد.

  همه این موضوعات درحالی مطرح می شود که دولت یازدهم علی رغم مصوبه تاکیدی سال گذشته مجلس برای احیا کارت سوخت، عملا کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین را بی‌معنا و غیر اجرایی کرده است. افزایش قاچاق سوخت مخصوصا در استان های مرزی از تبعات بی توجهی وزارت نفت به کارت هوشمند سوخت می باشد.

  البته پیش تر جنجال سیاسی و غیر علمی برپا شده توسط برخی مسئولین دولتی در زمینه آلایندگی غیراستاندارد بنزین تولید پتروشیمی ها، باعث توقف بخش بزرگی از زنجیره تولید سوخت در داخل و واردات روزانه بیش از 12 میلیون لیتر از خارج شد. هیاهوی سیاسی هدفمند با اعلام نظر کمسیون بهداشت مجلس و سازمان استاندارد و تکذیب غیراستاندارد بودن بنزین پتروشیمی ها پایان یافت. ولی واردات ماهانه 360 میلیون لیتر بنزین همچنان پابرجاست. البته در آن گزارش کیفیت ادعایی بنزین های وارداتی دولت یازدهم هم رد شد.

  بی‌توجهی دولت به ظرفیت سوخت CNG
  اما بی برنامگی فقط به مصرف و عرضه بنزین محدود نمی شود. آمارها حاکی از آن است دولت روحانی چشم انداز چندان روشنی برای جایگزینی سوخت های دیگر از جمله گاز CNG ندارد.  

  براین اساس درحالی که گاز  CNG  می تواند جایگزین مناسبی برای تامین بخش قابل توجهی از بنزین مصرفی خودروهای کشور باشد، میزان عرضه CNG در طول چهار ساله دولت روحانی فقط روزانه 2.4 میلیون مترمکعب نسبت به سال 92 رشد پیدا کرده است؛ این در حالی است که میزان عرضه روزانه CNG در چهارساله دولت نهم بیش از 8 و در چهارساله دولت دهم بیش از 10 میلیون مترمکعب توسعه پیدا کرده است.

  پایگاه اقتصادی تراز
  نمودار سه: میزان مصرف گاز CNG در کشور در طول سال‌های 96-1385*

  در حال حاضر حدود 2400 جایگاه CNG در کشور وجود دارد که به‌طور متوسط روزانه 20 تا 21 میلیون مترمکعب CNG عرضه و توزیع می‌کنند. این در حالی است که به گفته «علی محمودیان» رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، ظرفیت عرضه روزانه جایگاه­ها بین 40 تا 50 میلیون مترمکعب گاز CNG  است، اما تعداد کم جایگاه­ها و صف طولانی خودروها در جایگاه­های عرضه CNG  و هزینه بالای نصب سیستم دوگانه  در خودروها مانع بزرگی در استفاده از این سوخت پاک بوده است.

  خبر اقتصادی

  علاوه براین، اگر به‌طور متوسط به ازای هر 1000 خودرو یک جایگاه CNG  در نظر بگیریم، با در نظر گرفتن وجود 19 میلیون خودرو در کشور، جایگاه‌های فعلی تنها جوابگوی 12.5 درصد از نیاز کشور است.

  همچنین توزیع ایستگاه‌ها در استان‌ها نیز از رویکرد درستی برخوردار نیست. برای مثال از 2400 جایگاه CNG  در کشور، استان پهناور سیستان و بلوچستان فاقد حتی یک مورد جایگاه CNG  است.

  *داده های بالا از آمارهای اداواری منتشر شده توسط وزارت نفت استخراج شده است.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز