[ad_1]

اقتصاد آنلاین – محمد حسینی؛  امروزه دیگر جمعه سیاه (بلک فرایدی) مخصوص مردم آمریکای شمالی نیست و این رسم هم مانند بسیاری از رسوم دیگر به سایر کشورها انتقال یافته است.

چند سالی است که شاهد حضور بلک فرایدی در ایران نیز هستیم اما به شیوه‌ای متفاوت و گاها حتی با قیمت‌هایی بالاتر از قبل از تخفیف!

در ایران فقط فروشگاه‌های مجازی در جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی شرکت می‌کنند که می‌توان اسم آن را از جمعه سیاه به هفته سیاه تغییر داد چرا که این تخفیفات در ایران حدود یک هفته به طول می‌انجامد.

امسال در بلک فرایدی ایرانی شاهد اتفاقات کم‌نظیری بودیم مانند اینکه قیمت کالایی اول حدود ۵۰درصد افزایش یافت و سپس با ۴۹درصد تخفیف روبرو شد! خریدار به این فکر می‌افتد که در حال برخورداری از سود ۵۰درصدی است اما در واقع نه تنها جنس را ارزان‌تر خریداری نکرده بلکه گران‌تر هم خریده است.

 بسیاری از فروشگاه‌های مجازی حق تعویض یا مرجوع کردن کالا را از مشتری خود سلب نموده و در واقع مشتری حق هیچ‌گونه اعتراضی ندارد و از حقوق اولیه خود نیز محروم است.

به طور مثال سایت “بامیلو” قیمت گوشی موبایل گلکسی ای۵ خود را یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان قبل از تخفیف و بعد از تخفیف قیمت یک میلیون و ۴۲۵هزار تومان برای این محصول نمایش داده شده این در حالی است که این مدل گوشی در بازار آزاد و در سایت جی اس ام  یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان بدون تخفیف قیمت دارد.

اگر در این چند روزه که تخفیف‌های بلک فرایدی در سایت‌های اینترنتی همچنان معتبر است به سراغ چند فروشگاه اینترتی متفاوت برویم و یک کالای یکسان را قیمت کنیم بسیار متعجب خواهیم شد زیرا فروشگاهی که دارای تخفیف است ممکن است گران‌تر از فروشگاهی باشد که دارای تخفیف نیست‌‌.

در این مورد می‌توانیم به سایت دیجی کالا هم نگاهی کنیم. پاور بانک ام ای قبل از تخفیف ۱۷۹هزار تومان اعلام قیمت شده و بعد از تخفیف ۱۱۷هزار تومان قیمت خورده است در صورتی که در سایت‌های دیگر این محصول بدون تخفیف ۱۱۹هزار تومان قیمت دارد.

این در حالی است که سایت‌های بزرگ برگزارکننده بلک فرایدی در ایران، هنوز آماری از میزان فروش خود در این جشنواره اعلام نکرده‌اند.

 حتما قبل از خرید از فضای مجازی و کسب‌وکارهای اینترنتی از واقعی بودن قیمت اطمینان حاصل کنید.

تصاویر ارسال شده از سوی مخاطبان اقتصاد آنلاین

حراج جمعه سیاه در سایت های ایرانی

[ad_2]

Source link