جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  بدهی ۲۲۰۰ میلیاردی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، براساس تکلیف تعیین شده برای صندوق توسعه ملی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در سال گذشته باید ۲۰۰۰ میلیارد تومان به صادرکنندگان اختصاص می‌یافت که تنها ۹۰۰ میلیارد تومان آن عملی شد و با توجه به ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تعیین شده در بسته جدید حمایت از صادرات غیرنفتی که در شهریور ماه امسال توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جهت اجرا ابلاغ شد، این صندوق مکلف است تا پایان سال جاری مبلغی معادل ۲۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۱ درصد به صادرکنندگان پرداخت کند.

  بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصادی (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مورخ ۱۳۹۶.۵.۹ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و از سوی معاون اول رییس جمهور برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، ابلاغیه‌ای که به عنوان جایگزین بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۵ مدنظر قرار می‌گیرد.

  این بسته در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی (برنامه‌های حمایتی و تشویقی توسعه صادرات غیرنفتی کشور) جهت اجرا توسط دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد تا صادرکنندگان کالا و خدمات به طرق مختلف مورد حمایت قرار گیرند.

  براساس آمار موجود در سال گذشته از ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که باید توسط صندوق توسعه ملی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی به صادرکنندگان اختصاص می‌یافت تنها ۹۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود ۱۱، ۱۴ و ۱۶ درصد جذب شده و پرداخت ۱۱۰۰ میلیارد تومان نیز به سال ۱۳۹۶ موکول شده است.

  بنابر این براساس تکلیف در نظر گرفته شده در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۶ باید ۱۱۰۰ میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان تسهیلات ارائه شود که با توجه به ۱۱۰۰ میلیارد تومان بدهی مانده از سال گذشته میزان اعتباری که توسط این صندوق باید به صادرکنندگان پرداخت شود معادل ۲۲۰۰ میلیارد تومان است.

  مساله دیگری که به آن اشاره کرد این است که بسته جدید حمایت از صادرات غیرنفتی در شهریورماه سال جاری ابلاغ شده و قرار بر این است از هفته آینده پرداخت تسهیلات در دستور کار قرار گیرد و تاکنون اعتباری در این رابطه تخصیص نیافته است. علاوه بر این باید اعلام کرد که در سال جاری نرخ سود سپرده‌های صندوق توسعه ملی به ۱۱ درصد و نرخ سود تسهیلات بانک‌ها برای صادرکنندگان به ۱۳.۵ درصد رسیده است.

  در نهایت باید عنوان کرد که سپرده‌گذاری مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد تومان به همراه مانده جذب شده سپرده‌های ویژه صادراتی صندوق توسعه ملی نزد بانک‌های عامل تا تاریخ ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی معادل ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده که در یک دوره دوساله در بانک‌های عامل توسط صندوق توسعه ملی اختصاص می‌یابد. همچنین در این راستا به منظور افزایش پوشش این تسهیلات با نرخ سود کمتر از مصوبه شورای پول و اعتبار از تاریخ ابلاغ این بسته منابع صندوق توسعه ملی با منابع داخلی بانک‌ها به نسبت ۵۰ – ۵۰ ترکیب شده و به صادرکنندگان اختصاص می‌یابد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز