جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  باید در جهت اقتصاد دیجیتالی و هوشمند گام بر داریم

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید زمینه تاسیس شرکت‌های سهامی عام برای ورود به خرید شرکت های در حال واگذاری فراهم شود، گفت: نمی خواهیم دور اقتصاد را حصار بکشیم بلکه می خواهیم با دنیا تعامل کنیم.

  به گزارش خبرگزاری روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در منطقه آسیا و اقیانوسیه که از صبح امروز در محل مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، گفت: امیدوارم همه فعالان بخش تعاونی ما این فرصت را در معرفی داشته ها و ظرفیت های ایران مغتنم بشمارند.

  وی گفت: کشورهایی مثل ایران که دارای یک نظام و ساختار خاصی هستند و استقلال سیاسی و اقتصادی برای آنها دارای جایگاه و ارزش ویژه‌ای است، باید آسیب پذیری اقتصاد را به حداقل برسانند. وقتی به سیاست های اقتصاد مقاومتی مراجعه کنیم آنچه که از اقتصاد مقاوم مطرح می شود ناشی از فرمامین مهمی مانند دانش بنیان کردن و بومی کردن اقتصاد است.

  دژپسند افزود: شاید اگر مراتب را بخواهیم بیان کنیم ما باید از مسیر شکل دهی اقتصاد مقاوم به یک اقتصاد دیجیتالی و هوشمند برسیم. چه بسا به همین دلیل است که در طراحی اقتصاد مقاوم در سیات های کلی رویکردهای مطروحه از یک سو توسعه درونزا و از سوی دیگر توسعه برون نگر را مورد توجه قرار می دهد. به عبارتی در عین حال که می خواهیم اقتصاد مقاوم داشته باشیم نمی خواهیم حصار دور خود بکشیم و هر گز نمی خواهیم ارتباط خود را با دنیا قطع کنیم. رویکر دیگر نیز دانش بنیانی اقتصاد است که قرار نیست از دانش پایه بودن اقتصاد غافل شویم. یعنی یکی از رویکردهای جدی کاملا نگاه به جلو است و به تدریج در جهت اقتصاد دیجیتالی و هوشمند گام بر می داریم.

  این عضو کابینه دولت دوازدهم رویکرد عدالت بنیان و مردمی کردن را دو رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد: ما رشد، سرعت رشد  پایداری رشد اقتصادی را می خواهیم اما نه به قیمت شکاف عدالت اقتصادی.

  عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به مردمی کردن اقتصاد گفت: در این مسیر سهم و نقش دولت باید به گونه ای تنظیم شود که مانع از فعالیت های بخش غیردولتی اعم از خصوصی و تعاونی نشود. دولت در این مسیر نقش محوری را ندارد بلکه یک نقش معین، کمک کننده، هادی، سیاستگذارو حمایتی باید داشته باشد. دولت نباید نقش مزاحم را برای بخش خصوصی و تعاونی داشته باشد. از طرفی گسترش بخش غیردولتی نیز نباید به استثمار منتهی شود؛ یعنی باید به گونه ای سامان پیدا کند اگرچه امور از دست دولت خارج می شود اما عموم داوطلبان و صاحبنظرات بتوانند از این فرصت بهره مند شوند.

  وی با تاکید بر اینکه در کنار بخش خصوصی بخش تعاونی را نیز باید توسعه دهیم، گفت: با وجود اینکه از زمان ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ حدود ۱۳ سال می گذرد اما هنوز امکان تحقق آموزه های این سیاست در این حوزه محقق نشده است.

  دژپسند گفت: ما یک ثروت و فرصت طلایی را پیش رو داریم که می توانیم نقیصه یا ضعف در کوچک کردن دولت و واگذاری شرکت های دولتی به غیردولتی را بپوشانیم که این فرصت تشکیل تعاونی های سهامی عام فراگیر و جدید است. البته این فرصت جدیدی نیست اما از زمان فراهم شدن زیرساخت های قانونی تاکنون فقط ۱۵ شرکت در این زمینه تشکیل شده است.

  وی با بیان اینکه هیئت رئیسه اتاق تعاون باید زمینه تاسیس شرکت‌های سهامی عام برای ورود به خرید شرکت های در حال واگذاری را فراهم کند افزود: برنامه ما این است که با این مدل هر روز یک شرکت را واگذار کنیم. به این معنا که عرضه را افزایش دهیم. البته این افزایش عرضه باید به گونه ای باشد که پس از مدتی با تبعات منفی واگذاری ها به بخش خصوصی مواجه نشویم.

  می خواهیم نقدینگی دولت را برای عبور از وضعیت فعلی اقتصاد اهرم کنیم

  وزیر اقتصاد و دارایی همچنین ادامه داد: برای اینکه این مسیر را به صورت برد برد به پیش ببریم لازم است به خریداران اعلام کنیم که طیف گسترده ای وارد شوند اما قرار نیست همه سهامداران یکسان حق رای و سهم داشته باشند. بنابراین بین سهامداران باید یک دامنه تعریف شود. اگر این فرصت را تعریف کنیم می توانیم هم رویکرد عدالت بنیان و هم مردمی کردن اقتصاد را تحقق ببخشیم و به سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد برسیم. بنابراین بخش تعاون به دنبال تعریف مدلی باشد تا سریعتر به این قالب برسیم. البته همچنان که در خصوصی سازی با مشکلاتی مواجه شدیم این نوع خصوصی سازی با مجرای شرکت های سهامی عام می تواند مفید باشد.

  این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در این شرایط بخش خصوصی و تعاون بنیان های اقتصاد را تشکیل و یک اقتصاد جدید را شکل دهند. ما می خواهیم نقدینگی و دارایی های دولت را برای عبور از این وضعیت اهرم کنیم که برای این اقدام تعاونی ها حتما می توانند نقش موثری داشته باشند.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز