سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  بازار ارز در شوک تصمیمات جدید

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ،در حالی که رئیس کل بانک مرکزی اخیرا وعده یکسان سازی نرخ ارز را اینبار در ابتدای فعالیت دولت دوازدهم مطرح کرده است، اما جامعه کارشناسی با دیده تردید به عملی شدن این وعده می نگرند. به باور کارشناسان با وجود آنکه در طول چهار سال فعالیت دولت یازدهم ، بسیاری از چالش های پیش روی یکسان سازی نرخ ارز رفع شده اما بازهم تا رسیدن به این هدف و تحول بزرگ، موانع زیادی پیش رو است.

   در همین حال ، یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با اکوتیتر با بیان اینکه هنوز پیش شرط های تک نرخی شدن نظام ارزی فراهم نیست ، گفت: یکی از مهمترین پیش شرط های یکسان سازی نرخ ارز این است تا روابط کارگزاری با بانک های خارجی تقویت شود.

  کامران ندری ادامه داد: زمانی که وارد فرایند یکسان سازی نرخ ارز شویم به یکباره ممکن است برای تنظیم بازار در حجم بالا ارز نیاز  داشته باشیم. چرا که یکسان سازی به بازار شوک وارد می کند. بنابراین  باید بتوانیم التهابات ارزی را کنترل کنیم. رابطه کارگزاری ما با بانک های خارجی این اجاره را می دهد تا کمبودهای موقتی خود را که در اثر به هم خوردن تعادل چند نرخی و حرکت به سمت تعادل یک نرخی که در بازار به وجود می آید را در بازار مدیریت کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه بدون دسترسی به منابع ارزشمند ارزی در خارج از کشور مدیریت بازار ارز با التهاب مواجه می شود، توضیح داد:  در واقع یکسان سازی خود یک شوک بزرگ است و التهاب ایجاد می کند بنابراین بدون دسترسی به منابع ارزی که می توانیم از طریق بانک های خارجی تامین کنیم مدیریت آن سخت است. از سوی دیگر هنوز روابط کارگزاری ما با بانک ها خارجی درگیر مشکلاتی است.

  این کارشناس اقتصادی با یادآوری علل یکسان سازی موفق آمیز نرخ ارز در سال 82 ، اضافه کرد:  در سال 82 یکسان سازی نرخ ارز را به صورت موفقیت آمیزی انجام شد اما هنوز به آن سطح نرسیده ایم . در نقل و انتقال منابع ارزی  هم گرچه وضع نسبت به اواخر دولت دهم بهتر است اما هنوز به آن سطح سهولت و روانی سال 82 نرسیده است.

  وی ادامه داد: در سال 82 که یکسان سازی نرخ ارز را به صورت موفقی انجام شد یک حساب ذخیره ارزی داشتیم  که برای تنظیم بازار ارز بسیار موثر بود. اما در حال حاضر چنین حسابی وجود ندارد. هر چند که ذخایر بانک مرکزی بعد از برجام ذخایر به سطح قابل قبولی رسیده است اما باز هم حجم قابل ملاحظه ای از نیازهای ارزی  در طول سال احساس می شود که این ذخایر به عنوان پشتیبان نیازهای ارزی کشور باید مورد استفاده قرار گیرد.

  ندری با تاکید بر اینکه ذخیره فعلی برای تنظیم بازار ارز به اندازه سال 82 نیست، خاطرنشان کرد: در آن سال ها ما بازار بین بانکی ارزی داشتیم یعنی بانک ها می توانستند کسری های ارزی خود را از بانک هایی که مازاد دارند تامین کنند .در حال حاضز این بازار هم الان وجود ندارد.

  وی اضافه کرد: در سال 82 به لحاظ سیاست پولی به یک ثبات قابل قبولی رسیده بودیم .البته درست است که در چند سال اخیر نرخ تورم را کاهش یافته اما این را نمی شود به عنوان یک دستاورد پایدار لحاظ کرد.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه مسئله ای  که در 4 سال اخیر مانع یکسان سازی نرخ ارز شده در وهله اول برقرار نشدن روابط کارگزار ی با بانک های خارجی بوده است. اگر دولت بتواند این موانع را  رفع کند امکان یکسان سازی نرخ ارز وجود خواهد آمد.

   ندری  در توضیح یکی از مهمترین اثرات یکسان سازی نرخ ارز بر اقتصاد کشور گفت: مهمترین تاثیر یکسان سازی نرخ ارز این است که  جلوی رانت و فساد نظام دونرخی می گیرد و می شود از ارز کشور به نحو کارآمدی استفاده کرد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز