سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  بازارهای صادراتی ایران تکان نخوردند/ چین صدرنشین ماند

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  استناد به آمارهای صادرات در چهار ماه اول سال جاری گویای آن است که همچنان کشور چین در صدر بازارهای صادراتی ایران قرار داشته و پس از آن عراق و امارات متحده عربی در رده‌های بعدی جدول قرار می‌گیرند.

  به گزارش ایسنا،ایران در چهار ماه اول سال جاری بالغ بر ۳۷ میلیون و ۶۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۴۵۸ میلیون و ۸۴۸ هزار دلار صادرات داشته است که این میزان از نظر وزنی ۱۱.۴۹ درصد و از نظر ارزش ۹.۵۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵ را نشان می‌دهد.

  در این مدت همچنان به روال سال‌های قبل چین بزرگترین مشتری صادراتی ایران بوده که بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۳۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار به این کشور صادر شده است. از نظر وزنی ۲۷.۴۷ درصد و از نظر ارزش ۲۱.۱۱ درصد از مجموع صادرات کشور مربوط به این کشور می‌شود.

  پس از چین، عراق در حالی در رتبه دوم جدول قرار می‌گیرد که بالغ بر چهار میلیون و ۱۳۴ هزار تن کالا به مقصد این کشور روانه شده و از نظر ارزش رقمی بالغ بر دو میلیارد و و ۵۲ میلیون دلار حجم صادرات ایران به این کشور همسایه بوده است. البته از نظر وزنی صادرات به این کشور ۱۰.۹۹ درصد از کل صادرات کشور را در بر گرفته و ارزش صادرات به عراق ۱۵.۲۵ درصد بوده است.

   امارات متحده عربی سومین وارد کننده بزرگ کالا از ایران است که از نظر وزنی حجم صادرات به این کشور در رده دوم جدول قرار می‌گیرد. این کشور در چهار ماه اول سال جاری بالغ بر پنج میلیون و ۹۵۸ هزار تن واردات از ایران داشته که ارزش این واردات بالغ بر دو میلیارد و ۳۷ میلیون دلار بوده است. از نظر وزنی ۱۵.۸۳ درصد و از نظر ارزش ۱۵.۱۴ درصد از صادرات ایران به مقصد امارات متحده عربی بوده است.

  جمهوری کره چهارمین بازار صادراتی ایران به شمار می‌رود که در چهار ماهه اول سال جاری بالغ بر سه میلیون و ۳۴۸ هزار تن کالا به مقصد آن روانه شده که ارزش این صادرات بالغ بر یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون و ۷۰۱ هزار دلار بوده است. از مجموع صادرات کشور از نظر وزنی ۸.۹۰ درصد و از نظر ارزش ۱۰.۴۰ درصد از کالاها به مقصد این کشور صادر شده است.

  هند را می‌توان پنجمین بازار عمده صادرات ایران دانست، چرا که در چهار ماهه اول امسال این کشور با واردات سه میلیون و ۴۰۵ هزار تن کالا برای ایران ارزآوری معادل ۹۲۵ میلیون و ۶۴۵ هزار دلار به همراه داشته است. صادرات هند ۹.۰۵ درصد وزن و ۶.۸۸ درصد از ارزش مجموع صادرات ایران را در بر می‌گیرد.

   افغانستان در این مدت ششمین کشور وارد کننده کالا از ایران بوده که با واردات نزدیک به یک میلیون و ۸۹۹ هزار تن در رده ششم جدول قرار گرفته است. ارزش صادرات به این کشور بالغ بر ۸۲۷ میلیون دلار بوده و ۵.۰۴ درصد وزن و ۶.۱۵ درصد از ارزش کل صادرات ایران در ارتباط با این کشور همسایه بوده است.

  ترکیه به عنوان هفتمین وارد کننده کالا از ایران شناخته شده است که تا مرداد ماه سال جاری بالغ بر ۵۱۸ هزار و ۴۳۹ تن کالا با ارزشی معادل ۴۸۲ میلیون و ۸۲۳ هزار دلار واردات داشته است. البته با این وجود سهم این کشور از مجموع صادرات وزنی کشور ۱.۳۸ درصد و از ارزش صادراتی ۳.۵۹ درصد بوده است.

  پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران به شمار می‌رود که در این مدت بالغ بر ۶۳۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۲۹ میلیون و ۶۳۱ هزار دلار به آن منتقل شده است. سهم وزنی این کشور از صادرات ایران ۱.۶۹ درصد و سهم ارزشی آن ۱.۷۱ درصد برآورد شده است.

  همچنین تایلند به عنوان نهمین بازار هدف صادرات ایران شناخته شده و در چهار ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۵۸ هزار و ۶۲۸ تن واردات از ایران داشته است. ارزش این واردات بالغ بر ۲۰۹ میلیون و ۳۱۹ هزار دلار بوده و در مجموع ۱.۴۸ درصد از صادرات وزنی و ۱.۵۶ درصد از ارزش صادرات ایران به این کشور اختصاص دارد.

   تایوان در حالی در دهمین رده جدول صادرات ایران قرار می‌گیرد که بالغ بر ۴۹۴ هزار و ۷۰۵ تن کالا به مقصد این کشور روانه شده و ارزش صادرات به آن بیش از ۱۸۵ میلیون و ۱۶۲ هزار دلار برآورد می‌شود. سهم این کشور از صادرات وزنی ایران ۱.۳۱ درصد و ارزش صادرات ۱.۳۸ درصد برآورد شده است.

  همچنین کشورهای عمان، ژاپن، ترکمنستان، اندونزی و ایتالیا به عنوان رده‌های یازدهم تا پانزدهم جدول صادرات کشور شناخته شده اند که مجموع این ۱۵ کشور در نهایت بالغ بر ۸۸.۶۰ درصد وزن صادرات و ۸۸.۶۲ درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

  انتهای پیام

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز