سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  بارنامه سوییچ: نکاتی که باید در مورد بارنامه سوییچ بدانید (راهنمای کامل 2020)

  image_pdfimage_print

  بارنامه سوییچ تنها برای حمل و نقل بین‌المللی صادر می‌شود و زمانی‌ که، واسطه می‌خواهد اطلاعات فروشنده محرمانه باقی بماند جایگزین بارنامه اصلی می‌شود.

  در دنیای امروز که با سرعت بسیار زیادی به سمت جهانی شدن پیش می‌رویم شرکت‌های حمل و نقل دریایی بیشتر از گذشته با معاملاتی سر و کار دارند که به طور معمول این توانایی را دارند که مشخصات تماس کارخانه را از خریدار نهایی پنهان کنند.

  اگر چه شما از لحاظ فنی با همان محموله سر و کار دارید اما اطلاعات مربوط به بارنامه سوییچ به دلایل مختلفی که در ادامه آورده شده است عمدا ویرایش شده و به این معنی نیست که کاملا مشابه بارنامه اصلی است.

  این بارنامه هم همانند بارنامه اصلی به صورت زیر عمل می‌کند:

  • یک رسید برای کالاها (برای عامل مقصد)
  • شواهد قرارداد حمل (قرارداد بین صاحب کالا و حامل)
  • اسناد مشخصات کالا (گیرنده برای دریافت کالا حتما به یک نسخه از آن احتیاج خواهد داشت)

  در بیشتر موارد یک بارنامه سوییچ برای ویرایش اطلاعات صاحب بار استفاده می‌شود که با جایگزینی جزئیات کارخانه با نماینده صورت می‌گیرد. با توجه به این مساله ممکن است که انگیزه‌های مختلفی برای درخواست یک بارنامه سوییچ وجود داشته باشد.

  دلایل صدور بارنامه سوییچ

  بارنامه سوییچ تنها در برابر واگذاری مجموعه اصلی صادر می‌شود و ممکن است که هر یک از سه طرف قرارداد به آن نیاز پیدا کنند.

  به دلایل  زیر ممکن است یکی از طرفین قرارداد به آن نیاز داشته باشد:

  • واسطه می‌خواهد که نام صادرکننده اصلی را از گیرنده پنهان کند تا از برقراری ارتباط مستقیم بین گیرنده و صادرکننده اصلی جلوگیری کند.
  • واسطه نمی‌خواهد که خریدار از کشور مبدا مطلع شود.
  • ممکن است که بارنامه اصلی در کشور مبدا نگهداری شود و محموله قبل از رسیدن آن به مقصد به بندری که باید در آن تخلیه صورت بگیرد برسد.
  • واسطه می‌خواهد که با دریافت نخستین پرداخت از گیرنده قبل از پرداخت هزینه حمل و نقل بخشی از هزینه‌ها را جبران کند.
  • ممکن است کالاها هنگام حمل دوباره معامله شوند و مقصد تغییر کند.
  • ممکن است برای کالاهای کوچک به طور جداگانه بارنامه‌های مختلفی تنظیم شده باشد که خریدار ترجیح می‌دهد برای تسهیل در فروش خود فقط یک بارنامه داشته باشد یا برعکس آن.

  روند بارنامه سوییچ

  بارنامه سوییچ به طور رسمی تنها می‌تواند توسط صاحب اصلی بار درخواست شود. به عبارت دیگر از آن‌جا که بارنامه نشان‌دهنده مالکیت است تنها شرکتی که دارای مجموعه کامل اسناد است می‌تواند برای صدور آن اقدام کند.

  توصیه کارشناسان گروه تجاری ققنوس:

  این درخواست تنها زمانی باید انجام شود که شرکت نسخه اصلی هر سه بارنامه را داشته باشد.

  بعد از تنظیم درخواست بارنامه سوییچ باید توسط شرکت حمل و نقل یا کارگزارتایید شود. این دو باید با دقت زیاد تفاوت‌های بین بارنامه اصلی و بارنامه سوییچ پیشنهادی را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که هر چیزی که نیاز است در این دو بارنامه یکی باشند تطابق دارند.

  به یاد داشته باشید که تنها شرکت حمل و نقل یا کارگزار شما اجازه دارد که بارنامه را امضا کند.

  به محض تایید برای صدور شرکت حمل و نقل یا کارگزار شما باید اطمینان حاصل کنید که مجموعه بارنامه اصلی از گردش خارج و قبل از انتشار بارنامه سوییچ لغو شده است. این مساله بسیار مهم است زیرا فقط و فقط یک مجموعه برای جلوگیری از بروز مشکلات باید وجود داشته باشد.

  یک بارنامه سوییچ شامل چه مواردی می‌شود؟

  در هنگام درخواست یک بارنامه سوییچ یک روند استاندارد همیشه باید رعایت شود. در ادامه به نحوه درخواست و پردازش آن می‌پردازیم.

  طرفین را در نظر بگیرید:

  • طرف اول: کارخانه تولیدکننده کالا
  • طرف دوم: واسطه
  • طرف سوم: خریدار نهایی یا گیرنده

  بارنامه اصلی با درج طرف اول به عنوان فرستنده و طرف سوم به عنوان گیرنده صادر می‌شود. صاحب بار ممکن است که در ادامه درخواست یک بارنامه سوییچ با درج طرف دوم به عنوان صاحب بار و طرف سوم به عنوان گیرنده بدهد.

  ممکن است تغییرات دیگری در توضیحات حمل و نقل هم ایجاد شود که البته تنها با مجوز کتبی صاحب اصلی کالا و تنها در مورد بخشی از اطلاعات مانند وضعیت بار، شرایط پرداخت، محل و تاریخ بارگیری، اینکوترمز و غیره این امر صورت می‌گیرد.

  هرگونه ناسازگاری در بارنامه سوییچ منجر به این خواهد شد که واسطه تجاری و نماینده وی در معرض خطر قرار بگیرند که در نتیجه ممکن است باعث ضرر مالی شود.

  بارنامه سوییچ حاوی هیچ اطلاعاتی نیست که نشان دهد که بارنامه‌ی دیگری (اصلی) وجود دارد. با این حال گیرنده یا خریدار نهایی این اجازه را دارند که از شرکت حمل و نقل یا خطوط کشتیرانی در مورد این مساله بپرسند که آیا بارنامه‌ها تعویض شده‌اند یا خیر. خطوط کشتیرانی از نظر قانونی مکلف به پاسخگویی و فاش کردن اطلاعات نیستند اما به طور معمول آن‌ها بدون در اختیار گذاشتن جزئیات خاصی این کار را برای خریدار یا گیرنده نهایی انجام می‌دهند.

  تغییرات باید در تمامی اسناد اعمال شود.

  هنگام صدور بارنامه سوییچ باید فاکتور تجاری و سیاهه‌ی عدل‌بندی جدید نیز صادر شود تا تغییرات صورت گرفته را متناسب با بارنامه سوییچ و دقیق نشان دهند.

  با این تفاسیر طرف دوم به عنوان تامین‌کننده و طرف سوم به عنوان گیرنده یا خریدار نهایی شناخته می‌شود. این نه تنها از افشای هویت تامین‌کننده جلوگیری می‌کند بلکه یک بارنامه جدید هم تنظیم می‌شود.

  خطرات احتمالی بارنامه سوییچ برای واسطه یا کارگزار

  در سال‌های اخیر موارد متعددی از کلاهبرداری توسط بارنامه سوییچ دیده شده است که توجه خطوط کشتیرانی را به خود جلب کرده است، در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

  اجازه کتبی تنظیم شود که توسط درخواست‌کننده می‌تواند به طور قانونی غیرقابل استناد باشد.

  تفاوت‌ها در توضیحات محموله ممکن است باعث تضاد و زیر سوال رفتن اعتبار بارنامه به عنوان رسید تحویل شود.

  اطلاعات اشتباه مانند تاریخ حمل و نقل، نام گیرنده، یا مقدار و شرایط حمل و نقل ممکن است باعث سوتفاهم و بروز مشکلاتی شود.

  گاهی اوقات نرخ یکی از طرفین با نرخ حمل و نقل یا هزینه معطلی یا دموراژ متفاوت است که ممکن است باعث فریب گیرنده شود.

  ممکن است برای جعل اعتبارنامه یا برای فریب خریدار یا فروشنده استفاده شود.

  اگر چندین نسخه از بارنامه همزمان در جریان باشد کارگزار مسئول جبران خسارت است.

  نکاتی در مورد نحوه صحیح تنظیم بارنامه سوییچ

  کارگزار باید اعتبار شرکت اصلی را که مجوز صدور بارنامه سوییچ را صادر می‌کند را تایید کند. صلاحیت آن‌ها باید به صورت کتبی، امضا شده و تایید شده باشد که بتوانید توسط آن برای دریافت غرامت اقدام کنید.

  کارگزار حمل و نقل نیز باید این مساله را در نظر بگیرد که آیا گرفتن مجوز کتبی از طرفین ضروری است. اگر یک کارگزار حمل و نقل برای صدور بارنامه سوییچ اقدام کند باید حتما مجوز کتبی صادر شده توسط صاحب محموله را در دست داشته باشد در غیر اینصورت صاحب بار می‌تواند ادعای خسارت کند.

  همچنین توصیه می‌شود که واسطه برای صدور بیمه‌نامه برای بارنامه سوییچ اقدام کند. آن‌ها باید مدارک دقیق  علت صدورآن را به شرکت بیمه خود ارائه دهند.

  کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس درخواست‌های بارنامه سوییچ شما را کاملا بررسی می‌کنند. ما تلاش می‌کنیم راه ‌حل‌هایی سریع، کارآمد و متناسب با محموله شما ارائه دهیم.

  سوالات متداول

  بارنامه سوییچ چیست؟

  بارنامه سوییچ به مجموعه‌ای قبوض اشاره دارد که توسط شرکت حمل‌کننده یا نماینده آن برای جایگزین کردن صورتحسابهای اصلی بارگیری در زمان ارسال صادر شده است.

  سیاهه‌ی عدل‌بندی چیست؟

   این لیست تا جزئی‌ترین موارد مورد نیاز مربوط به محموله را در خود جای می‍دهد که شامل وزن، حجم و ارزش نه تنها کل محموله بلکه هر جعبه به صورت جداگانه نیز می‌شود.

  فاکتور تجاری چیست؟

   به طور کلی شباهت زیادی به فاکتور استاندارد دارد اما بر خلاف این، فاکتور شامل جزئیات مربوط به محموله برای ترخیص کالا است و یکی از مهم‌ترین اسناد حمل و نقل دریایی یا هوایی است.

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  یادگیری سریع زبان چینی ؛ معرفی روش‌های کاربردی تقویت و بهبود زبان چینی

  باتوجه به گسترش اقتصاد جهانی چین و سلطه آن بر دنیای اقتصاد، یادگیری زبان چینی به یکی از مهارت‌های لازم در زمینه تجارت تبدیل شده تا افراد علاوه بر برقراری راحت‌تر ارتباط بتوانند سود بیشتری در رابطه با ...

  گیفت کارت ebay ؛ تجربه خرید اینترنتی راحت از سایت حراج ایبی با استفاده از گیفت کارت ebay

  فروشگاه ebay ا‌ز بزرگ‌ترین سایت‌های اینترنتی در زمینه خرید، فروش و مزایده محصولات به ویژه اجناس دست دوم مانند لوازم خانگی، اسباب بازی، لوازم برقی، پوشاک و.. است که توانسته از بسیاری از رقبای خود در سر...

  نحوه خرید از علی بابا ؛ آموزش مراحل و شرایط خرید کالا از Alibaba

  سایت خارجی علی بابا یکی از سایت‌های چینی معتبر و از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که نیاز خریداران آنلاین را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. این سایت بیشتر به خرید عمده محصولات می‌پردازند و شما م...

  راهنمای خرید عمده از چین ؛ بهترین نکات برای پیشرفت و گسترش روابط تجاری خود

  امروزه خرید و فروش‌های جهانی پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و بسیاری از افراد به دنبال خریدی موفق با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت هستند. خرید عمده از چین یکی بهترین روش‌ها برای صرفه جویی در هزینه‌هاست و ...

  خرید اینترنتی بدون کارت بانکی ؛ معرفی بهترین روش‌های انتقال وجه بدون کارت

  امروزه خرید و فروش اینترنتی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از سایت‌های خارجی یا داخلی به صورت آنلاین خرید کنند. از آنجا که برای خرید کالا از سایت‌های خرید و فروش نیا...

  فروش در سایت ebay ؛ چگونه کسب درآمد موفق از سایت ebay داشته باشیم؟

  سایت خرید و فروش ebay از بزرگ‌ترین سایت‌های تجارت انلاین در سطح جهان است که با ارائه خدمات کاربردی در زمینه خرید، فروش، مزایده و حراجی‌های بی‌نظیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. اگر به دنبال کسب درآمد...

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  آموزش خرید از ایبی؛ آموزش مراحل ساخت اکانت جدید در سایت ebay

  شرکت ebay از جمله شرکت‌های معتبری است که در حوزه تجارت الکترونیک در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت با راه‌اندازی سایت خرید ایبی امکان مزایده، خرید و فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر ...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز