جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  بارنامه سوییچ: نکاتی که باید در مورد بارنامه سوییچ بدانید (راهنمای کامل 2020)

  image_pdfimage_print

  بارنامه سوییچ تنها برای حمل و نقل بین‌المللی صادر می‌شود و زمانی‌ که، واسطه می‌خواهد اطلاعات فروشنده محرمانه باقی بماند جایگزین بارنامه اصلی می‌شود.

  در دنیای امروز که با سرعت بسیار زیادی به سمت جهانی شدن پیش می‌رویم شرکت‌های حمل و نقل دریایی بیشتر از گذشته با معاملاتی سر و کار دارند که به طور معمول این توانایی را دارند که مشخصات تماس کارخانه را از خریدار نهایی پنهان کنند.

  اگر چه شما از لحاظ فنی با همان محموله سر و کار دارید اما اطلاعات مربوط به بارنامه سوییچ به دلایل مختلفی که در ادامه آورده شده است عمدا ویرایش شده و به این معنی نیست که کاملا مشابه بارنامه اصلی است.

  این بارنامه هم همانند بارنامه اصلی به صورت زیر عمل می‌کند:

  • یک رسید برای کالاها (برای عامل مقصد)
  • شواهد قرارداد حمل (قرارداد بین صاحب کالا و حامل)
  • اسناد مشخصات کالا (گیرنده برای دریافت کالا حتما به یک نسخه از آن احتیاج خواهد داشت)

  در بیشتر موارد یک بارنامه سوییچ برای ویرایش اطلاعات صاحب بار استفاده می‌شود که با جایگزینی جزئیات کارخانه با نماینده صورت می‌گیرد. با توجه به این مساله ممکن است که انگیزه‌های مختلفی برای درخواست یک بارنامه سوییچ وجود داشته باشد.

  دلایل صدور بارنامه سوییچ

  بارنامه سوییچ تنها در برابر واگذاری مجموعه اصلی صادر می‌شود و ممکن است که هر یک از سه طرف قرارداد به آن نیاز پیدا کنند.

  به دلایل  زیر ممکن است یکی از طرفین قرارداد به آن نیاز داشته باشد:

  • واسطه می‌خواهد که نام صادرکننده اصلی را از گیرنده پنهان کند تا از برقراری ارتباط مستقیم بین گیرنده و صادرکننده اصلی جلوگیری کند.
  • واسطه نمی‌خواهد که خریدار از کشور مبدا مطلع شود.
  • ممکن است که بارنامه اصلی در کشور مبدا نگهداری شود و محموله قبل از رسیدن آن به مقصد به بندری که باید در آن تخلیه صورت بگیرد برسد.
  • واسطه می‌خواهد که با دریافت نخستین پرداخت از گیرنده قبل از پرداخت هزینه حمل و نقل بخشی از هزینه‌ها را جبران کند.
  • ممکن است کالاها هنگام حمل دوباره معامله شوند و مقصد تغییر کند.
  • ممکن است برای کالاهای کوچک به طور جداگانه بارنامه‌های مختلفی تنظیم شده باشد که خریدار ترجیح می‌دهد برای تسهیل در فروش خود فقط یک بارنامه داشته باشد یا برعکس آن.

  روند بارنامه سوییچ

  بارنامه سوییچ به طور رسمی تنها می‌تواند توسط صاحب اصلی بار درخواست شود. به عبارت دیگر از آن‌جا که بارنامه نشان‌دهنده مالکیت است تنها شرکتی که دارای مجموعه کامل اسناد است می‌تواند برای صدور آن اقدام کند.

  توصیه کارشناسان گروه تجاری ققنوس:

  این درخواست تنها زمانی باید انجام شود که شرکت نسخه اصلی هر سه بارنامه را داشته باشد.

  بعد از تنظیم درخواست بارنامه سوییچ باید توسط شرکت حمل و نقل یا کارگزارتایید شود. این دو باید با دقت زیاد تفاوت‌های بین بارنامه اصلی و بارنامه سوییچ پیشنهادی را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که هر چیزی که نیاز است در این دو بارنامه یکی باشند تطابق دارند.

  به یاد داشته باشید که تنها شرکت حمل و نقل یا کارگزار شما اجازه دارد که بارنامه را امضا کند.

  به محض تایید برای صدور شرکت حمل و نقل یا کارگزار شما باید اطمینان حاصل کنید که مجموعه بارنامه اصلی از گردش خارج و قبل از انتشار بارنامه سوییچ لغو شده است. این مساله بسیار مهم است زیرا فقط و فقط یک مجموعه برای جلوگیری از بروز مشکلات باید وجود داشته باشد.

  یک بارنامه سوییچ شامل چه مواردی می‌شود؟

  در هنگام درخواست یک بارنامه سوییچ یک روند استاندارد همیشه باید رعایت شود. در ادامه به نحوه درخواست و پردازش آن می‌پردازیم.

  طرفین را در نظر بگیرید:

  • طرف اول: کارخانه تولیدکننده کالا
  • طرف دوم: واسطه
  • طرف سوم: خریدار نهایی یا گیرنده

  بارنامه اصلی با درج طرف اول به عنوان فرستنده و طرف سوم به عنوان گیرنده صادر می‌شود. صاحب بار ممکن است که در ادامه درخواست یک بارنامه سوییچ با درج طرف دوم به عنوان صاحب بار و طرف سوم به عنوان گیرنده بدهد.

  ممکن است تغییرات دیگری در توضیحات حمل و نقل هم ایجاد شود که البته تنها با مجوز کتبی صاحب اصلی کالا و تنها در مورد بخشی از اطلاعات مانند وضعیت بار، شرایط پرداخت، محل و تاریخ بارگیری، اینکوترمز و غیره این امر صورت می‌گیرد.

  هرگونه ناسازگاری در بارنامه سوییچ منجر به این خواهد شد که واسطه تجاری و نماینده وی در معرض خطر قرار بگیرند که در نتیجه ممکن است باعث ضرر مالی شود.

  بارنامه سوییچ حاوی هیچ اطلاعاتی نیست که نشان دهد که بارنامه‌ی دیگری (اصلی) وجود دارد. با این حال گیرنده یا خریدار نهایی این اجازه را دارند که از شرکت حمل و نقل یا خطوط کشتیرانی در مورد این مساله بپرسند که آیا بارنامه‌ها تعویض شده‌اند یا خیر. خطوط کشتیرانی از نظر قانونی مکلف به پاسخگویی و فاش کردن اطلاعات نیستند اما به طور معمول آن‌ها بدون در اختیار گذاشتن جزئیات خاصی این کار را برای خریدار یا گیرنده نهایی انجام می‌دهند.

  تغییرات باید در تمامی اسناد اعمال شود.

  هنگام صدور بارنامه سوییچ باید فاکتور تجاری و سیاهه‌ی عدل‌بندی جدید نیز صادر شود تا تغییرات صورت گرفته را متناسب با بارنامه سوییچ و دقیق نشان دهند.

  با این تفاسیر طرف دوم به عنوان تامین‌کننده و طرف سوم به عنوان گیرنده یا خریدار نهایی شناخته می‌شود. این نه تنها از افشای هویت تامین‌کننده جلوگیری می‌کند بلکه یک بارنامه جدید هم تنظیم می‌شود.

  خطرات احتمالی بارنامه سوییچ برای واسطه یا کارگزار

  در سال‌های اخیر موارد متعددی از کلاهبرداری توسط بارنامه سوییچ دیده شده است که توجه خطوط کشتیرانی را به خود جلب کرده است، در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

  اجازه کتبی تنظیم شود که توسط درخواست‌کننده می‌تواند به طور قانونی غیرقابل استناد باشد.

  تفاوت‌ها در توضیحات محموله ممکن است باعث تضاد و زیر سوال رفتن اعتبار بارنامه به عنوان رسید تحویل شود.

  اطلاعات اشتباه مانند تاریخ حمل و نقل، نام گیرنده، یا مقدار و شرایط حمل و نقل ممکن است باعث سوتفاهم و بروز مشکلاتی شود.

  گاهی اوقات نرخ یکی از طرفین با نرخ حمل و نقل یا هزینه معطلی یا دموراژ متفاوت است که ممکن است باعث فریب گیرنده شود.

  ممکن است برای جعل اعتبارنامه یا برای فریب خریدار یا فروشنده استفاده شود.

  اگر چندین نسخه از بارنامه همزمان در جریان باشد کارگزار مسئول جبران خسارت است.

  نکاتی در مورد نحوه صحیح تنظیم بارنامه سوییچ

  کارگزار باید اعتبار شرکت اصلی را که مجوز صدور بارنامه سوییچ را صادر می‌کند را تایید کند. صلاحیت آن‌ها باید به صورت کتبی، امضا شده و تایید شده باشد که بتوانید توسط آن برای دریافت غرامت اقدام کنید.

  کارگزار حمل و نقل نیز باید این مساله را در نظر بگیرد که آیا گرفتن مجوز کتبی از طرفین ضروری است. اگر یک کارگزار حمل و نقل برای صدور بارنامه سوییچ اقدام کند باید حتما مجوز کتبی صادر شده توسط صاحب محموله را در دست داشته باشد در غیر اینصورت صاحب بار می‌تواند ادعای خسارت کند.

  همچنین توصیه می‌شود که واسطه برای صدور بیمه‌نامه برای بارنامه سوییچ اقدام کند. آن‌ها باید مدارک دقیق  علت صدورآن را به شرکت بیمه خود ارائه دهند.

  کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس درخواست‌های بارنامه سوییچ شما را کاملا بررسی می‌کنند. ما تلاش می‌کنیم راه ‌حل‌هایی سریع، کارآمد و متناسب با محموله شما ارائه دهیم.

  سوالات متداول

  بارنامه سوییچ چیست؟

  بارنامه سوییچ به مجموعه‌ای قبوض اشاره دارد که توسط شرکت حمل‌کننده یا نماینده آن برای جایگزین کردن صورتحسابهای اصلی بارگیری در زمان ارسال صادر شده است.

  سیاهه‌ی عدل‌بندی چیست؟

   این لیست تا جزئی‌ترین موارد مورد نیاز مربوط به محموله را در خود جای می‍دهد که شامل وزن، حجم و ارزش نه تنها کل محموله بلکه هر جعبه به صورت جداگانه نیز می‌شود.

  فاکتور تجاری چیست؟

   به طور کلی شباهت زیادی به فاکتور استاندارد دارد اما بر خلاف این، فاکتور شامل جزئیات مربوط به محموله برای ترخیص کالا است و یکی از مهم‌ترین اسناد حمل و نقل دریایی یا هوایی است.

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  8 راهبرد که قبل از وارد کردن کالا از چین باید بدانید

  فرقی ندارد که به دنبال خرید ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، پوشاک یا وسایل خانه هستید؛ بی شک هر چیزی را می توان در چین، تولید کننده پیشرو در سطح جهان، پیدا کرد. امروزه چین نقش "کارخانه جهان" را به...

  چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

  در مقایسه با نرخ های سال گذشته شاهد افزایش 42 درصدی در نرخ های سال 2019 بودیم. حتی در حمل و نقل های ارزان تر هم مسلما دل تان نمی خواهد که هزینه های بیشتری پرداخت کنید....

  چگونه از ebay خرید کنیم؟ {راهنمای جامع 2021}

  ebay {ای بی} یک پلتفرم مشهور خرید آنلاین است که افراد معمولی و بازرگانان می توانند کالاهای نو و دست دوم خود را از آن خریداری کرده یا به فروش برسانند....

  علی بابا : با این استراتژی ها با فروشندگان علی بابا مذاکره کنید {راهنمای 2021}

  یکی از آسان ترین شیوه هایی که سود کسب و کار را بیشتر می کند، خرید کالاها به قیمت های پایین است. گفتگو با فروشندگان سایت علی بابا تاثیر مستقیم بر روی افزایش سود و کارایی تان دارد. ...

  عمده فروشی : با این 7 وب سایت برتر عمده فروشی چینی آشنا شوید

  در این مقاله قصد داریم تا درباره وب سایت های برتر عمده فروشی در چین با شما صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره این شرکت ها با شما به اشتراک بگذاریم. در حال حاضر، در مجموع تعداد 7 وب سایت عمده عمده برتر و ق...

  نماینده سورسینگ در چین ؛ وظایف و مزایای همکاری

  منبع یابی مواد اولیه، نیروی کار ماهر و تکنولوژی از پیش نیازهای راه اندازی هر گونه کار تولیدی محسوب می شود. اهمیت نماینده سورسینگ در وسعت های بیشتر و سطح جهان پر رنگ تر می شود. کارخانجات تولیدی و شرکت ...

  ebay ؛ مدیریت سفارش ها در eBay {راهنمای جامع سال 2021}

  ebay نخستین وب سایت یا فروشگاه آنلاین خرید و فروش در سراسر جهان است که به واسطه ارائه امکانات بی نظیر به مشتریان توانسته همواره نظر آن ها را جلب کند....

  واردات از چین ؛ حمل دریایی یا هوایی؟ {راهنمای جامع 2021}

  شاید به نظرتان این طور بیاید که شیوه حمل و نقل دریایی برای واردات حجم بالایی از کالاها مناسب تر باشد؛ چرا که هزینه آن بسیار ارزان تر است. در حالی که به عقیده اشخاص دیگر، باید شیوه حمل و نقل هوایی را ...

  تائوبائو ؛ چگونه به صورت مستقیم از سایت تائوبائو خرید کنیم؟

  به احتمال زیاد کلمه تائوبائو {taobao} به گوش تان خورده است؛ تائوبائو نوعی وب سایت تجارت الکترونیک است که با ارائه تگ های ارزان قیمت خود توانسته میلیون ها خریدار را عاشق خود کند....

  30 نکته و ابزار برای شکار تخفیف های مخفی در eBay {راهنمای 2021}

  قبل از این که خرید آنلاین به یک مسئله نرمال تبدیل شود، eBay به عنوان پادشاه در این حوزه عمل می کرد. اما تنها به این خاطر که eBay قبل از دیگر سایت های آنلاین پا به میدان گذاشته است، درخشش و زرق و برق خ...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز